Kategorie

Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?

inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop służy regeneracji sił i ma na celu oderwanie pracownika od rutyny i codziennych obowiązków w pracy. Przed pójściem na nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy należy jednak dopełnić kilku formalności, m.in. wypełnić wniosek urlopowy. Jak wypełnić wniosek o urlop i w jakiej formie musi zostać złożony?

Wniosek urlopowy a Kodeks pracy

Reklama

W Kodeksie pracy nie został szczegółowo wyjaśniony temat wniosków urlopowych i nie ma tam zapisu o dokładnej formie, w jakiej należy składać wnioski urlopowe. Także w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nie znajdziemy informacji, w jakiej dokładnie formie ma być złożony wniosek urlopowy.

Jak wynika z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Natomiast plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Decydujące znaczenie w temacie formy składania wniosków mają zatem przepisy obowiązujące i praktycznie stosowane w danym zakładzie pracy. Nie ma więc obowiązku, aby wnioski o urlop były składane na piśmie i koniecznie w wersji papierowej. Najważniejsze jest dostosowanie się pracownika do zasad ustalonych przez pracodawcę i ich respektowanie. Obecnie coraz częściej można spotkać w firmach elektroniczne wnioski urlopowe. Nie ma bowiem żadnych prawnych przeszkód, aby pracodawca mógł zastosować elektroniczny system obiegu wniosków urlopowych, czy tzw. e-urlopy, które w znaczący sposób ułatwiają zarządzanie i kontrolę nad urlopami pracowników.

Czym jest elektroniczny wniosek urlopowy?

Reklama

Wniosek o urlop to podanie składane przełożonemu w celu uzyskania dnia wolnego przez pracownika. Elektroniczne wnioski urlopowe w znaczny sposób pomagają zarządzać całym procesem związanym z udzielaniem urlopów zatrudnionym pracownikom. Tradycyjne wnioski składane na papierze często są wypełniane z błędami i należy je poprawiać. W dodatku sytuacja dla pracownika w kwestii pozostałych dni urlopowych może być niejasna, gdy firma nie korzysta z e-urlopów. Ile pracownikowi pozostało jeszcze urlopu do wykorzystania? - taką informację musi uzyskać na piśmie.

Wprowadzenie systemu e-urlopów pozwala na sprawniejszą obsługę każdej części związanej z administracją procesu zarządzania urlopami. Można wymienić tutaj takie etapy jak: składanie wniosków, następnie ich zatwierdzanie lub odrzucanie, a także możliwość szczegółowej analizy wniosków. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo danych. Dostęp do elektronicznego systemu urlopowego powinny mieć tylko osoby uprawnione i należy precyzyjnie uregulować funkcjonowanie takiego systemu w konkretnym przedsiębiorstwie.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii - jeżeli pracownik korzysta z elektronicznego wniosku urlopowego i zgodnie z decyzją pracodawcy otrzymuje zgodę na urlop, należy ten fakt odnotować w ewidencji czasu pracy, która jest prowadzona odrębnie dla każdego pracownika.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Co powinien zawierać wniosek urlopowy?

Dobrze przygotowany wniosek urlopowy powinien zawierać kilka elementów, które uznać należy za najważniejsze, aby mógł być rozpatrzony przez pracodawcę i formalnie uznany za prawidłowy. W pierwszej kolejności na wniosku powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, następnie zajmowane stanowisko oraz data i miejsce przygotowanego wniosku. W dalszej kolejności umieszczamy dane firmy i kierownika, do którego kierujemy naszą prośbę o urlop. W treści wniosku musi być również zawarty zakres dat, kiedy chcemy skorzystać z urlopu. W wersji papierowej wniosku na samym końcu powinien znaleźć się podpis pracownika.

Jeżeli korzystamy z elektronicznego wniosku urlopowego wiele danych będzie już automatycznie uzupełnionych, ponieważ takie systemy najczęściej rejestrują określonego użytkownika np. po jego numerze identyfikacyjnym lub nazwisku i w ten sposób miejsce w strukturze organizacyjnej firmy jest już przypisane. Dzięki temu nie trzeba osobno uzupełniać informacji na temat obecnego działu czy też nazwiska przełożonego. Wszystkie te informacje będą już gotowe i wystarczy, że pracownik wybiera interesujący go termin i rodzaj urlopu, z którego chce skorzystać.

E-urlopy - czy warto?

Coraz więcej firm korzysta z tak zwanych systemów RCP, czyli elektronicznej metody ewidencji czasu pracy pracownika. RCP składa się z dwóch modułów - systemu oprogramowania oraz urządzeń rejestrujących czas pracy. Jeżeli dział kadr decyduje się na wdrożenie i korzystanie z elektronicznych systemów mierzenia czasu pracy zatrudnionych, tym samym proponuje również pracownikom system do e-urlopów. Elektroniczne wnioski urlopowe są wygodne nie tylko dla działu kadr, ale przede wszystkim dla pracowników, którzy w transparentny sposób mogą zarządzać przysługującym im czasem urlopowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?