Kategorie

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego

Krystyna Tymorek
Pracownik jest zatrudniony u nas i w drugim zakładzie pracy. W naszej firmie jest pracownikiem ochrony i pracuje na portierni. W drugiej firmie pracuje jako magazynier. Pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni, które przedstawił w drugim zakładzie pracy. Nam powiedział, że nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ praca, którą u nas wykonuje, nie wpływa na stan jego zdrowia. Czy możemy w tym przypadku dopuścić pracownika do pracy? Jeżeli tak, to czy powinniśmy wymagać od niego jakiegoś dodatkowego dokumentu?

RADA

Pracownik powinien dostarczyć zwolnienie lekarskie obydwu pracodawcom. Jeżeli w jednym zakładzie pracy będzie na zwolnieniu, a w drugim będzie wykonywał pracę, to straci prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jednak sąd orzekając w takich sprawach nie zawsze pozbawia pracownika świadczeń za cały okres zwolnienia lekarskiego, kiedy pracownik świadczył pracę.

UZASADNIENIE

Reklama

Zatrudniony u Państwa pracownik powinien mieć zwolnienie lekarskie wystawione jednocześnie dla dwóch pracodawców: Państwa i firmy, w której jest równocześnie zatrudniony. Pracownik nie powinien przebywać jednocześnie na zwolnieniu w jednej firmie, a świadczyć pracy w drugiej. W tym przypadku musi liczyć się z utratą wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie pracownikowi, jeżeli stwierdzi, że jest on niezdolny do pracy (art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Lekarz powinien wystawić zwolnienie na okres przewidywanej niezdolności do pracy. Osobom zdrowym, zdolnym do pracy lekarz nie powinien wystawiać zwolnienia lekarskiego. Osoba ubezpieczona, która wykonuje pracę zarobkową w czasie orzeczonej niezdolności do pracy, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Reklama

Pracodawca, który ma podejrzenie, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem zwolnienia, może skontrolować prawidłowość jego wykorzystania (§ 5 rozporządzenia w sprawie sposobu wystawiania zwolnień lekarskich). Kontrola pracownika polega w szczególności na stwierdzeniu, czy pracownik nie wykonuje w czasie zwolnienia pracy zarobkowej, a także czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem - pracownik straci zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) za cały okres zwolnienia lekarskiego. Pracownik będzie miał jednak prawo do wynagrodzenia za pracę, którą wykonywał w tym okresie w Państwa firmie (art. 80 Kodeksu pracy).

Zakaz działalności zarobkowej, pod rygorem utraty świadczeń chorobowych, oznacza zakaz wszelkiej pracy zarobkowej, bez względu na to, czy jest świadczona legalnie czy nielegalnie i bez względu na jej wymiar (wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2005 r., SN I UK 370/04).

Osoba chora po otrzymaniu zwolnienia powinna przestrzegać wskazań lekarza. Jeżeli więc lekarz stwierdził, że chory powinien leżeć, to pacjent powinien stosować się do tego zalecenia. Obowiązek przebywania w domu w okresie choroby dotyczy również zwolnień lekarskich z adnotacją, że pacjent może chodzić. Taka informacja na zwolnieniu lekarskim pozwala pacjentowi na wykonywanie zwykłych czynności życia codziennego, np. wyjścia na zabiegi, po leki, po niezbędne zakupy itp. Nie upoważnia jednak do świadczenia w tym okresie pracy na rzecz innego pracodawcy.

Artykuł 17 ustawy zasiłkowej wprost pozbawia prawa do zasiłku chorobowego, jeżeli pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego świadczył pracę. Jednak orzecznictwo sądowe jest w tych sprawach niejednolite. I tak, zdaniem Sądu Najwyższego wykonywanie innej pracy zarobkowej w okresie zwolnienia lekarskiego od pracy jest wystarczającą przesłanką utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia (wyrok z 12 sierpnia 1998 r., II UKN 172/98, OSNP 19999/16/522). Równocześnie Sąd Najwyższy dopuścił, aby pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy mógł w jednym z nich pobierać zasiłek, a w drugim wykonywać zatrudnienie, jeżeli ta druga praca nie wpływa na pogorszenie jego stanu zdrowia (wyrok z 11 lutego 1999 r., II UKN 467/98, OSNP 2000/7/290).

Podstawa prawna

 • art. 53 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 80 Kodeksu pracy,
 • § 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.