REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop służy regeneracji sił i ma na celu oderwanie pracownika od rutyny i codziennych obowiązków w pracy. Przed pójściem na nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy należy jednak dopełnić kilku formalności, m.in. wypełnić wniosek urlopowy. Jak wypełnić wniosek o urlop i w jakiej formie musi zostać złożony?

Wniosek urlopowy a Kodeks pracy

REKLAMA

W Kodeksie pracy nie został szczegółowo wyjaśniony temat wniosków urlopowych i nie ma tam zapisu o dokładnej formie, w jakiej należy składać wnioski urlopowe. Także w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nie znajdziemy informacji, w jakiej dokładnie formie ma być złożony wniosek urlopowy.

REKLAMA

Jak wynika z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Natomiast plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Decydujące znaczenie w temacie formy składania wniosków mają zatem przepisy obowiązujące i praktycznie stosowane w danym zakładzie pracy. Nie ma więc obowiązku, aby wnioski o urlop były składane na piśmie i koniecznie w wersji papierowej. Najważniejsze jest dostosowanie się pracownika do zasad ustalonych przez pracodawcę i ich respektowanie. Obecnie coraz częściej można spotkać w firmach elektroniczne wnioski urlopowe. Nie ma bowiem żadnych prawnych przeszkód, aby pracodawca mógł zastosować elektroniczny system obiegu wniosków urlopowych, czy tzw. e-urlopy, które w znaczący sposób ułatwiają zarządzanie i kontrolę nad urlopami pracowników.

Czym jest elektroniczny wniosek urlopowy?

REKLAMA

Wniosek o urlop to podanie składane przełożonemu w celu uzyskania dnia wolnego przez pracownika. Elektroniczne wnioski urlopowe w znaczny sposób pomagają zarządzać całym procesem związanym z udzielaniem urlopów zatrudnionym pracownikom. Tradycyjne wnioski składane na papierze często są wypełniane z błędami i należy je poprawiać. W dodatku sytuacja dla pracownika w kwestii pozostałych dni urlopowych może być niejasna, gdy firma nie korzysta z e-urlopów. Ile pracownikowi pozostało jeszcze urlopu do wykorzystania? - taką informację musi uzyskać na piśmie.

Wprowadzenie systemu e-urlopów pozwala na sprawniejszą obsługę każdej części związanej z administracją procesu zarządzania urlopami. Można wymienić tutaj takie etapy jak: składanie wniosków, następnie ich zatwierdzanie lub odrzucanie, a także możliwość szczegółowej analizy wniosków. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo danych. Dostęp do elektronicznego systemu urlopowego powinny mieć tylko osoby uprawnione i należy precyzyjnie uregulować funkcjonowanie takiego systemu w konkretnym przedsiębiorstwie.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii - jeżeli pracownik korzysta z elektronicznego wniosku urlopowego i zgodnie z decyzją pracodawcy otrzymuje zgodę na urlop, należy ten fakt odnotować w ewidencji czasu pracy, która jest prowadzona odrębnie dla każdego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Co powinien zawierać wniosek urlopowy?

Dobrze przygotowany wniosek urlopowy powinien zawierać kilka elementów, które uznać należy za najważniejsze, aby mógł być rozpatrzony przez pracodawcę i formalnie uznany za prawidłowy. W pierwszej kolejności na wniosku powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, następnie zajmowane stanowisko oraz data i miejsce przygotowanego wniosku. W dalszej kolejności umieszczamy dane firmy i kierownika, do którego kierujemy naszą prośbę o urlop. W treści wniosku musi być również zawarty zakres dat, kiedy chcemy skorzystać z urlopu. W wersji papierowej wniosku na samym końcu powinien znaleźć się podpis pracownika.

Jeżeli korzystamy z elektronicznego wniosku urlopowego wiele danych będzie już automatycznie uzupełnionych, ponieważ takie systemy najczęściej rejestrują określonego użytkownika np. po jego numerze identyfikacyjnym lub nazwisku i w ten sposób miejsce w strukturze organizacyjnej firmy jest już przypisane. Dzięki temu nie trzeba osobno uzupełniać informacji na temat obecnego działu czy też nazwiska przełożonego. Wszystkie te informacje będą już gotowe i wystarczy, że pracownik wybiera interesujący go termin i rodzaj urlopu, z którego chce skorzystać.

E-urlopy - czy warto?

Coraz więcej firm korzysta z tak zwanych systemów RCP, czyli elektronicznej metody ewidencji czasu pracy pracownika. RCP składa się z dwóch modułów - systemu oprogramowania oraz urządzeń rejestrujących czas pracy. Jeżeli dział kadr decyduje się na wdrożenie i korzystanie z elektronicznych systemów mierzenia czasu pracy zatrudnionych, tym samym proponuje również pracownikom system do e-urlopów. Elektroniczne wnioski urlopowe są wygodne nie tylko dla działu kadr, ale przede wszystkim dla pracowników, którzy w transparentny sposób mogą zarządzać przysługującym im czasem urlopowym.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA