REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Dorota Wawrzeńczak

REKLAMA

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem?

RADA

Autopromocja

Za okres, w którym pracownik przebywa na badaniach mających stwierdzić, czy może być dawcą, oraz za okres, w którym nie będzie mógł wykonywać pracy z powodu pobrania nerki, przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Świadczenia należy wypłacić na podstawie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz na podstawie zwykłego zaświadczenia lekarza stwierdzającego, że w danym okresie były przeprowadzane badania lub nastąpiło pobranie narządu.

UZASADNIENIE

Okresy, w których pracownik nie wykonuje pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w których jest przeprowadzany zabieg pobrania komórek, tkanek i narządów, są traktowane na równi z okresami niezdolności do pracy z powodu choroby. Za te okresy przysługują pracownikowi świadczenia na takich samych zasadach jak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Jeżeli pracownik w 2009 r. nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za czas choroby, za te okresy zwolnienia od pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Po 33 dniach zwolnienia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego.

Od 1 lutego 2009 r. pracownikom, którzy do 31 grudnia 2008 r. ukończyli 50 lat, wynagrodzenie chorobowe w 2009 r. i w kolejnych latach przysługuje przez pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z badaniami mającymi na celu określenie, czy pracownik może być dawcą nerki dla córki, zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. Świadczenie powinni Państwo obliczyć na takich samych zasadach jak w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma 35 lat, w okresie od 12 do 19 stycznia 2009 r. przebywał w szpitalu, gdzie przechodził badania mające stwierdzić, czy może być dawcą nerki dla swojej córki. W okresie od 9 do 20 marca 2009 r. ponownie był w szpitalu i w tym czasie pobrano od niego nerkę. Po wyjściu ze szpitala otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 9 marca do 17 kwietnia 2009 r. W 2009 r. za okres od 12 do 19 stycznia 2009 r. oraz od 9 marca do 2 kwietnia (33 dni) ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a za okres od 3 do 17 kwietnia 2009 r. do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Dokumentem uprawniającym do wypłaty świadczeń za okresy, w których są przeprowadzane niezbędne badania w związku oddaniem narządu oraz kiedy jest przeprowadzany zabieg jego pobrania, jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Na drukach ZUS ZLA w żaden sposób nie jest zakodowana informacja, że zwolnienie lekarskie dotyczy tych specyficznych przerw w pracy, za które przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w 100% podstawy wymiaru. Dlatego przyczynę niemożliwości wykonywania pracy z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy z powodu poddania się zabiegowi ich pobrania, lekarz powinien określić w zaświadczeniu wydanym na zwykłym druku. Zaświadczenie pracownik powinien dołączyć do zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 2 pkt 3, art. 11 ust. 2 pkt 3, art. 53 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 92 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA