Kategorie

Podstawa wynagrodzenia za czas choroby po wyroku TK

Dorota Twardo
Od pięciu miesięcy za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

24 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej ustawą zasiłkową) jest niezgodny z Konstytucją RP. Pomimo że dotyczy on ustalania podstawy wymiaru zasiłków, ma również wpływ na sposób ustalania podstawy wymiaru wynagrodzeń chorobowych finansowanych przez pracodawców.

Reklama

W myśl przepisów obowiązujących od 7 lipca 2008 r. przy ustalaniu podstawy wynagrodzenia chorobowego należy uwzględniać składniki pensji, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyłączeniem składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika do nich prawa za czas niezdolności do pracy.

W sytuacji gdy w przepisach płacowych lub umowach o pracę brak jest takich regulacji, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za czas niezdolności i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli jednak pracodawca udokumentuje, że wypłaca składnik wynagrodzenia za okres choroby, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru.

W przypadku gdy przepisy płacowe nie zawierają wyraźnych postanowień o sposobie zmniejszania wysokości składnika pensji, niewypłacanego za czas choroby, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru w kwocie faktycznej. Tylko w razie gdy przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy albo umowy o pracę zawierają jednoznaczne zapisy w tej materii, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru po uzupełnieniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie zasiłkowej.

Przykład

Pracownik w okresie od 7 do 15 listopada 2008 r. (9 dni) przebywał na zwolnieniu lekarskim. Była to jego pierwsza w tym roku nieobecność. W okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność pracownik nie korzystał ze zwolnień lekarskich i nie przebywał na urlopie bezpłatnym.

Na jego wynagrodzenie składa się: płaca zasadnicza w stałej stawce miesięcznej 3720 zł, miesięczne premie uznaniowe w zmiennej wysokości, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Zakład pracy nie dysponuje regulaminem wynagradzania.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przychód pracownika za okres od listopada 2007 r. do października 2008 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć płacę zasadniczą w kwocie ustalonej w umowie o pracę, tj. 3720 zł, a także premie miesięczne, od których odprowadzona została składka na ubezpieczenie chorobowe, pomimo że w umowie o pracę brak jest zapisu informującego o zmniejszaniu premii w przypadku choroby. Premie należy uwzględnić w podstawie wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej.

Jeśli pracodawca udowodni, że premie wypłacał również za czas niezdolności do pracy, wówczas nie należy ich wliczać do podstawy wymiaru.

Sposób ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego ilustruje tabela:

@RY1@i26/2008/051/i26.2008.051.000.0031.101.jpg@RY2@

Ustalamy:

podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od listopada 2007 r. do października 2008 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika: 40 789,57 zł,

przeciętne miesięczne wynagrodzenie (podstawa wynagrodzenia chorobowego z 12 miesięcy podzielona przez 12 miesięcy): 40 789,57 zł : 12 miesięcy = 3399,13 zł,

podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 1 dzień niezdolności do pracy (1/30 przeciętnego wynagrodzenia): 3399,13 zł : 30 = 113,30 zł,

wynagrodzenie chorobowe za 1 dzień niezdolności do pracy (80% wynagrodzenia): 113,30 zł x 80% = 90,64 zł,

wynagrodzenie chorobowe za 8 dni niezdolności do pracy: 90,64 zł x 9 dni = 815,76 zł.

Pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe w kwocie 815,76 zł.

Skutki wypłaty wyrównań

Reklama

Uznanie art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej jako niezgodnego z Konstytucją RP gwarantuje pracownikom w przypadku niezdolności do pracy wskutek choroby wliczenie do podstawy wymiaru przysługującego z tego tytułu świadczenia dodatkowych składników pensji, od których opłacili składkę na ubezpieczenie chorobowe, oraz daje prawo do złożenia wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru wynagrodzeń chorobowych z okresu 3 lat wstecz.

Pracodawcy wypłacający wyrównania na wniosek swoich pracowników są zobowiązani do wypłaty wraz z tymi kwotami także odsetek. Jeżeli ich wysokość nie została uregulowana w umowie o pracę, stosuje się odsetki ustawowe, które obecnie wynoszą 11,5% w stosunku rocznym.

Podstawa prawna:

• art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 94, 291 Kodeksu pracy,

• art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?