REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

W dniu dzisiejszym, 17 listopada, w Senacie odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Jeżeli Senat przegłosuje ustawę, to zostanie ona przekazana Prezydentowi, który ma 21 dni na jej podpisanie. Wówczas pierwsze zapisy ustawy wejdą w życie już w styczniu 2011 roku, a pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą musieli się mierzyć z nową rzeczywistością.

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy >>

"Stopniowo, aż do 2013 roku, jeżeli ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta, wchodzić w życie będą kolejne zmiany. Z dotychczasowej obserwacji wynika, że obecny Prezydent nie skierował do Trybunału Konstytucyjnego żadnej ustawy popieranej przez koalicję rządową. Wkrótce przekonamy się, jak będzie w tym wypadku" – uważa Wiceprezes POPON Monika Tykarska.

W wyniku nowelizacji część zakładów pracy chronionej utraci zwolnienia i ulgi podatkowe. Odebrana zostanie możliwość wykorzystania nierozdysponowanych środków ZFRON w kolejnym roku obrotowym. Pracodawcy, którzy będą chcieli utrzymać lub uzyskać status zakładu pracy chronionej będą musieli zwiększyć liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę, gdyż likwidacji ulegną dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Od stycznia 2012 r., obniżana zostanie również wysokość dofinansowania do pensji osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym.  To tylko niektóre rewolucje jakie niesie za sobą nowelizowana ustawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych >>

Przypomnijmy jak wyglądała droga legislacyjna projektu. Projekt został wniesiony do Sejmu, jako projekt poselski 20 lipca 2010 roku. Pierwsze czytanie odbyło się 22 września, następnie Marszałek Sejmu skierował go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która powołała specjalną podkomisję. Ta nadzwyczajna podkomisja obradowała tylko dwa dni, między 4 a 5 października. Wszystkie poprawki wniesione przez opozycję zostały odrzucone. Sejm uchwalił ustawę 29 października. Ustawa została następnie przekazana przez Marszałka Senatu do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Po krótkim, dwugodzinnym posiedzeniu senacka Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Głosowanie w Senacie nad ustawą odbędzie się dzisiaj, 17 listopada.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

"Mimo wielu działań podejmowanych przez organizacje reprezentujące pracodawców niestety ten głos nie był brany pod uwagę. Podejmowaliśmy wiele działań. Monitorowaliśmy ustawę na każdym etapie legislacji. Nie ograniczaliśmy się tylko do krytyki, zgłaszaliśmy także własne propozycje rozwiązań. Współpracowaliśmy z innymi organizacjami pozarządowymi w ramach Krajowej Rady Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyliśmy w obradach Komisji Trójstronnej licząc, że uda się wypracować kompromis miedzy stronami dialogu społecznego. Przeprowadziliśmy ogólnopolską Kampanię Konsultacyjną dotyczącą zmian w systemie wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych, podczas której dyskutowaliśmy z posłami wszystkich opcji politycznych przedstawiając kompromisowe rozwiązania. Liczyliśmy, że znajdziemy zrozumienie i kompromis" – komentuje Monika Tykarska.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zmiany będą miały niekorzystny wpływ na rynek pracy osób niepełnosprawnych. Brak kompleksowych rozwiązań prowadzi zresztą do niewydolności systemu oraz jego dużej niestabilności, która nie sprzyja rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji powoduje brak zainteresowania zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA