REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Uprawnienia pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę po 4 maja 2019 r. - aktualny wzór

Przepisy Kodeksu pracy wskazują na kategorie danych osobowych, które są niezbędne do pozyskania przez pracodawcę, w związku z podejmowaniem przez niego działań przed zawarciem umowy o pracę oraz po jej zawarciu. Przedstawiamy aktualny wzór umowy o pracę zgodny z przepisami, które weszły w życie 4 maja 2019 r.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o większej przejrzystości i przewidywalności w pracy. Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

Urlop macierzyński dla ojca i członków najbliższej rodziny – zmiany 2019

Zrównanie sytuacji pracownika-innego członka najbliższej rodziny (dziadkowie, brat, siostra) korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika-ojca wychowującego dziecko – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy która wejdzie w życie jeszcze w 2019 roku.

REKLAMA

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego - rekompensata za przerwany urlop

Prawo do odwołania urlopu wypoczynkowego przysługuje tylko w wyjątkowych okolicznościach. Za odwołanie, nawet uzasadnione, przysługuje pracownikowi rekompensata.

Kontrola trzeźwości pracownika – dopuszczalność po zmianach w Kodeksie pracy w 2019 roku

Od lat popularną metodą wśród pracodawców było niezapowiedziane weryfikowaniu stanu trzeźwości losowo wybranych pracowników. Pracodawcy tłumaczyli się przy tym względami bezpieczeństwa zakładu pracy jak i samych pracowników. Jednak w związku z wejściem w życie 4 maja 2019 r. zmian do Kodeksu pracy, zdaniem niektórych - może to poważnie utrudnić a nawet uniemożliwić wykonywanie kontroli.

Nowy Kodeks pracy 2019 - zmiany w świadectwie pracy

Wydłużenie terminu do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowania żądania sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy, z 7 do 14 dni - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany obejmą również przepisy Kodeksu pracy dotyczące dyskryminacji i mobbingu.

Przerwy na karmienie dla wybranych grup zawodowych

Pracownica ma prawo do korzystania z przerw na karmienie dziecka - stanowią przepisy Kodeksu pracy. Odrębne regulacje w tym zakresie są dla nauczycieli, zawodowych żołnierzy.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2019 - wymiar, odwołanie, ekwiwalent

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego w 2019 roku.

Apel RPO ws. zmian w prawie pracy dla matek karmiących

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje zmiany w Kodeksie pracy w zakresie przyznania praw do korzystania z przerw na karmienie również rodzicom podającym dziecku sztuczny pokarm.

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Czy wynagrodzenia w ofertach pracy będą jawne? Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Jak ta zmiana wpłynęłaby na rynek pracy?

Jawność wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w prawie pracy

Kandydaci do pracy już na etapie przeglądania ofert zatrudnienia będą znać wysokość wynagrodzenia proponowaną przez pracodawców - przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Przerwy w pracy 2019

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikowi prawo do przerwy pod warunkiem, że pracuje co najmniej 6 godzin. Ile wynoszą przerwy? Czy pracodawca może decydować kiedy należy je wykorzystać?

Związek zawodowy nie tylko dla pracowników, czyli ważne zmiany w przepisach od 2019 roku!

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca szereg istotnych zmian w zasadach tworzenia i funkcjonowania związków zawodowych. Z punktu widzenia osób chcących skorzystać z prawa do zrzeszania się, najważniejszą zmianą jest poszerzenie kręgu osób, które mogą przystąpić do organizacji związkowych.

PPK 2019 - jak dokonać potrąceń z wynagrodzenia po przystąpieniu do PPK

Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK, co do zasady, są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający. Jak zatem prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia? Sprawdź kwoty wolne od potrąceń w 2019 r. uwzględniające 2% składkę podstawową na PPK finansowaną przez pracownika i zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Źródła prawa pracy - informacje dla początkujących kadrowych

Podstawą wykonywania pracy kadrowca są przepisy prawa pracy. Jakie są źródła prawa pracy? Na pierwszym miejscu należy wymienić Kodeks pracy, następnie ustawy, rozporządzenia, a także wewnątrzzakładowe akty prawne. Czego początkujący kadrowy dowie się z poszczególnych dokumentów? Poznaj podstawowe informacje o źródłach prawa pracy.

Pierwszy urlop wypoczynkowy - wymiar, jak liczyć

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy na pierwsze wolne będzie musiał poczekać miesiąc. Prawo do pierwszych dni urlopu przysługuje bowiem dopiero po przepracowaniu miesiąca.

Urlop rodzicielski dla ojca 2019

Pracownik, w tym ojciec dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 albo 34 tygodni. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek.

Urlop ojcowski 2019 - dokumenty

W 2019 roku nie zmieniły się zasady udzielania urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie na wniosek pracownika. Przepisy prawa określają, jakie dokumenty muszą być załączone do wniosku.

Opieka nad dzieckiem zdrowym 2019 – 2 dni albo 16 godzin

W 2019 r. nie zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Nadal rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie zwolnienia.

Urlop wychowawczy dla obojga rodziców 2019

Przepisy Kodeksu pracy zezwalają na korzystanie wspólnie z urlopu wychowawczego przez rodziców dziecka, pod pewnymi warunkami. Jaki termin mają rodzice na skorzystanie z tego urlopu w 2019 roku? Jakie warunki muszą spełnić, by równocześnie korzystać z urlopu?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem 2019 - wzór pisma

Zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jakie są okresy wypowiedzenia umów w 2019 roku? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2019 r.

Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego obowiązuje w 2019 roku?

Urlop bezpłatny 2019

Zasady korzystania z urlopu bezpłatnego w 2019 roku będą takie same jak roku poprzednim. Jak uzyskać urlop bezpłatny? Jak długo może trwać?

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Najważniejsze zmiany w prawie w 2019 roku

Jakie zmiany dla pracowników i rodzin przewidziano na 2019 rok? Resort pracy przedstawił listę najważniejszych zmian w prawie, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Jak zaplanować urlop w 2019 roku - długie weekendy

Pracownicy będą mieli nawet 140 dni wolnych w 2019 roku. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

Umowa o pracę 2019 - wzór

Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie obowiązkowe elementy musi zawierać umowa o pracę? Przedstawiamy wzór umowy o pracę zgodny z przepisami w 2019 roku.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 r.

Prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy powstaje i staje się wymagalne w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jaki współczynnik ekwiwalentowy należy stosować w 2019 r.?

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK

Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15). 

Zasiłek opiekuńczy w razie zamknięcia szkoły, żłobka

Pracujący rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dziecka w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte, mają możliwość wystąpienia do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni - przypomina ZUS.

Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?

Krótszy czas pracy dla pracującego rodzica?

Skrócenie o godzinę czasu pracy jednemu z rodziców dzieci do 15 roku życia - przewiduje poselski projekt zmian w Kodeksie pracy. Wprowadzenie takiego zapisu doprowadzi do rozregulowania organizacji pracy - uważa Konfederacja Lewiatan.

Urlop rodzicielski 2019 – wniosek, dokumenty

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Ważny jest termin złożenia wniosku. Do wniosku o urlop rodzicielski należy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Ważne zmiany w prawie pracy od 22 listopada

22 listopada - to dzień, w którym umowy na czas określony przekształcą się z mocy prawa w umowy na czas nieokreślony. Od tej zasady jest kilka wyjątków.

TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa.

Nowe zasady telepracy dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi

Od 6 czerwca 2018 r. umożliwiono rodzicom opiekującymi się niepełnosprawnymi dziećmi wykonywanie pracy w formie telepracy. Z tej formy zatrudnienia mogą jednocześnie korzystać obydwoje rodzice dziecka niepełnosprawnego.

Urlop wychowawczy 2019 - wymiar, wniosek-wzór, zasady

Urlop wychowawczy jest jednym z urlopów związanych z rodzicielstwem. Przysługuje wyłącznie na wniosek. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego w 2019 roku? Kto może z niego skorzystać? Pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie uległy żadnym zmianom. W 2019 roku pracownik-ojciec nadal będzie mógł skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami udzielania urlopu ojcowskiego. Pobierz wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

TK: Obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania ze związkami zawodowymi

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o zgodności z Konstytucją przepisu Kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania z zakładową organizacją związkową.

Dni wolne od pracy w 2019 roku

W 2019 roku pracownicy mają 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. Sprawdź listę świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2019 roku.

Dalsze prace nad zmianami w Kodeksie pracy

Zespół problemowy ds. prawa pracy ma zająć się reformą wybranych instytucji Kodeksu pracy. Co powinno zostać zmienione - odpowiada ekspert prof. Monika Gładoch, była wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej w latach 2016-2018.

Zmiany w wydawaniu świadectwa pracy w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się zasady w wydawaniu świadectwa pracy. Jest to efekt zmian w przepisach o skróceniu przechowywania akt pracowniczych.

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV Konferencji Prawa Pracy 2018/2019, która odbędzie się w dniach 17-18 października 2018 r. w Warszawie. Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.

Czy będzie nowy Kodeks pracy

Nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Prace nad nowym Kodeksem pracy ma kontynuować następna kadencja parlamentu.

Urlop rodzicielski - wniosek, dokumenty

Warunkiem udzielenia urlopu rodzicielskiego jest złożenie wniosku przez pracownika w odpowiednim terminie. Jakich innych formalności należy dopełnić, by skorzystać z urlopu?

Nałożenie kary porządkowej na pracownika – wymogi prawne, terminy, sprzeciw

Pracownicy podlegają odpowiedzialności porządkowej m.in. za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy [vide art. 108 k.p.].

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Niemniej jednak pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków ma charakter raczej nieprecyzyjny i ogólny, w związku z tym generuje wiele pytań i wątpliwości, które rozstrzyga ogólna praktyka oraz orzecznictwo sądów.

REKLAMA