reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Kobiecie w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko (dzieci) w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego. W tych sytuacjach zasiłek macierzyński może być wypłacony nie tylko w czasie trwania ubezpieczenia, ale również po jego ustaniu.

Poród w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego

Jeżeli po porodzie (w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego) ubezpieczenie to ustanie, wówczas wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmuje oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonej. W okresie ciąży i po porodzie pracownica jest chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wynika to wprost z art. 177 § 3 k.p. Może się również zdarzyć, że z pracownicą, która urodziła dziecko, zostanie rozwiązana umowa o pracę z jej winy. Wówczas ustaje ubezpieczenie chorobowe, ale pracownica nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego. Jego wypłatę przejmuje oddział ZUS, właściwy ze względu na adres zamieszkania zainteresowanej osoby.

Umowa terminowa

Jeżeli z pracownicą zakład pracy zawarł umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, pracodawca ma ustawowy obowiązek przedłużyć tę umowę do dnia porodu. W takim przypadku ostatnim dniem trwania stosunku pracy jest dzień porodu, a zatem za ten jeden dzień (dzień porodu) zasiłek macierzyński – z reguły – wypłaca pracodawca (wypłatę tę może przejąć ZUS na wniosek pracodawcy). Natomiast za pozostały okres, czyli po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, zasiłek wypłaca ZUS.

Poród po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

W przypadku gdy była pracownica urodzi dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, zasiłek macierzyński przysługuje, gdy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży nastąpiło w związku z likwidacją lub upadłością zakładu pracy albo z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu. W takim przypadku zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli w wymiarze skróconym o 2 tygodnie w stosunku do wymiaru urlopu określonego w przepisach Kodeksu pracy.

Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z ww. powodów i której nie zapewniono w tym okresie innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie od dnia porodu – zasiłek macierzyński.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama