reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS zawiera propozycje zmian, które mają na celu:

  • wprowadzenie nowego systemu naliczania rent z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 r.,
  • zniesienie warunku udowodnienia co najmniej 5 lat stażu ubezpieczeniowego w ostatnim 10-leciu, przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z FUS osoby całkowicie niezdolnej do pracy, która udowodniła okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat w przypadku kobiety i 35 lat w przypadku mężczyzny,
  • podwyższenie wymiaru rent rodzinnych,
  • zniesienie przepisów uzależniających wypłatę renty przyznanej z tytułu niezdolności do pracy lub niepełnosprawności od wysokości przychodów osiąganych z pracy zarobkowej.

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy >>

Projektodawca proponuje zmianę dotychczasowego systemu naliczania rent, gdzie dla wszystkich osób uprawnionych do otrzymania świadczenia podstawę obliczeń stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata renty.

Nowy system różni się od starego tym, że wprowadza wyraźny podział na osoby urodzone przed 1948 r., dla których sposób obliczania rent nie zmieni się, oraz osoby urodzone po 1948 r., które zostały objęte nowym systemem obliczania rent.

Emerytury i renty - jednakowa dla wszystkich kwotowa waloryzacja świadczeń >>

W projekcie ustawy proponuje się, aby podstawę obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy dla osoby urodzonej po 1948 r. stanowiła suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego zapisanych na koncie ubezpieczonego, prowadzonym przez ZUS. W porównaniu z dotychczasowymi zasadami podstawowa różnica polega na oparciu formuły naliczania rent na zebranym kapitale emerytalnym. W przypadku osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych, kwota składek na ubezpieczenie emerytalne podlegałaby podwyższeniu współczynnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym relację pełnej wysokości składki emerytalnej, wynoszącej 19,52 proc. podstawy wymiaru, do wysokości składki emerytalnej zapisanej na koncie ubezpieczonego, która wynosi 12,22 proc. podstawy wymiaru.

Według obecnie obowiązujących przepisów renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna z FUS ulegają zmniejszeniu, jeżeli świadczeniobiorca osiąga przychód wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nieprzekraczający 130 proc. tego wynagrodzenia. Jeżeli zarabia powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych >>

Projektodawca proponuje, aby renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna była wypłacana bez względu na wysokość przychodów z pracy zarobkowej. Natomiast jeżeli renta przysługiwałaby osobie uprawnionej jednocześnie do emerytury, to tak jak dotychczas prawo do pobierania świadczenia przysługiwałoby pod warunkiem nieosiągania przychodu z pracy zawodowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama