REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży

zwolnienie kobiety w ciąży kiedy można zwolnić kobietę jak
Zwolnienie kobiety w ciąży - kiedy można zwolnić pracownicę w ciąży?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Zwolnienie kobiety w ciąży nie jest łatwe

Prawo pracy chroni w sposób szczególny kobiety w ciąży. W art. 177 Kodeksu pracy uregulowano zakaz zwalniania pracownic w ciąży i przebywających na urlopie macierzyńskim. Co więcej, gdyby kobiecie kończyła się umowa na czas określony po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (nie dotyczy umowy na okres próbny trwający do 1 miesiąca). Kobiety będące w ciąży nie mogą być zatrudniane w porze nocnej ani do prac uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Kobiety mogą również wychodzić w czasie pracy na badania związane z ich stanem, jeśli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego tytułu zachowują prawo do wynagrodzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Wiadomo już, że przepisy chronią kobiety w ciąży. Są jednak pewne wyjątki pozwalające na rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży. Kiedy pracodawca może to zrobić?

1. Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży bez wypowiedzenia

Pierwszym wyjątkiem pozwalającym na zwolnienie kobiety w ciąży jest dyscyplinarka. Dokładnie chodzi o rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy. To tzw. tryb natychmiastowy. Pracodawca musi mieć solidną podstawę do skorzystania z art. 52 Kodeksu pracy. Zwolnienie natychmiastowe można zastosować w jednym z trzech przypadków:

  1. ciężkie naruszenie przez pracownicę podstawowych obowiązków pracowniczych;
  2. popełnienie przez pracownicę w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  3. zawiniona przez pracownicę utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Co ważne, z dyscyplinarki można skorzystać tylko w określonym terminie, a mianowicie do 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o jednej z wyżej wymienionych sytuacji. Jeśli pracownicę reprezentuje zakładowa organizacja związkowa, pracodawca ma kolejny obowiązek. Musi z nią skonsultować zamiar rozwiązania umowy z pracownicą. Gdy nie ma organizacji związkowej, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję.

2. Wypowiedzenie umowy kobiecie w ciąży w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy

Drugą i oczywistą możliwością zwolnienia kobiety w ciąży jest wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy. W tym trybie rozwiązuje się także umowa z kobietą przebywającą na urlopie macierzyńskim. Termin rozwiązania umowy pracodawca ustala z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie kobiety w ciąży - 2 możliwości

Podsumowując, są dwie możliwości zwolnienia pracownicy w ciąży:

  • rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży bez wypowiedzenia z winy pracownicy,
  • ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Pracodawcy z nowym obowiązkiem. Dla pracownika ustalenia metabolizmu [Spór w rządzie]

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracownika i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

REKLAMA

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

REKLAMA