| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasiłek pielęgnacyjny od złożenia wniosku o przedłużenie niepełnosprawności

Zasiłek pielęgnacyjny od złożenia wniosku o przedłużenie niepełnosprawności

Osobom, które otrzymały orzeczenie o niepełnosprawności z opóźnieniem, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwało od momentu złożenia wniosku o uznanie niepełnosprawności - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Dotyczy to sytuacji, kiedy osoby ubiegające się o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności najpierw musiały składać wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, a następnie wniosek o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności. Jeżeli orzekanie o niepełnosprawności przedłużało się - zasiłek był wstrzymywany. Tymczasem z orzeczenia TK wynika, że osobom, którym zasiłek przyznano później, a sądy oddaliły ich skargi, przysługuje prawo do wznowienia postępowania.

Prawo do świadczeń ZUS równe dla Polaków w kraju i za granicą >>

TK badał nieobowiązujące już przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dotyczyły one osób powyżej 16. roku życia, których niepełnosprawność powstała do 21. roku życia.

Pytanie prawne, dotyczące tych przepisów, skierował do Trybunału Konstytucyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). W ocenie NSA przepisy te stanowiły pułapkę dla ubiegających się o zasiłek pielęgnacyjny, którzy z przyczyn niezależnych, np. przedłużającego się postępowania w sprawie ustalenia stopnia niepełnosprawności, traciły na pewien czas świadczenie.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy dezubekizacyjnej >>

NSA rozpatrywał sprawę mężczyzny, który do marca 2006 roku miał orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i otrzymywał zasiłek pielęgnacyjny. Kiedy ponownie złożył wniosek o określenie stopnia niepełnosprawności, decyzję o jego przyznaniu otrzymał dopiero 31 sierpnia 2007 roku. Następnie wójt gminy przyznał skarżącemu zasiłek w wysokości 153 zł od 1 października 2007 roku.

Mężczyzna odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, uzasadniając, że zasiłek przysługuje mu od momentu wygaśnięcia poprzedniej decyzji o niepełnosprawności. Kiedy decyzja została utrzymana, skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Ten ją oddalił. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego >>

TK orzekł, że przepis obowiązujący od 2006 do 2008 roku jest niekonstytucyjny. W ocenie TK mechanizm ubiegania się o zasiłek jest niejasny, wprowadza w błąd i przerzuca ryzyko nieprawidłowego działania administracji (nieterminowość lub błędna ocena niepełnosprawności) na osobę ubiegającą się o zasiłek. Z orzeczenia TK wynika, że osobom, których skargi sąd oddalały, przysługuje prawo do wznowienia postępowania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »