REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy?
Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi.

PROBLEM

Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

RADA

Pracodawca ma możliwość wprowadzenia regulacji określających sposób wykorzystywania przerw w pracy, kierując się względami bezpieczeństwa oraz uwzględniając potrzebę regeneracji pracowników. Zakaz używania smartfona czy tabletu w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" lub 5-minutowej przerwy od pracy przy monitorze ekranowym będzie uzasadniony zwłaszcza w przypadku pracowników, których charakter pracy wiąże się ze szczególnym obciążeniem wzroku. Taki zakaz może jednak dotyczyć wyłącznie pracowników, dla których przerwy te powinny stanowić odciążenie narządu wzroku, co uniemożliwia korzystanie z mobilnych urządzeń wyświetlających tekst.

UZASADNIENIE

Powszechną praktyką jest korzystanie przez pracowników podczas przerw w pracy ze smartfonów, tabletów czy czytników książek elektronicznych. Używanie takich urządzeń w czasie pracy może być jednak zakwalifikowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych ze względu na wykorzystywanie czasu pracy niezgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym w praktyce dochodzi do zamieszczania w regulaminie pracy zakazu użytkowania tego typu sprzętu w trakcie pracy. Natomiast przepisy nie regulują wprost możliwości korzystania z tego typu urządzeń w trakcie przerw w pracy. Jednak z uwagi na cel krótkich przerw w trakcie pracy, jakim jest odpoczynek, pewne rodzaje aktywności pracownika, które temu celowi nie służą, mogą być przez pracodawcę ograniczane.

Użytkowanie sprzętu elektronicznego w trakcie 15-minutowej przerwy w pracy

Pracownikowi pracującemu w wymiarze minimum 6 godzin dziennie przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy (art. 134 Kodeksu pracy). Jej celem jest odpoczynek, a także możliwość spożycia posiłku. Przepisy prawa pracy nie regulują wprost możliwości ingerowania przez pracodawcę w sposób wykorzystania przez pracownika takiej przerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości przypadków aktywność pracownika polegająca na korzystaniu podczas 15-minutowej przerwy ze smartfonów, tabletów czy czytników książek elektronicznych nie jest sprzeczna z celem przerwy i nie ogranicza możliwości odpoczynku. Wprowadzenie zakazu korzystania z urządzeń elektronicznych w takiej sytuacji nie ma racjonalnego uzasadnienia, a pracownik powinien mieć możliwość skorzystania w czasie tej przerwy np. z telefonu, w tym odebrania poczty elektronicznej na prywatnym smartfonie czy umówienia wizyty lekarskiej przez elektroniczną platformę placówki medycznej. Zatem zapisanie takich postanowień w regulaminie pracy należy uznać za nadużycie ze strony pracodawcy.

Jednak nie oznacza to, że zakaz czy ograniczenie użytkowania sprzętu elektronicznego przez pracownika w czasie 15-minutowej przerwy jest niemożliwe. Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy oraz zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W praktyce daje to pracodawcy uprawienie do ograniczenia pracownikom w trakcie przerwy aktywności będących sprzecznymi z jej celem, którym jest odpoczynek i regeneracja organizmu po kilku godzinach pracy. Zatem w szczególnych sytuacjach pracodawca może w regulaminie pracy wprowadzić zakaz podejmowania w czasie przerwy działań, które mogłyby ograniczyć sprawność organizmu czy zwiększyć ryzyko wypadku w dalszym procesie pracy po przerwie.

Przy wykonywaniu pewnego rodzaju prac wymagających dużego wysiłku fizycznego 15-minutowa przerwa powinna być przeznaczona na spożycie posiłku profilaktycznego, którego zapewnienie jest obowiązkiem pracodawcy. W takiej sytuacji priorytetowym celem przerwy jest spożycie takiego posiłku przez pracowników. Jeśli aktywność na sprzętach elektronicznych tak absorbuje pracowników, że nie są w stanie zjeść na czas posiłku, racjonalnym i w pełni uzasadnionym rozwiązaniem jest ograniczenie takiej aktywności w trakcie przerwy.

Pracownicy wykonują prace budowlane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, w pełnym wymiarze czasu pracy. Praca ta powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal. Pracodawca zgodnie ze swoim obowiązkiem zapewnia im posiłki wydawane ze względów profilaktycznych, które pracownicy otrzymują po 4 godzinach pracy. Jednak pracownicy, zamiast zjadać ciepłe posiłki, całą przerwę poświęcają na korespondowanie za pośrednictwem komunikatorów w smartfonach, a potem skarżą się, że mieli za mało czasu na konsumpcję. W takim przypadku, ponieważ regulaminowa przerwa powinna być przeznaczona na spożycie posiłku, pracodawca może ustanowić zakaz użytkowania sprzętu elektronicznego w tym czasie.

Użytkowanie sprzętu elektronicznego w trakcie 5-minutowej przerwy w pracy

Inaczej zakaz używania smartfonów, tabletów czy czytników książek elektronicznych może być oceniany w przypadku pracowników świadczących pracę przy monitorach ekranowych, którzy w związku z tym mają prawo do 5-minutowych przerw od pracy przy monitorze, wliczanych do czasu pracy. Pracodawca może uznać, że taka przerwa nie powinna być wykorzystywana przez pracowników na czynności związane z obciążaniem narządu wzroku - co ma miejsce podczas czytania informacji wyświetlanych przez smartfon, tablet czy czytnik książek elektronicznych. Tym samym pracodawca, kierując się względami bhp, ma możliwość wprowadzenia regulaminowego zakazu wykorzystywania urządzeń mobilnych, których użytkowanie wiąże się z obciążeniem narządu wzroku, obowiązującego w czasie 5-minutowych przerw od pracy przy monitorach ekranowych.

Zakaz użytkowania sprzętu elektronicznego w aktach prawa wewnątrzzakładowego

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wprowadzić w regulaminie pracy zakaz wykorzystywania mobilnego sprzętu elektronicznego w trakcie przerwy w pracy. Wówczas taka regulacja wejdzie w życie w terminie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Taki zakaz można też zawrzeć w innych wewnątrzzakładowych regulacjach, takich jak np. procedura, instrukcja, zarządzenie. Możliwe jest także zawarcie takiego zakazu w układzie zbiorowym pracy.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 1041, art. 1043, art. 134, art. 240 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495),

 • § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973),

 • § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1160).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA