Kategorie

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

W dniu dzisiejszym, 17 listopada, w Senacie odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Jeżeli Senat przegłosuje ustawę, to zostanie ona przekazana Prezydentowi, który ma 21 dni na jej podpisanie. Wówczas pierwsze zapisy ustawy wejdą w życie już w styczniu 2011 roku, a pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą musieli się mierzyć z nową rzeczywistością.

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy >>

Reklama

"Stopniowo, aż do 2013 roku, jeżeli ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta, wchodzić w życie będą kolejne zmiany. Z dotychczasowej obserwacji wynika, że obecny Prezydent nie skierował do Trybunału Konstytucyjnego żadnej ustawy popieranej przez koalicję rządową. Wkrótce przekonamy się, jak będzie w tym wypadku" – uważa Wiceprezes POPON Monika Tykarska.

W wyniku nowelizacji część zakładów pracy chronionej utraci zwolnienia i ulgi podatkowe. Odebrana zostanie możliwość wykorzystania nierozdysponowanych środków ZFRON w kolejnym roku obrotowym. Pracodawcy, którzy będą chcieli utrzymać lub uzyskać status zakładu pracy chronionej będą musieli zwiększyć liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę, gdyż likwidacji ulegną dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Od stycznia 2012 r., obniżana zostanie również wysokość dofinansowania do pensji osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym.  To tylko niektóre rewolucje jakie niesie za sobą nowelizowana ustawa.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych >>

Reklama

Przypomnijmy jak wyglądała droga legislacyjna projektu. Projekt został wniesiony do Sejmu, jako projekt poselski 20 lipca 2010 roku. Pierwsze czytanie odbyło się 22 września, następnie Marszałek Sejmu skierował go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która powołała specjalną podkomisję. Ta nadzwyczajna podkomisja obradowała tylko dwa dni, między 4 a 5 października. Wszystkie poprawki wniesione przez opozycję zostały odrzucone. Sejm uchwalił ustawę 29 października. Ustawa została następnie przekazana przez Marszałka Senatu do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Po krótkim, dwugodzinnym posiedzeniu senacka Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Głosowanie w Senacie nad ustawą odbędzie się dzisiaj, 17 listopada.

"Mimo wielu działań podejmowanych przez organizacje reprezentujące pracodawców niestety ten głos nie był brany pod uwagę. Podejmowaliśmy wiele działań. Monitorowaliśmy ustawę na każdym etapie legislacji. Nie ograniczaliśmy się tylko do krytyki, zgłaszaliśmy także własne propozycje rozwiązań. Współpracowaliśmy z innymi organizacjami pozarządowymi w ramach Krajowej Rady Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyliśmy w obradach Komisji Trójstronnej licząc, że uda się wypracować kompromis miedzy stronami dialogu społecznego. Przeprowadziliśmy ogólnopolską Kampanię Konsultacyjną dotyczącą zmian w systemie wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych, podczas której dyskutowaliśmy z posłami wszystkich opcji politycznych przedstawiając kompromisowe rozwiązania. Liczyliśmy, że znajdziemy zrozumienie i kompromis" – komentuje Monika Tykarska.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji >>

Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zmiany będą miały niekorzystny wpływ na rynek pracy osób niepełnosprawnych. Brak kompleksowych rozwiązań prowadzi zresztą do niewydolności systemu oraz jego dużej niestabilności, która nie sprzyja rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji powoduje brak zainteresowania zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?