reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Mamy stażystkę w ciąży, która ma urodzić 18 kwietnia 2009 r. Natomiast staż ma do 30 czerwca 2009 r. Czy w tej sytuacji z powodu urodzenia dziecka staż zostanie przerwany, czy nadal będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, na którym jest obecnie od kilku tygodni? Co w listę obecności mam jej wpisać po porodzie - czy nadal zwolnienie lekarskie, czy może urlop macierzyński?

RADA

Poród nie przerywa stażu, lecz także nie wpływa na jego przedłużenie poza datę ustaloną w umowie ze starostą. Nieobecność w pracy spowodowana niezdolnością do pracy, a także nieobecność z powodu opieki nad dzieckiem po porodzie, są okresami usprawiedliwionej nieobecności w pracy stażystki, za które zachowuje ona prawo do stypendium.

UZASADNIENIE

Prawo do urlopu macierzyńskiego nie przysługuje stażystkom, a jedynie pracownicom (pracownikom). Staż finansowany przez urząd pracy polega na nabywaniu przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Stażystka nie jest zatem pracownicą, a więc nie ma prawa do szczególnych uprawnień i świadczeń ściśle związanych z pozostawaniem w stosunku pracy. Stażystka nie ma więc prawa do urlopu macierzyńskiego.

Stażysta zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadający w okresie odbywania stażu, za który pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego lub za który przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Istotne jest w tym przypadku zastrzeżenie - „okresy przypadające w okresie stażu”. Nie ma bowiem jakichkolwiek regulacji, które wskazują, że staż w związku z porodem ulega przedłużeniu czy że stypendium po porodzie nadal będzie stażystce wypłacane przez okres, za jaki przysługiwałby jej zasiłek macierzyński. Taka regulacja występuje w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych w okresie pobierania tego zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, okres pobierania zasiłku ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński. Nie ma jednak podstaw do stosowania odpowiednio tej zasady w stosunku do stypendium stażowego.

Starosta ustala i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe od stypendiów. Od takiego stypendium nie jest jednak opłacana składka chorobowa, a podstawą do uzyskania zasiłku macierzyńskiego jest zasadniczo podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w chwili urodzenia dziecka. Stażystka nie nabywa zatem również z tego powodu prawa do zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Stażystce przebywającej na stażu finansowanym z urzędu pracy nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Należy uznać, że okres po porodzie, podczas którego stażystka musi opiekować się dzieckiem, stanowi okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który zachowuje ona prawo do stypendium, jednak tylko do momentu, do którego miał trwać staż. Nieobecność ta powinna zostać zaznaczona na liście obecności jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy, a nie jako niezdolność do pracy.

Pracodawca powinien poinformować urząd pracy o niezdolności stażystki do pracy i o planowanym porodzie.

Podstawa prawna:

  • art. 180 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 34 i pkt 35, pkt 41, art. 53, art. 73 ust. 3 i art. 80 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama