REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?

inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop służy regeneracji sił i ma na celu oderwanie pracownika od rutyny i codziennych obowiązków w pracy. Przed pójściem na nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy należy jednak dopełnić kilku formalności, m.in. wypełnić wniosek urlopowy. Jak wypełnić wniosek o urlop i w jakiej formie musi zostać złożony?

Wniosek urlopowy a Kodeks pracy

W Kodeksie pracy nie został szczegółowo wyjaśniony temat wniosków urlopowych i nie ma tam zapisu o dokładnej formie, w jakiej należy składać wnioski urlopowe. Także w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nie znajdziemy informacji, w jakiej dokładnie formie ma być złożony wniosek urlopowy.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Natomiast plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Decydujące znaczenie w temacie formy składania wniosków mają zatem przepisy obowiązujące i praktycznie stosowane w danym zakładzie pracy. Nie ma więc obowiązku, aby wnioski o urlop były składane na piśmie i koniecznie w wersji papierowej. Najważniejsze jest dostosowanie się pracownika do zasad ustalonych przez pracodawcę i ich respektowanie. Obecnie coraz częściej można spotkać w firmach elektroniczne wnioski urlopowe. Nie ma bowiem żadnych prawnych przeszkód, aby pracodawca mógł zastosować elektroniczny system obiegu wniosków urlopowych, czy tzw. e-urlopy, które w znaczący sposób ułatwiają zarządzanie i kontrolę nad urlopami pracowników.

Czym jest elektroniczny wniosek urlopowy?

Wniosek o urlop to podanie składane przełożonemu w celu uzyskania dnia wolnego przez pracownika. Elektroniczne wnioski urlopowe w znaczny sposób pomagają zarządzać całym procesem związanym z udzielaniem urlopów zatrudnionym pracownikom. Tradycyjne wnioski składane na papierze często są wypełniane z błędami i należy je poprawiać. W dodatku sytuacja dla pracownika w kwestii pozostałych dni urlopowych może być niejasna, gdy firma nie korzysta z e-urlopów. Ile pracownikowi pozostało jeszcze urlopu do wykorzystania? - taką informację musi uzyskać na piśmie.

Wprowadzenie systemu e-urlopów pozwala na sprawniejszą obsługę każdej części związanej z administracją procesu zarządzania urlopami. Można wymienić tutaj takie etapy jak: składanie wniosków, następnie ich zatwierdzanie lub odrzucanie, a także możliwość szczegółowej analizy wniosków. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo danych. Dostęp do elektronicznego systemu urlopowego powinny mieć tylko osoby uprawnione i należy precyzyjnie uregulować funkcjonowanie takiego systemu w konkretnym przedsiębiorstwie.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii - jeżeli pracownik korzysta z elektronicznego wniosku urlopowego i zgodnie z decyzją pracodawcy otrzymuje zgodę na urlop, należy ten fakt odnotować w ewidencji czasu pracy, która jest prowadzona odrębnie dla każdego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Co powinien zawierać wniosek urlopowy?

REKLAMA

Dobrze przygotowany wniosek urlopowy powinien zawierać kilka elementów, które uznać należy za najważniejsze, aby mógł być rozpatrzony przez pracodawcę i formalnie uznany za prawidłowy. W pierwszej kolejności na wniosku powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, następnie zajmowane stanowisko oraz data i miejsce przygotowanego wniosku. W dalszej kolejności umieszczamy dane firmy i kierownika, do którego kierujemy naszą prośbę o urlop. W treści wniosku musi być również zawarty zakres dat, kiedy chcemy skorzystać z urlopu. W wersji papierowej wniosku na samym końcu powinien znaleźć się podpis pracownika.

Jeżeli korzystamy z elektronicznego wniosku urlopowego wiele danych będzie już automatycznie uzupełnionych, ponieważ takie systemy najczęściej rejestrują określonego użytkownika np. po jego numerze identyfikacyjnym lub nazwisku i w ten sposób miejsce w strukturze organizacyjnej firmy jest już przypisane. Dzięki temu nie trzeba osobno uzupełniać informacji na temat obecnego działu czy też nazwiska przełożonego. Wszystkie te informacje będą już gotowe i wystarczy, że pracownik wybiera interesujący go termin i rodzaj urlopu, z którego chce skorzystać.

E-urlopy - czy warto?

Coraz więcej firm korzysta z tak zwanych systemów RCP, czyli elektronicznej metody ewidencji czasu pracy pracownika. RCP składa się z dwóch modułów - systemu oprogramowania oraz urządzeń rejestrujących czas pracy. Jeżeli dział kadr decyduje się na wdrożenie i korzystanie z elektronicznych systemów mierzenia czasu pracy zatrudnionych, tym samym proponuje również pracownikom system do e-urlopów. Elektroniczne wnioski urlopowe są wygodne nie tylko dla działu kadr, ale przede wszystkim dla pracowników, którzy w transparentny sposób mogą zarządzać przysługującym im czasem urlopowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA