REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy?
Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi.

PROBLEM

Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi.

REKLAMA

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

RADA

Pracodawca ma możliwość wprowadzenia regulacji określających sposób wykorzystywania przerw w pracy, kierując się względami bezpieczeństwa oraz uwzględniając potrzebę regeneracji pracowników. Zakaz używania smartfona czy tabletu w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" lub 5-minutowej przerwy od pracy przy monitorze ekranowym będzie uzasadniony zwłaszcza w przypadku pracowników, których charakter pracy wiąże się ze szczególnym obciążeniem wzroku. Taki zakaz może jednak dotyczyć wyłącznie pracowników, dla których przerwy te powinny stanowić odciążenie narządu wzroku, co uniemożliwia korzystanie z mobilnych urządzeń wyświetlających tekst.

UZASADNIENIE

Powszechną praktyką jest korzystanie przez pracowników podczas przerw w pracy ze smartfonów, tabletów czy czytników książek elektronicznych. Używanie takich urządzeń w czasie pracy może być jednak zakwalifikowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych ze względu na wykorzystywanie czasu pracy niezgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym w praktyce dochodzi do zamieszczania w regulaminie pracy zakazu użytkowania tego typu sprzętu w trakcie pracy. Natomiast przepisy nie regulują wprost możliwości korzystania z tego typu urządzeń w trakcie przerw w pracy. Jednak z uwagi na cel krótkich przerw w trakcie pracy, jakim jest odpoczynek, pewne rodzaje aktywności pracownika, które temu celowi nie służą, mogą być przez pracodawcę ograniczane.

Użytkowanie sprzętu elektronicznego w trakcie 15-minutowej przerwy w pracy

REKLAMA

Pracownikowi pracującemu w wymiarze minimum 6 godzin dziennie przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy (art. 134 Kodeksu pracy). Jej celem jest odpoczynek, a także możliwość spożycia posiłku. Przepisy prawa pracy nie regulują wprost możliwości ingerowania przez pracodawcę w sposób wykorzystania przez pracownika takiej przerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości przypadków aktywność pracownika polegająca na korzystaniu podczas 15-minutowej przerwy ze smartfonów, tabletów czy czytników książek elektronicznych nie jest sprzeczna z celem przerwy i nie ogranicza możliwości odpoczynku. Wprowadzenie zakazu korzystania z urządzeń elektronicznych w takiej sytuacji nie ma racjonalnego uzasadnienia, a pracownik powinien mieć możliwość skorzystania w czasie tej przerwy np. z telefonu, w tym odebrania poczty elektronicznej na prywatnym smartfonie czy umówienia wizyty lekarskiej przez elektroniczną platformę placówki medycznej. Zatem zapisanie takich postanowień w regulaminie pracy należy uznać za nadużycie ze strony pracodawcy.

Jednak nie oznacza to, że zakaz czy ograniczenie użytkowania sprzętu elektronicznego przez pracownika w czasie 15-minutowej przerwy jest niemożliwe. Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy oraz zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W praktyce daje to pracodawcy uprawienie do ograniczenia pracownikom w trakcie przerwy aktywności będących sprzecznymi z jej celem, którym jest odpoczynek i regeneracja organizmu po kilku godzinach pracy. Zatem w szczególnych sytuacjach pracodawca może w regulaminie pracy wprowadzić zakaz podejmowania w czasie przerwy działań, które mogłyby ograniczyć sprawność organizmu czy zwiększyć ryzyko wypadku w dalszym procesie pracy po przerwie.

REKLAMA

Przy wykonywaniu pewnego rodzaju prac wymagających dużego wysiłku fizycznego 15-minutowa przerwa powinna być przeznaczona na spożycie posiłku profilaktycznego, którego zapewnienie jest obowiązkiem pracodawcy. W takiej sytuacji priorytetowym celem przerwy jest spożycie takiego posiłku przez pracowników. Jeśli aktywność na sprzętach elektronicznych tak absorbuje pracowników, że nie są w stanie zjeść na czas posiłku, racjonalnym i w pełni uzasadnionym rozwiązaniem jest ograniczenie takiej aktywności w trakcie przerwy.

Pracownicy wykonują prace budowlane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, w pełnym wymiarze czasu pracy. Praca ta powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal. Pracodawca zgodnie ze swoim obowiązkiem zapewnia im posiłki wydawane ze względów profilaktycznych, które pracownicy otrzymują po 4 godzinach pracy. Jednak pracownicy, zamiast zjadać ciepłe posiłki, całą przerwę poświęcają na korespondowanie za pośrednictwem komunikatorów w smartfonach, a potem skarżą się, że mieli za mało czasu na konsumpcję. W takim przypadku, ponieważ regulaminowa przerwa powinna być przeznaczona na spożycie posiłku, pracodawca może ustanowić zakaz użytkowania sprzętu elektronicznego w tym czasie.

Użytkowanie sprzętu elektronicznego w trakcie 5-minutowej przerwy w pracy

Inaczej zakaz używania smartfonów, tabletów czy czytników książek elektronicznych może być oceniany w przypadku pracowników świadczących pracę przy monitorach ekranowych, którzy w związku z tym mają prawo do 5-minutowych przerw od pracy przy monitorze, wliczanych do czasu pracy. Pracodawca może uznać, że taka przerwa nie powinna być wykorzystywana przez pracowników na czynności związane z obciążaniem narządu wzroku - co ma miejsce podczas czytania informacji wyświetlanych przez smartfon, tablet czy czytnik książek elektronicznych. Tym samym pracodawca, kierując się względami bhp, ma możliwość wprowadzenia regulaminowego zakazu wykorzystywania urządzeń mobilnych, których użytkowanie wiąże się z obciążeniem narządu wzroku, obowiązującego w czasie 5-minutowych przerw od pracy przy monitorach ekranowych.

Zakaz użytkowania sprzętu elektronicznego w aktach prawa wewnątrzzakładowego

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wprowadzić w regulaminie pracy zakaz wykorzystywania mobilnego sprzętu elektronicznego w trakcie przerwy w pracy. Wówczas taka regulacja wejdzie w życie w terminie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Taki zakaz można też zawrzeć w innych wewnątrzzakładowych regulacjach, takich jak np. procedura, instrukcja, zarządzenie. Możliwe jest także zawarcie takiego zakazu w układzie zbiorowym pracy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 1041, art. 1043, art. 134, art. 240 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495),

  • § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973),

  • § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1160).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

REKLAMA

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

REKLAMA