reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

Nie mają Państwo obowiązku korygowania dokumentów ubezpieczeniowych za kwiecień 2010 r. Świadczenie, które pobrał pracownik, jest bowiem świadczeniem nienależnie pobranym. Pracownik musi je zwrócić bezpośrednio do ZUS.

UZASADNIENIE

Płatnik składek ma obowiązek obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Składki za dany miesiąc rozlicza w deklaracji rozliczeniowej. W deklaracji wykazuje również kwotę zasiłków z ubezpieczenia społecznego, jakie wypłacił w danym miesiącu ubezpieczonym (obowiązek wypłaty zasiłków mają płatnicy, którzy 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób). Jednocześnie składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc podlegające wpłacie do ZUS płatnik zmniejsza o kwotę wypłaconych zasiłków.

Przy wypłacie zasiłków z ubezpieczenia społecznego przez pracodawcę czy zleceniodawcę może pojawić się problem nadpłaty zasiłku i sposobu jej rozliczenia. Nie zawsze nadpłata zasiłku oznacza konieczność skorygowania dokumentów rozliczeniowych. Konieczność korekty powstaje wówczas, gdy okaże się, że płatnik wypłacił zasiłek bezpodstawnie. Przepisy nie pozwalają bowiem odliczać od składek należnych za dany miesiąc zasiłków wypłaconych bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Płatnik nie może rozliczyć w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wypłaconych bezpodstawnie zasiłków.

Należy zatem odróżnić świadczenia nienależnie pobrane od świadczeń bezpodstawnie wypłaconych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama