Kategorie

Umowa o pracę zawarta na okres próbny - czy choroba pracownika wydłuża okres próbny

Podpisałem z pracownikiem umowę na okres próbny, który wynosi trzy miesiące. W pierwszym i drugim miesiącu pracy pracownik przebywał na tygodniowych zwolnieniach lekarskich. W tej sytuacji chciałbym, żeby jego umowa uległa przedłużeniu o dwa tygodnie z związku z jego nieobecnością w pracy z powodu choroby. Czy tego rodzaju postępowanie jest zgodne z prawem?

Umowa na okres próbny jest umową terminową, a to oznacza istnienie stosunku pracy jedynie przez określony czas. A zatem pracodawca nie może jej wydłużać o usprawiedliwione okresy nieobecności pracownika w firmie.

Reklama

Przepisy prawa pracy nie nakazują stronom zawarcia umowy na okres próbny, podpisanie tego rodzaju umowy zależy więc wyłącznie od woli pracodawcy i pracownika. Umowa na czas próbny może poprzedzać każdą umowę wymienioną w kodeksie pracy, czyli: umowę na czas określony, umowę na zastępstwo, umowę na czas wykonania określonej pracy, umowę na czas nieokreślony. Podpisanie przez strony stosunku pracy tego rodzaju umowy ma swój określony cel – pracodawca ma możliwość zapoznać się z kwalifikacjami pracownika, a pracownik może sprawdzić, czy odpowiadają mu warunki pracy i atmosfera panująca w danej firmie.

Maksymalny okres próbny wynosi 3 miesiące. Jest to górna granica czasu trwania tego rodzaju umowy. Nie ma żadnych przeszkód, by pracodawca podpisał z pracownikiem krótszą umowę na okres próbny, np.: 2 tygodnie, 1 miesiąc, 2 miesiące. Jednak żaden przepis kodeksu pracy nie przewiduje sytuacji przedłużenia umowy zawartej na okres próbny z powodu korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego w czasie jej trwania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy umowę zawarto z pracownicą w ciąży na okres przekraczający jeden miesiąc, a termin rozwiązania umowy przypada po upływie 3 miesiąca ciąży – wówczas umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. Ta zasada nie dotyczy jednak pracownicy w ciąży, z którą zawarto umowę na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.

Jeśli strony stosunku pracy nie ustalą długości trwania umowy na okres próbny albo niezgodnie z prawem ustalą dłuższy okres jej obowiązywania, wówczas będzie obowiązywał maksymalny okres kodeksowy. Dopuszczalne jest natomiast, nawet kilkakrotne, przedłużenie na mocy porozumienia stron uzgodnionego początkowo krótszego okresu próbnego. Nie może on być jednak dłuższy niż przewidziany w kodeksie pracy.

Reklama

Pracodawca może podpisać umowę na okres próbny z danym pracownikiem tylko raz. Jednak zdaniem SN powtórne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wiąże się z zatrudnieniem pracownika na innym stanowisku lub przy wykonywaniu innych czynności i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa (wyrok SN z 26 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890).

Warto podkreślić, że jeśli w trakcie trwania umowy okaże się, że pracownik nie wypełnia należycie swoich obowiązków, a posiadane przez niego kwalifikacje są zbyt niskie na danym stanowisku, pracodawca może umowę zawartą na okres próbny rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Takie samo prawo przysługuje pracownikowi, jeżeli okaże się, że pracodawca nie odpowiada jego oczekiwaniom. W przypadku gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, jeżeli przekracza 2 tygodnie, okres wypowiedzenia będzie wynosił tydzień, w przypadku zawarcia trzymiesięcznej umowy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W każdej chwili strony mogą dokonać rozwiązania tej umowy na mocy porozumienia stron.

Podstawa prawna

 • Art. 25, 34, 177 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?