| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt zmian przepisów o osobach niepełnosprawnych

Projekt zmian przepisów o osobach niepełnosprawnych

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych przewiduje zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Rząd chce przywrócić starą definicję najniższego wynagrodzenia. Obecnie najniższe wynagrodzenie - to wynagrodzenie minimalne ze stycznia danego roku; po zmianie ma być to wynagrodzenie minimalne z grudnia poprzedniego roku. Od stycznia 2010 r. wynagrodzenie to ma wzrosnąć do 1317 zł; w 2009 r. wynosi 1276 zł.

>> Łatwiejsze zatrudnienie osób niepełnosprawnych

W 2010 r. stuprocentowe dofinansowanie wynagrodzeń mają otrzymać, tak jak dotąd, zakłady pracy chronionej. Nie zmieniłoby się też, wynoszące 70 proc. dofinansowanie wynagrodzenia dla innych firm, które zatrudniają niepełnosprawnych. 90-proc. dofinansowania nadal dostawać mają firmy zatrudniające niepełnosprawnych, którzy są niewidomi lub u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję.

Rząd chce zmienić poziom dotacji do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W latach 2009-11 PFRON miał dostać nie mniej niż 30 proc. środków na dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych, a od 2012 r. dotacja powinna wynieść 55 proc. Rząd chce określić, że w 2010 r. będzie to do 30 proc. - 2,7 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »