reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Czy likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ze wszystkimi pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie (np. z kobietą w ciąży). Jednak przyczyna ta musi być wyraźnie wskazana w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu. Brak pouczenia o odwołaniu w piśmie pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę stanowi przesłankę przywrócenia terminu w razie złożenia odwołania do sądu po upływie 7 dni od doręczenia wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2009 r., II PK 147/09).

Małgorzata S. od 2004 r. była zatrudniona na czas nieokreślony w polskim oddziale francuskiej spółki budowlanej L. Spółka L. nie założyła w naszym kraju odrębnego przedsiębiorstwa (np. polskiej spółki – córki), lecz jedynie oddział.

W 2006 r. kierownictwo spółki podjęło decyzję o zakończeniu działalności firmy w Polsce. Małgorzata S. została więc zwolniona z pracy za wypowiedzeniem, w którym – jako przyczynę – podano brak nowych kontraktów i perspektyw na rozwój oddziału. Małgorzata S. była wówczas w ciąży, o czym poinformowała pracodawcę po otrzymaniu wypowiedzenia. Mimo że pracodawca wycofał pierwsze wypowiedzenie, wkrótce próbował złożyć kolejne wypowiedzenie. Małgorzata S. nie odbierała jednak poczty ani maili. Mimo to po upływie okresu wypowiedzenia pracodawca uznał umowę o pracę za rozwiązaną. Małgorzata S. wystąpiła do sądu o przywrócenie do pracy w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy.

Przedstawiciele byłego pracodawcy wskazywali, że dochowano wszelkich starań w prawidłowym rozwiązaniu umowy. W szczególności podano, że doszło do faktycznej likwidacji działalności oddziału spółki L., mimo że oddział nie został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego.

W myśl art. 92 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), do likwidacji oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu spółek handlowych o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś zgodnie z art. 272 k.s.h. rozwiązanie takiej spółki następuje dopiero po przeprowadzeniu likwidacji. Do wykreślenia oddziału przedsiębiorcy zagranicznego z KRS konieczne byłoby podjęcie wszystkich wymaganych przez KSH czynności w celu ujawnienia likwidacji w rejestrze. Jednak Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 maja 2007 r. (sygn. akt II CSK 25/07, OSNC 2008/5/52) stwierdził, że art. 92 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie ma zastosowania do dobrowolnej likwidacji oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego. Dlatego, zdaniem pracodawcy, nie można mówić o bezprawności zwolnienia, gdyż zakład pracy zatrudniający Małgorzatę S. faktycznie zakończył działalność, zaś art. 411 § 1 Kodeksu pracy w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy umożliwia rozwiązanie stosunku pracy z każdym pracownikiem – nawet szczególnie chronionym.

Mimo tych argumentów sąd I instancji uwzględnił pozew Małgorzaty S. i przywrócił ją do pracy. Sąd II instancji oddalił zaś apelację pozwanego oddziału spółki, który złożył do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama