REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?

inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop służy regeneracji sił i ma na celu oderwanie pracownika od rutyny i codziennych obowiązków w pracy. Przed pójściem na nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy należy jednak dopełnić kilku formalności, m.in. wypełnić wniosek urlopowy. Jak wypełnić wniosek o urlop i w jakiej formie musi zostać złożony?

Wniosek urlopowy a Kodeks pracy

W Kodeksie pracy nie został szczegółowo wyjaśniony temat wniosków urlopowych i nie ma tam zapisu o dokładnej formie, w jakiej należy składać wnioski urlopowe. Także w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nie znajdziemy informacji, w jakiej dokładnie formie ma być złożony wniosek urlopowy.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Natomiast plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Decydujące znaczenie w temacie formy składania wniosków mają zatem przepisy obowiązujące i praktycznie stosowane w danym zakładzie pracy. Nie ma więc obowiązku, aby wnioski o urlop były składane na piśmie i koniecznie w wersji papierowej. Najważniejsze jest dostosowanie się pracownika do zasad ustalonych przez pracodawcę i ich respektowanie. Obecnie coraz częściej można spotkać w firmach elektroniczne wnioski urlopowe. Nie ma bowiem żadnych prawnych przeszkód, aby pracodawca mógł zastosować elektroniczny system obiegu wniosków urlopowych, czy tzw. e-urlopy, które w znaczący sposób ułatwiają zarządzanie i kontrolę nad urlopami pracowników.

Czym jest elektroniczny wniosek urlopowy?

Wniosek o urlop to podanie składane przełożonemu w celu uzyskania dnia wolnego przez pracownika. Elektroniczne wnioski urlopowe w znaczny sposób pomagają zarządzać całym procesem związanym z udzielaniem urlopów zatrudnionym pracownikom. Tradycyjne wnioski składane na papierze często są wypełniane z błędami i należy je poprawiać. W dodatku sytuacja dla pracownika w kwestii pozostałych dni urlopowych może być niejasna, gdy firma nie korzysta z e-urlopów. Ile pracownikowi pozostało jeszcze urlopu do wykorzystania? - taką informację musi uzyskać na piśmie.

Wprowadzenie systemu e-urlopów pozwala na sprawniejszą obsługę każdej części związanej z administracją procesu zarządzania urlopami. Można wymienić tutaj takie etapy jak: składanie wniosków, następnie ich zatwierdzanie lub odrzucanie, a także możliwość szczegółowej analizy wniosków. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo danych. Dostęp do elektronicznego systemu urlopowego powinny mieć tylko osoby uprawnione i należy precyzyjnie uregulować funkcjonowanie takiego systemu w konkretnym przedsiębiorstwie.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii - jeżeli pracownik korzysta z elektronicznego wniosku urlopowego i zgodnie z decyzją pracodawcy otrzymuje zgodę na urlop, należy ten fakt odnotować w ewidencji czasu pracy, która jest prowadzona odrębnie dla każdego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Co powinien zawierać wniosek urlopowy?

REKLAMA

Dobrze przygotowany wniosek urlopowy powinien zawierać kilka elementów, które uznać należy za najważniejsze, aby mógł być rozpatrzony przez pracodawcę i formalnie uznany za prawidłowy. W pierwszej kolejności na wniosku powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, następnie zajmowane stanowisko oraz data i miejsce przygotowanego wniosku. W dalszej kolejności umieszczamy dane firmy i kierownika, do którego kierujemy naszą prośbę o urlop. W treści wniosku musi być również zawarty zakres dat, kiedy chcemy skorzystać z urlopu. W wersji papierowej wniosku na samym końcu powinien znaleźć się podpis pracownika.

Jeżeli korzystamy z elektronicznego wniosku urlopowego wiele danych będzie już automatycznie uzupełnionych, ponieważ takie systemy najczęściej rejestrują określonego użytkownika np. po jego numerze identyfikacyjnym lub nazwisku i w ten sposób miejsce w strukturze organizacyjnej firmy jest już przypisane. Dzięki temu nie trzeba osobno uzupełniać informacji na temat obecnego działu czy też nazwiska przełożonego. Wszystkie te informacje będą już gotowe i wystarczy, że pracownik wybiera interesujący go termin i rodzaj urlopu, z którego chce skorzystać.

E-urlopy - czy warto?

Coraz więcej firm korzysta z tak zwanych systemów RCP, czyli elektronicznej metody ewidencji czasu pracy pracownika. RCP składa się z dwóch modułów - systemu oprogramowania oraz urządzeń rejestrujących czas pracy. Jeżeli dział kadr decyduje się na wdrożenie i korzystanie z elektronicznych systemów mierzenia czasu pracy zatrudnionych, tym samym proponuje również pracownikom system do e-urlopów. Elektroniczne wnioski urlopowe są wygodne nie tylko dla działu kadr, ale przede wszystkim dla pracowników, którzy w transparentny sposób mogą zarządzać przysługującym im czasem urlopowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA