reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem?

RADA

Za okres, w którym pracownik przebywa na badaniach mających stwierdzić, czy może być dawcą, oraz za okres, w którym nie będzie mógł wykonywać pracy z powodu pobrania nerki, przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Świadczenia należy wypłacić na podstawie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz na podstawie zwykłego zaświadczenia lekarza stwierdzającego, że w danym okresie były przeprowadzane badania lub nastąpiło pobranie narządu.

UZASADNIENIE

Okresy, w których pracownik nie wykonuje pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w których jest przeprowadzany zabieg pobrania komórek, tkanek i narządów, są traktowane na równi z okresami niezdolności do pracy z powodu choroby. Za te okresy przysługują pracownikowi świadczenia na takich samych zasadach jak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Jeżeli pracownik w 2009 r. nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za czas choroby, za te okresy zwolnienia od pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Po 33 dniach zwolnienia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego.

Od 1 lutego 2009 r. pracownikom, którzy do 31 grudnia 2008 r. ukończyli 50 lat, wynagrodzenie chorobowe w 2009 r. i w kolejnych latach przysługuje przez pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym.

W związku z badaniami mającymi na celu określenie, czy pracownik może być dawcą nerki dla córki, zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. Świadczenie powinni Państwo obliczyć na takich samych zasadach jak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma 35 lat, w okresie od 12 do 19 stycznia 2009 r. przebywał w szpitalu, gdzie przechodził badania mające stwierdzić, czy może być dawcą nerki dla swojej córki. W okresie od 9 do 20 marca 2009 r. ponownie był w szpitalu i w tym czasie pobrano od niego nerkę. Po wyjściu ze szpitala otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 9 marca do 17 kwietnia 2009 r. W 2009 r. za okres od 12 do 19 stycznia 2009 r. oraz od 9 marca do 2 kwietnia (33 dni) ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a za okres od 3 do 17 kwietnia 2009 r. do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Dokumentem uprawniającym do wypłaty świadczeń za okresy, w których są przeprowadzane niezbędne badania w związku oddaniem narządu oraz kiedy jest przeprowadzany zabieg jego pobrania, jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Na drukach ZUS ZLA w żaden sposób nie jest zakodowana informacja, że zwolnienie lekarskie dotyczy tych specyficznych przerw w pracy, za które przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w 100% podstawy wymiaru. Dlatego przyczynę niemożliwości wykonywania pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy z powodu poddania się zabiegowi ich pobrania, lekarz powinien określić w zaświadczeniu wydanym na zwykłym druku. Zaświadczenie pracownik powinien dołączyć do zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 2 pkt 3, art. 11 ust. 2 pkt 3, art. 53 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama