Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu likwidacja pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące likwidacja pracodawcy.
Kiedy można skrócić okres wypowiedzenia?
Aktualizacja: 28.10.2020
Kodeks pracy w art. 36 przewiduje możliwość skrócenia 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę.. Tak długi okres wypowiedzenia dotyczy pracownika zatrudnionego co najmniej 3 lata. Kiedy więc pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia? »
Aktualizacja: 29.05.2020
Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. »
Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę w 2017 roku?
Aktualizacja: 01.03.2018
Wypowiedzenie umowy o prace może być złożone zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Jakie są okresy wypowiedzenia w 2017 roku? Ile dni wolnych przysługuje na poszukiwanie nowego zatrudnienia? »
Ochrona roszczeń pracowniczych w razie restrukturyzacji - prezydent podpisał ustawę
Aktualizacja: 07.06.2016
Prezydent podpisał 7 czerwca 2016 r. projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Celem zmiany jest dostosowanie przepisów niniejszych ustaw do przepisów ustawy Prawa restrukturyzacyjnego. »
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 02.10.2015
Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszystkich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron stosunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. »
Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży
Aktualizacja: 24.04.2015
Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej. »
Aktualizacja: 07.06.2013
Świadczenia przedemerytalne przysługuje przed nabyciem prawa do emerytury. Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego i kto może je otrzymać? »
Obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą
Aktualizacja: 18.09.2012
Pracodawca, likwidując działalność gospodarczą, musi rozwiązać łączące go z pracownikami umowy o pracę, co do zasady bowiem sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie rozwiązania stosunku pracy. »
Jakich przepisów nie stosuje się w razie upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 02.11.2011
W razie ogłoszenia upadłości pracodawcy nie stosuje się przepisów dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Wyłączenie to ma zastosowanie jednak tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika. Nie ma natomiast zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu. »
Czy urlop bezpłatny chroni pracownika przed zwolnieniem
Aktualizacja: 24.10.2011
W czasie urlopu bezpłatnego pracownika stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracodawca nie może jednak co do zasady zwolnić pracownika w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego ani też wypowiedzieć mu warunków pracy lub płacy. »
PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy
Aktualizacja: 21.09.2011
Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R? »
Jak przeprowadzić likwidację stanowiska pracy
Aktualizacja: 05.09.2011
Likwidacja stanowiska pracy umożliwia obniżenie kosztów działalności pracodawcy, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego. Warto jednak pamiętać, że sąd pracy może zbadać czy likwidacja jest autentyczna czy też ma jedynie charakter pozorny. »
Status pracowników po przekształceniach formy organizacyjno-prawnej żłobków
Aktualizacja: 19.05.2011
Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 zmieniła formę organizacyjno-prawną żłobków. Tracą one status zakładów opieki zdrowotnej i stają się albo gminnymi jednostkami budżetowymi, albo prywatnymi podmiotami bez statusu zakładu opieki zdrowotnej. Ustawa uregulowała także status pracowników zatrudnionych w jednostce działającej jako zakład opieki zdrowotnej. »
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem
Aktualizacja: 17.05.2011
Dyrektorzy placówek feryjnych mogą do końca maja br. dokonać wypowiedzeń nauczycielom mianowanym oraz zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowy o pracę takich nauczycieli powinny bowiem rozwiązać się z końcem roku szkolnego. »
Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym
Aktualizacja: 11.05.2011
Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »