reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

W dniu dzisiejszym, 17 listopada, w Senacie odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Jeżeli Senat przegłosuje ustawę, to zostanie ona przekazana Prezydentowi, który ma 21 dni na jej podpisanie. Wówczas pierwsze zapisy ustawy wejdą w życie już w styczniu 2011 roku, a pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą musieli się mierzyć z nową rzeczywistością.

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy >>

"Stopniowo, aż do 2013 roku, jeżeli ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta, wchodzić w życie będą kolejne zmiany. Z dotychczasowej obserwacji wynika, że obecny Prezydent nie skierował do Trybunału Konstytucyjnego żadnej ustawy popieranej przez koalicję rządową. Wkrótce przekonamy się, jak będzie w tym wypadku" – uważa Wiceprezes POPON Monika Tykarska.

W wyniku nowelizacji część zakładów pracy chronionej utraci zwolnienia i ulgi podatkowe. Odebrana zostanie możliwość wykorzystania nierozdysponowanych środków ZFRON w kolejnym roku obrotowym. Pracodawcy, którzy będą chcieli utrzymać lub uzyskać status zakładu pracy chronionej będą musieli zwiększyć liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę, gdyż likwidacji ulegną dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Od stycznia 2012 r., obniżana zostanie również wysokość dofinansowania do pensji osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym.  To tylko niektóre rewolucje jakie niesie za sobą nowelizowana ustawa.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych >>

Przypomnijmy jak wyglądała droga legislacyjna projektu. Projekt został wniesiony do Sejmu, jako projekt poselski 20 lipca 2010 roku. Pierwsze czytanie odbyło się 22 września, następnie Marszałek Sejmu skierował go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która powołała specjalną podkomisję. Ta nadzwyczajna podkomisja obradowała tylko dwa dni, między 4 a 5 października. Wszystkie poprawki wniesione przez opozycję zostały odrzucone. Sejm uchwalił ustawę 29 października. Ustawa została następnie przekazana przez Marszałka Senatu do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Po krótkim, dwugodzinnym posiedzeniu senacka Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Głosowanie w Senacie nad ustawą odbędzie się dzisiaj, 17 listopada.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama