REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady korzystania przez nauczycieli z urlopu zdrowotnego

Beata Skrobisz-Kaczmarek

REKLAMA

Niektórzy pracownicy w razie pogorszenia się stanu zdrowia mogą skorzystać z urlopu zdrowotnego (tzw. urlopu na poratowanie zdrowia). Najliczniejszą grupą korzystającą z tego przywileju są nauczyciele.

Urlop dla poratowania zdrowia jest to forma urlopu, do której mają prawo nauczyciele posiadający odpowiedni staż pracy i zatrudnieni w placówkach oświatowych objętych przepisami Karty Nauczyciela (zwanej dalej ustawą). Nie można traktować go jak zwolnienia lekarskiego. Przyznawany jest nauczycielowi mającemu problemy zdrowotne w celu odzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Nauczyciele zatrudnieni w szkole niepublicznej nie mają prawa do tego urlopu (wyrok SN z 10 września 1998 r., I PKN 303/98).

Udzielanie urlopu

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole dyrektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ustawy). Dyrektor, po sprawdzeniu wymaganego stażu pracy, wystawia nauczycielowi zaświadczenie o spełnieniu warunków niezbędnych do uzyskaniu takiego świadczenia.

WAŻNE!

Należy zaznaczyć, że jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia do emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nauczyciel ubiegający się o taki urlop musi być zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć. Należy zaznaczyć, że nauczyciel nie musi całego tego okresu przepracować w jednej szkole. Nie musi również być zatrudniony przez całe 7 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ważne jest, aby w chwili udzielania tego urlopu był związany z pracodawcą bezterminową umową o pracę. Jednak odmienne stanowisko prezentuje MEN, którego zdaniem nauczyciel musi być zatrudniony przez całe 7 lat na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze.

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej >>

Do 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku tych niezdolności trwających łącznie dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o ten okres. Wyżej wymieniony 7-letni okres powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia i wymóg ten dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Przykład

Nauczycielka mająca 10-letni staż pracy przez ostatni rok przed złożeniem wniosku o urlop przebywała przez 6 miesięcy na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim. Dlatego dyrektor wystawił zaświadczenie o braku uprawnień do skorzystania z urlopu zdrowotnego. Nauczycielka musi jeszcze przepracować 6 miesięcy, aby skorzystać z urlopu.


REKLAMA

Jeżeli natomiast nauczyciel spełnia warunki do otrzymania urlopu zdrowotnego, wówczas dyrektor szkoły nie może odmówić pracownikowi prawa do takiego urlopu. Udzielenie urlopu musi wynikać z orzeczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza leczącego pracownika. Zanim lekarz wyda orzeczenie, powinien skierować pracownika na badania diagnostyczne i specjalistyczne i dopiero na podstawie wyników badań – wydać orzeczenie.

Dyrektor szkoły lub placówki, w której pracuje nauczyciel, powinien udzielić urlopu dla poratowania zdrowia bez zwłoki, biorąc jednak pod uwagę konieczność zapewnienia placówce prawidłowego funkcjonowania. O dacie rozpoczęcia urlopu decyduje więc dyrektor, a nie lekarz. Ten drugi upoważniony jest wyłącznie do orzekania o potrzebie udzielenia urlopu i o jego wymiarze. Koszty związane z orzekaniem o stanie zdrowia nauczyciela ponosi pracodawca.

Od treści wydanego orzeczenia nauczyciel i zatrudniający go dyrektor mogą odwołać się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Odwołanie wnoszą za pośrednictwem lekarza, który wydał zaskarżone orzeczenie, który z kolei ma obowiązek przekazać je do organu odwoławczego w ciągu 14 dni, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania będącego podstawą wydania orzeczenia. Orzeczenie wydane przez organ odwoławczy jest ostateczne i powinno być wydane w terminie 14 dni.

Z kolejnego urlopu nauczyciel może skorzystać po przerwie wynoszącej co najmniej rok. Należy pamiętać, że ustawa nie przewiduje takiej instytucji jak przedłużanie raz udzielonego urlopu dla poratowania zdrowia. Okres, na który jest udzielony urlop, jest okresem zamkniętym. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekroczyć 3 lat.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę >>

Odwołanie z urlopu

Z uwagi na to, że urlop ma służyć regeneracji sił nauczyciela, w jego trakcie pracownik nie może nawiązać stosunku pracy ani podjąć innej działalności zarobkowej. Jeżeli dyrektor szkoły dowie się, że nauczyciel wykonuje na urlopie jakąkolwiek pracę, odwołuje go z urlopu. W odwołaniu wskazuje podstawę prawną, czyli art. 73 ust. 7 ustawy (nie musi przedstawiać powodu odwołania), oraz określa termin, w którym nauczyciel ma stawić się w pracy.

Dyrektor odwołuje nauczyciela z urlopu również w razie kontynuowania zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywania innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem urlopu (uchwała SN z 7 lipca 2005 r., II PZP 5/05).

Urlop zdrowotny a urlop wypoczynkowy

Wiele problemów stwarza dyrektorom ustalenie, czy po powrocie z urlopu zdrowotnego nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze. Ponieważ Karta Nauczyciela nie reguluje tej problematyki, sprawą zajął się Sąd Najwyższy. Cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne – regeneracja sił pracownika (wyrok SN z 10 lutego 1998 r., III PZP 4/88). Dlatego w przypadku nakładania się urlopu wypoczynkowego z urlopem dla poratowania zdrowia u nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której organizacja pracy przewiduje ferie szkolne (np. gdy nauczyciel korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.), urlop wypoczynkowy nie przysługuje.

Inaczej jest natomiast w przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówce, której organizacja pracy nie przewiduje ferii szkolnych. Jeżeli urlop zdrowotny zostałby udzielony od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego, to z powodu korzystania z tego urlopu urlop wypoczynkowy nie przysługiwałby temu nauczycielowi. W pozostałych przypadkach nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, ponieważ urlop zdrowotny jest okresem niewykonywania pracy, w ciągu którego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

  • orzeczenia Sądu Najwyższego z:

– 10 września 1998 r. (I PKN 303/98, OSNP 1999/19/609),

– 7 lipca 2005 r. (II PZP 5/05, OSNP 2005/24/387),

– 10 lutego 1988 r. (III PZP 4/88, niepubl.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA