reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasady korzystania przez nauczycieli z urlopu zdrowotnego

Zasady korzystania przez nauczycieli z urlopu zdrowotnego

Niektórzy pracownicy w razie pogorszenia się stanu zdrowia mogą skorzystać z urlopu zdrowotnego (tzw. urlopu na poratowanie zdrowia). Najliczniejszą grupą korzystającą z tego przywileju są nauczyciele.

Urlop dla poratowania zdrowia jest to forma urlopu, do której mają prawo nauczyciele posiadający odpowiedni staż pracy i zatrudnieni w placówkach oświatowych objętych przepisami Karty Nauczyciela (zwanej dalej ustawą). Nie można traktować go jak zwolnienia lekarskiego. Przyznawany jest nauczycielowi mającemu problemy zdrowotne w celu odzyskania zdolności do pracy.

Nauczyciele zatrudnieni w szkole niepublicznej nie mają prawa do tego urlopu (wyrok SN z 10 września 1998 r., I PKN 303/98).

Udzielanie urlopu

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole dyrektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ustawy). Dyrektor, po sprawdzeniu wymaganego stażu pracy, wystawia nauczycielowi zaświadczenie o spełnieniu warunków niezbędnych do uzyskaniu takiego świadczenia.

WAŻNE!

Należy zaznaczyć, że jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia do emerytury.

Nauczyciel ubiegający się o taki urlop musi być zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć. Należy zaznaczyć, że nauczyciel nie musi całego tego okresu przepracować w jednej szkole. Nie musi również być zatrudniony przez całe 7 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ważne jest, aby w chwili udzielania tego urlopu był związany z pracodawcą bezterminową umową o pracę. Jednak odmienne stanowisko prezentuje MEN, którego zdaniem nauczyciel musi być zatrudniony przez całe 7 lat na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze.

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej >>

Do 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku tych niezdolności trwających łącznie dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o ten okres. Wyżej wymieniony 7-letni okres powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia i wymóg ten dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Przykład

Nauczycielka mająca 10-letni staż pracy przez ostatni rok przed złożeniem wniosku o urlop przebywała przez 6 miesięcy na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim. Dlatego dyrektor wystawił zaświadczenie o braku uprawnień do skorzystania z urlopu zdrowotnego. Nauczycielka musi jeszcze przepracować 6 miesięcy, aby skorzystać z urlopu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama