Kategorie

Czy pracodawca może odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewa chorobę

Marek Skałkowski
Podejrzewamy, że jeden z naszych pracowników jest chory na grypę. Pracownik ten jednak twierdzi, że nic mu nie dolega i stawia się codziennie do pracy. Czy możemy odsunąć tego pracownika od pracy, aby nie zarażał pozostałych pracowników? Czy mamy prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych?

Mają Państwo prawo odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewają Państwo chorobę. Pracownicy nie mogą odmówić noszenia maseczek ochronnych, jeżeli pracodawca wyda takie polecenie.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 § 2 Kodeksu pracy). Ten obowiązek pracodawca powinien spełniać m.in. przez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Zatem pracodawca, chroniąc zdrowie i życie pracowników, ma prawo nie dopuścić do pracy pracownika, u którego podejrzewa grypę. Wykonywanie pracy przez chorego pracownika może spowodować w firmie rozprzestrzenianie się grypy i zachorowania pozostałych pracowników. Może to więc zakłócić normalne funkcjonowanie zakładu i narazić pracodawcę na szkodę z uwagi np. na niedotrzymanie terminów realizacji usług dla kontrahentów firmy. Z tych względów decyzja o odsunięciu pracownika od pracy może być dla pracodawcy konieczna.

Regułą jest, że pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy tylko za jego zgodą. W omawianej sytuacji pracodawca może jednak odsunąć pracownika od pracy jednostronnie. W wyjątkowych sytuacjach jest bowiem dopuszczalne zwolnienie pracownika od pracy bez jego zgody. Jednostronne zwolnienie pracownika od pracy jest dozwolone w sytuacji, kiedy uzasadnia to istotny interes pracodawcy, a zwalniając pracownika z obowiązku wykonywania pracy pracodawca nie ma zamiaru go w ten sposób szykanować. W omawianym przypadku mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją.

W okresie zwolnienia od pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Takie stanowisko zaprezentował również Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313).

WAŻNE!

Pracownik podejrzewany o chorobę, który jest odsunięty przez pracodawcę od pracy, powinien otrzymywać wynagrodzenie.

Reklama

Pracodawca powinien zwolnić od pracy pracownika na piśmie. W tym dokumencie należy przede wszystkim określić, na jaki okres pracownik został odsunięty od pracy, oraz trzeba podać informację o prawie pracownika do wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy.

Jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik jest chory, może go skierować na okresowe badania lekarskie (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik posiada jeszcze ważne zaświadczenie stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy. W sytuacji gdy pracownik odmówi przeprowadzenia okresowych badań lekarskich, pracodawca może wyciągnąć w stosunku do niego konsekwencje służbowe ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie.

Pracodawca ma prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych. Noszenie takich maseczek powinno zapobiegać kolejnym przypadkom zachorowań na grypę w firmie. Decyzja pracodawcy o ich noszeniu ma więc chronić zdrowie i życie pracowników. Z tego względu pracownicy powinni przestrzegać polecenia pracodawcy.

Podstawa prawna

 • art. 81, art. 207, art. 229 § 2, art. 2376 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.