reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego

Pracownik jest zatrudniony u nas i w drugim zakładzie pracy. W naszej firmie jest pracownikiem ochrony i pracuje na portierni. W drugiej firmie pracuje jako magazynier. Pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni, które przedstawił w drugim zakładzie pracy. Nam powiedział, że nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ praca, którą u nas wykonuje, nie wpływa na stan jego zdrowia. Czy możemy w tym przypadku dopuścić pracownika do pracy? Jeżeli tak, to czy powinniśmy wymagać od niego jakiegoś dodatkowego dokumentu?

RADA

Pracownik powinien dostarczyć zwolnienie lekarskie obydwu pracodawcom. Jeżeli w jednym zakładzie pracy będzie na zwolnieniu, a w drugim będzie wykonywał pracę, to straci prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jednak sąd orzekając w takich sprawach nie zawsze pozbawia pracownika świadczeń za cały okres zwolnienia lekarskiego, kiedy pracownik świadczył pracę.

UZASADNIENIE

Zatrudniony u Państwa pracownik powinien mieć zwolnienie lekarskie wystawione jednocześnie dla dwóch pracodawców: Państwa i firmy, w której jest równocześnie zatrudniony. Pracownik nie powinien przebywać jednocześnie na zwolnieniu w jednej firmie, a świadczyć pracy w drugiej. W tym przypadku musi liczyć się z utratą wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie pracownikowi, jeżeli stwierdzi, że jest on niezdolny do pracy (art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Lekarz powinien wystawić zwolnienie na okres przewidywanej niezdolności do pracy. Osobom zdrowym, zdolnym do pracy lekarz nie powinien wystawiać zwolnienia lekarskiego. Osoba ubezpieczona, która wykonuje pracę zarobkową w czasie orzeczonej niezdolności do pracy, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Pracodawca, który ma podejrzenie, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem zwolnienia, może skontrolować prawidłowość jego wykorzystania (§ 5 rozporządzenia w sprawie sposobu wystawiania zwolnień lekarskich). Kontrola pracownika polega w szczególności na stwierdzeniu, czy pracownik nie wykonuje w czasie zwolnienia pracy zarobkowej, a także czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem - pracownik straci zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) za cały okres zwolnienia lekarskiego. Pracownik będzie miał jednak prawo do wynagrodzenia za pracę, którą wykonywał w tym okresie w Państwa firmie (art. 80 Kodeksu pracy).

Zakaz działalności zarobkowej, pod rygorem utraty świadczeń chorobowych, oznacza zakaz wszelkiej pracy zarobkowej, bez względu na to, czy jest świadczona legalnie czy nielegalnie i bez względu na jej wymiar (wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2005 r., SN I UK 370/04).

Osoba chora po otrzymaniu zwolnienia powinna przestrzegać wskazań lekarza. Jeżeli więc lekarz stwierdził, że chory powinien leżeć, to pacjent powinien stosować się do tego zalecenia. Obowiązek przebywania w domu w okresie choroby dotyczy również zwolnień lekarskich z adnotacją, że pacjent może chodzić. Taka informacja na zwolnieniu lekarskim pozwala pacjentowi na wykonywanie zwykłych czynności życia codziennego, np. wyjścia na zabiegi, po leki, po niezbędne zakupy itp. Nie upoważnia jednak do świadczenia w tym okresie pracy na rzecz innego pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny, Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama