REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Dorota Wawrzeńczak

REKLAMA

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Za okres, w którym pracownik przebywa na badaniach mających stwierdzić, czy może być dawcą, oraz za okres, w którym nie będzie mógł wykonywać pracy z powodu pobrania nerki, przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Świadczenia należy wypłacić na podstawie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz na podstawie zwykłego zaświadczenia lekarza stwierdzającego, że w danym okresie były przeprowadzane badania lub nastąpiło pobranie narządu.

UZASADNIENIE

Okresy, w których pracownik nie wykonuje pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w których jest przeprowadzany zabieg pobrania komórek, tkanek i narządów, są traktowane na równi z okresami niezdolności do pracy z powodu choroby. Za te okresy przysługują pracownikowi świadczenia na takich samych zasadach jak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Jeżeli pracownik w 2009 r. nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za czas choroby, za te okresy zwolnienia od pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Po 33 dniach zwolnienia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego.

Od 1 lutego 2009 r. pracownikom, którzy do 31 grudnia 2008 r. ukończyli 50 lat, wynagrodzenie chorobowe w 2009 r. i w kolejnych latach przysługuje przez pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z badaniami mającymi na celu określenie, czy pracownik może być dawcą nerki dla córki, zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. Świadczenie powinni Państwo obliczyć na takich samych zasadach jak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma 35 lat, w okresie od 12 do 19 stycznia 2009 r. przebywał w szpitalu, gdzie przechodził badania mające stwierdzić, czy może być dawcą nerki dla swojej córki. W okresie od 9 do 20 marca 2009 r. ponownie był w szpitalu i w tym czasie pobrano od niego nerkę. Po wyjściu ze szpitala otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 9 marca do 17 kwietnia 2009 r. W 2009 r. za okres od 12 do 19 stycznia 2009 r. oraz od 9 marca do 2 kwietnia (33 dni) ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a za okres od 3 do 17 kwietnia 2009 r. do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Dokumentem uprawniającym do wypłaty świadczeń za okresy, w których są przeprowadzane niezbędne badania w związku oddaniem narządu oraz kiedy jest przeprowadzany zabieg jego pobrania, jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Na drukach ZUS ZLA w żaden sposób nie jest zakodowana informacja, że zwolnienie lekarskie dotyczy tych specyficznych przerw w pracy, za które przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w 100% podstawy wymiaru. Dlatego przyczynę niemożliwości wykonywania pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy z powodu poddania się zabiegowi ich pobrania, lekarz powinien określić w zaświadczeniu wydanym na zwykłym druku. Zaświadczenie pracownik powinien dołączyć do zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 2 pkt 3, art. 11 ust. 2 pkt 3, art. 53 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA