reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nagroda jubileuszowa w trakcie urlopu wychowawczego

Nagroda jubileuszowa w trakcie urlopu wychowawczego

Nasz zakład wypłaca nagrody jubileuszowe na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jednej z pracownic, która przebywa obecnie na urlopie wychowawczym, upłynęło 20 lat pracy (łącznie z okresem korzystania z urlopu wychowawczego). Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić jej nagrodę od razu, czy wstrzymać się z wypłatą do momentu, aż wróci do pracy?


RADA

Powinni Państwo wstrzymać się z wypłatą nagrody jubileuszowej do powrotu pracownicy z urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 Kodeksu pracy). Oznacza to, że mimo że pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na urlopie wychowawczym, wypłata nagrody powinna nastąpić dopiero w dniu powrotu pracownicy do pracy z urlopu wychowawczego (uchwała Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 1992 r., I PZP 49/92, OSNCP z 1993 r. 1/34). Takie rozwiązanie jest prawidłowe, mimo obowiązku wypłacenia gratyfikacji jubileuszowej niezwłocznie po nabyciu do niej prawa przez pracownika (§ 7 ust. 2 zarządzenia). Trzeba bowiem zauważyć, że okres urlopu wychowawczego nie jest wliczany do okresu zatrudnienia do czasu zakończenia urlopu. Nie ma więc podstaw do wypłaty tego świadczenia w okresie urlopu wychowawczego, gdyż na daną chwilę nie możemy wliczyć pracownikowi miesięcy wykorzystywania tego urlopu do stażu pracy, od którego są uzależnione uprawnienia pracownicze.

Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy umowa o pracę pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym rozwiązuje się w związku z likwidacją pracodawcy lub w związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym. W tych przypadkach wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić w dniu rozwiązania umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 23 czerwca 1992 r., I PZP 33/92, OSNCP z 1993 r. 1-2/10).

• § 7 ust. 2 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358),

• art. 1861 § 1 , art. 1865 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama