REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

REKLAMA

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

"Najnowsza polityka rządu dotycząca emerytów i rencistów budzi nasz najwyższy sprzeciw" – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. W jej ocenie świadczą one jedynie o tym, że na tej grupie obywateli postanowiono jak najszybciej zaoszczędzić. "Nie pomyślano jednak o tym, jaki te rozwiązania będą miały wpływ na funkcjonowanie naszego rynku pracy i gospodarki" – dodaje Janczewska. I przytacza kilka przykładów.

REKLAMA

Autopromocja

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy >>

Od stycznia 2011 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę osób aktywnych zawodowo. Każdy pracownik, by uzyskać prawo do świadczenia, najpierw będzie musiał zwolnić się z pracy. Jeśli tego nie zrobi, ZUS z urzędu zawiesi wypłatę świadczenia. Rząd argumentuje, że w ten sposób da szansę młodym, który będą mogli wejść na miejsce emerytów. "To kuriozalne rozwiązanie. Zamiast bowiem zachęcać Polaków do jak najdłuższej pracy, de facto ich z tego rynku pracy wypycha. To jasny komunikat: osiągasz powszechny wiek emerytalny - musisz się zwolnić" – wyjaśnia Janczewska. W ocenie Pracodawców RP takie rozwiązanie może być wręcz niezgodne z konstytucją, gdyż pozbawia obywateli praw nabytych wynikających z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa. "Warto się zastanowić, czy tą sprawą nie powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny" – mówi Janczewska.

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę >>

Kolejne zmiany uderzające w emerytów wejdą w życie w marcu 2011 r. Wtedy też zacznie obowiązywać uchwalony pod koniec roku zapis nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który odbiera prawo do dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lekkim i umiarkowanym, którzy posiadają prawo do emerytury. "Oznacza to, że tacy pracownicy staną się o wiele mniej atrakcyjni dla pracodawców i prawdopodobnie wielu z nich straci zatrudnienie na etacie. Tymczasem dla wielu z nich dorabianie do niskiego świadczenia emerytalnego było jedyną szansą na życie na godnym poziomie. Część z nich zamiast pracować będzie więc zmuszona korzystać z pomocy społecznej" – podkreśla Janczewska. Czyli także w tym przypadku zamiast wspierać zatrudnianie osób niepełnosprawnych w wieku emerytalnym, wypychamy te osoby z rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw >>

Rząd wycofuje się również z wcześniejszych propozycji mówiących o zniesieniu limitu dorabiania dla rencistów. Tymczasem w ocenie Pracodawców RP umożliwienie osiągania wyższych dochodów z pracy rencistom, będzie sprzyjało aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, zmniejszeniu szarej strefy, a także będzie w efekcie korzystne dla budżetu państwa.

 "Polityka Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych opiera się na idei niedyskryminacji, równego traktowania i równości szans. Stosowanie tych zasad ma prowadzić do pełnej integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Zatrudnienie natomiast jest kluczowym elementem integracji społecznej wszystkich obywateli w wieku produkcyjnym" – podkreśla Magdalena Janczewska. Dlatego renta nie powinna być świadczeniem, które ma z założenia zastępować przychody osoby jej pobierającej. Prawo do pobierania renty ma natomiast rekompensować osobie niepełnosprawnej ograniczone - w stosunku do osób pełnosprawnych - możliwości zarobkowe. 

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

"Zmiana przepisów w proponowanym zakresie wpłynęłaby więc na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i co istotne, będzie motywować je do kontynuowania pracy w celu nabycia w przyszłości prawa do emerytury. Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie okazałoby się więc korzystne nie tylko dla samego przyszłego emeryta, ale i dla naszego budżetu" – podkreśla Janczewska. Niestety - w ocenie Pracodawców RP  w Polsce o osobach w wieku emerytalnym czy też rencistach często nie myśli się w perspektywie długookresowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Asystencja osobista: 240 godzin miesięcznie po 65 zł za godzinę

Projekt ustawy o asystencji osobistej określa zasady nabywania prawa do asystencji osób z niepełnosprawnościami. Minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła od 30 do 240. Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta ma wynieść 65 złotych.

Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Co robiły osoby poszkodowane w trakcie wypadku?

Obuwie bezpieczne: zmiany 2024. Nowa wersja normy EN ISO 20345:2022 obowiązuje od 11 listopada 2024 r. Jakie nowe wymagania?

W dniu 30 marca 2023 r. została opublikowana nowa wersja normy w zakresie obuwia bezpiecznego EN ISO 20345:2022, która zastąpiła poprzednią wersję (20345:2011). Od 11 listopada 2024 r. wszystkie buty muszą być certyfikowane zgodnie z nową normą, a te tracące ważność certyfikatu wymagają recertyfikacji według zaktualizowanych wymogów.

Art. 107 ustawy o PPK - za niedokonanie wpłat do PPK grozi grzywna

Niewykonanie obowiązków związanych z wdrożeniem lub obsługą PPK może spowodować odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy albo osoby obowiązanej do działania w jego imieniu. Ściganie tych wykroczeń należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. 

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki?

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe stają się istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy, szczególnie w sektorach wymagających wytrzymałości i tężyzny fizycznej, takich jak przemysł, logistyka, budownictwo. Proces legalizacji zatrudnienia, choć wymagający i czasochłonny, jest fundamentem długotrwałej współpracy, która pozwala skuteczne wypełniać luki kadrowe.

Uzupełniający urlop macierzyński coraz bliżej. Sejm przyjął poprawki do ustawy

Nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa wprowadza uzupełniający urlop macierzyński do 8 albo do 15 tygodni dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.

KRUS: Wyższe składki na ubezpieczenia w I kwartale 2025 r.

W I kwartale 2025 r. składki na ubezpieczenie w KRUS będą wyższe. Ustawowy termin uregulowania należnych składek za rolników, małżonków i domowników upływa z dniem 31 stycznia 2025 r.

31 grudnia 2024 r. mija termin sporządzenia planu urlopów. Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe na 2025 r.?

Plan urlopów na 2025 r. należy sporządzić do 31 grudnia 2024 r. Należy w nim uwzględnić wszystkie dni należnego urlopu wypoczynkowego. Wyjątek dotyczy urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni. Pracodawca powinien podać plan urlopów do wiadomości pracowników.

REKLAMA

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]

Jak wypadają dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2025 roku, wielu już teraz się nad tym zastanawia planując urlop wypoczynkowy i inne wyjazdy np. do Polski. Niemcy pod tym względem są dość złożone, ponieważ wiele zależy od wewnętrznego prawa uregulowanego w danym landzie. Są obchodzone liczne święta regionalne, co wiąże się z niemiecką tradycją. Są jednak pewne wspólne regulacje i dni wolne, o czym poniżej.

Kodeks pracy: Pracownicy ujawnią nawzajem pensje. Do tej pory zezwalał na to SN. Teraz będzie przepis

Wynika to m.in. z tego przepisu, który niedługo pojawi się w Kodeksie pracy:

REKLAMA