reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Choroba nauczyciela

Choroba nauczyciela

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?

Dyrektor szkoły, jeżeli ma podejrzenie o chorobie nauczyciela, może skierować go z własnej inicjatywy na badania okresowe lub kontrolne w każdym czasie. W razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego te badania niezdolności do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy z końcem miesiąca, w którym to orzeczenie stało się ostateczne.

Nauczycielowi przysługuje odwołanie od wydanego zaświadczenia w terminie 7 dni do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy za pośrednictwem lekarza, który wydał to orzeczenie, o przeprowadzenie powtórnych badań. Ustalone na ich podstawie orzeczenie jest ostateczne.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z tytułu rozwiązania stosunku pracy w tym trybie nie będzie przysługiwała odprawa pieniężna (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama