reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Przerwa w opłacaniu składek

Przerwa w opłacaniu składek

Nieświadczenie pracy przez pracownika z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą nie zwalnia pracodawcy od złożenia w ZUS dokumentów rozliczeniowych za daną osobę.

Płatnik składek za miesiąc, w którym wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, zobowiązany jest złożyć w jednostce terytorialnej ZUS imienny raport miesięczny ZUS RCA. Od wymienionych świadczeń nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

Każda osoba zatrudniona podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. W okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik również podlega tym ubezpieczeniom, ale nie są za niego opłacane składki. Z przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że w podstawie wymiaru składek należnych za pracownika nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków. Dlatego też zarówno od wynagrodzenia za czas choroby, jak i od zasiłku składki na ubezpieczenia społeczne są nienależne.

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy ustalaniu tej podstawy nie stosuje się jednak wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz ograniczenia podstawy wymiaru do kwoty 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2009 r. była to kwota 95 790 zł, natomiast w 2010 r. – zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2009 r. – jest to kwota 94 380 zł. Z podstawy wymiaru składek odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego. Reasumując, od wynagrodzenia za czas choroby należy naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast od zasiłku chorobowego – nie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama