REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia przysługujące kobiecie w ciąży po likwidacji zakładu pracy

Beata Wróblewska
Od 1 sierpnia 2009 r. likwidujemy firmę. Poinformowaliśmy o tym pracowników już na początku roku. Jedna z naszych pracownic jest w 3. miesiącu ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy po 31 lipca 2009 r. pracownicy przysługują świadczenia? Jeżeli tak, to czy mimo likwidacji firmy będziemy zobowiązani do ich wypłaty?

RADA

Pracownicy, z którą rozwiązali Państwo stosunek pracy w okresie ciąży z powodu likwidacji firmy i która nie ma zapewnionego innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Po urodzeniu dziecka pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Płatnikiem tych świadczeń jest ZUS.

UZASADNIENIE

Świadczenia chorobowe, w tym również prawo do zasiłku macierzyńskiego, przysługują osobom ubezpieczonym, których niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Wyjątkowo zasiłek macierzyński otrzyma kobieta, z którą został rozwiązany stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia. Do dnia porodu przysługuje jej zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, natomiast od dnia porodu – zasiłek macierzyński, tak jakby dziecko urodziła w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje po rozwiązaniu umowy o pracę w trakcie ciąży, jeżeli rozwiązanie umowy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • było spowodowane ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy albo
 • nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa; w tym przypadku prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która uzyska prawomocny wyrok sądu o rozwiązaniu umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa.

Po 31 lipca 2009 r. nie są Państwo płatnikami świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla byłych pracowników. Od 1 sierpnia 2009 r. wypłatę wszystkich świadczeń przejmie ZUS. Powinni Państwo poinformować pracownicę, że z wnioskiem o przyznanie zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego powinna zwrócić się do ZUS. Do wniosku pracownica powinna dołączyć:

 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
 • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy,
 • zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia,
 • zaświadczenie płatnika składek, wystawione przez zakład pracy na druku Z-3.

Z chwilą rozwiązania umowy o pracę powinni Państwo wydać pracownicy świadectwo pracy. Od podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę zależy, czy pracownica otrzyma zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu, a następnie zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

WAŻNE!

Prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego pracownicy w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę, jest uzależnione od podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę wpisanej w świadectwie pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Po urodzeniu dziecka podstawą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Odpis aktu urodzenia dziecka pracownica powinna dostarczyć do ZUS.

Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał pracownicy za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli w wymiarze skróconym o dwa tygodnie.

Podstawa prawna:

 • art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 1, § 17 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA