Urlop okolicznościowy 2020 - podstawowe informacje
REKLAMA
REKLAMA
Poza chorobą mogą zdarzyć się inne ważne wydarzenia w życiu rodzinnym, uniemożliwiające pracownikowi przyjście do pracy, w związku z którymi pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu.
REKLAMA
Okoliczności te określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień.
Komu należy się urlop okolicznościowy?
Rozporządzenie jasno określa, że urlop okolicznościowy należy się pracownikom, czyli osobom świadczącym pracę w ramach stosunku pracy. Ta ewentualność nie dotyczy zatem stażystów czy osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło).
Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego?
Urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni przysługuje w związku z:
-
narodzinami dziecka pracownika,
- ślubem pracownika,
- zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.
Urlop okolicznościowy w wymiarze 1 dnia przysługuje w związku ze:
- ślubem dziecka pracownika,
- śmiercią i pogrzebem siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Kiedy wykorzystać urlop okolicznościowy?
Ustawodawca nie określił dokładnie terminu, w jakim powinny być wykorzystane dni urlopowe z tytułu wymienionych okoliczności rodzinnych. Jednak biorąc pod uwagę ich charakter, powinny być one zagospodarowane w okresie ściśle związanym z tymi wydarzeniami.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Formalności dotyczące urlopu okolicznościowego
Pracownik jest zobowiązany do wcześniejszego pisemnego poinformowania pracodawcy o zaistnieniu konieczności skorzystania z urlopu okolicznościowego. Wyjątek stanowią sytuacje nagłe i trudne do przewidzenia, jak np. śmierć bliskiej osoby. Wówczas taka informacja powinna być przekazana jak najszybciej, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.
Dokumentami uprawniającymi do urlopu okolicznościowego są:
- odpis aktu ślubu,
- odpis aktu urodzenia dziecka,
- odpis aktu zgonu.
Za okres zwolnienia z obowiązków pracowniczych w związku z okolicznościami rodzinnymi pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat