reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Od marca 2011 r. zatrudnianie emerytów będzie zbyt kosztowne

Od marca 2011 r. zatrudnianie emerytów będzie zbyt kosztowne

Zatrudnienie emerytów z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności od marca 2011 r. będzie zbyt kosztowne. Na takie osoby pracodawca nie uzyska już dofinansowania do wynagrodzeń.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r., nie daje dotychczasowej możliwości uzyskania motywującego pracodawcę dofinansowania do wynagrodzenia dla emerytów z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Przepis zacznie obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli od 1 marca 2011 r.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw >>

Zatrudnienie emerytów będzie znacznie bardziej kosztowne niż dotychczas. Chęć do zatrudniania emerytów z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności będzie znikoma. Wielu pracodawców zdecyduje się zapewne na zwolnienie takich osób – twierdzi Jan Zając Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Oszczędności? Chyba pozorne. Bo emeryci trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia, będą szukać pomocy w ośrodkach pomocy społecznej lub po prostu biedować – dodaje.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

Bierność zawodowa lub brak możliwości podjęcia pracy przez emerytów ze stopniem umiarkowanym i lekkim to także dodatkowe obciążenie dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zasilają znacznie wyższe składki na ubezpieczenie społeczne od aktywnych zawodowo. Ponadto doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz usługi rehabilitacyjne zapewniają zakłady pracy chronionej. Zwolnienie powoduje utratę tego przywileju oraz przerzucenie tych kosztów na publiczna służbę zdrowia. Jest to jedna z wielu niekonsekwencji nowej ustawy. Gdy szuka się oszczędności na siłę, zmieniając poprawnie  funkcjonujące prawo, to efekt jest taki, że wylewa się przysłowiowe „dziecko z kąpielą” – komentuje Prezes Jan Zając.

Dopłaty do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja >>

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwraca uwagę na niekonsekwencję ustawodawcy, który z jednej strony dąży do wydłużenia wieku emerytalnego, a z drugiej strony ogranicza możliwość zarobkowania osób, które mają ustalone prawo do emerytury. Planowana zmiana jest ponadto sprzeczna z art. 32 ust. 2 Konstytucji RP, zgodnie z którym nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakichkolwiek przyczyn. Natomiast pozbawienie dofinansowania do wynagrodzeń osób z ustalonym prawem do emerytury,  zaliczanych do lekkiego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dopuszcza dyskryminację społeczną i gospodarczą.


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama