reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?

Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop służy regeneracji sił i ma na celu oderwanie pracownika od rutyny i codziennych obowiązków w pracy. Przed pójściem na nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy należy jednak dopełnić kilku formalności, m.in. wypełnić wniosek urlopowy. Jak wypełnić wniosek o urlop i w jakiej formie musi zostać złożony?

Wniosek urlopowy a Kodeks pracy

W Kodeksie pracy nie został szczegółowo wyjaśniony temat wniosków urlopowych i nie ma tam zapisu o dokładnej formie, w jakiej należy składać wnioski urlopowe. Także w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nie znajdziemy informacji, w jakiej dokładnie formie ma być złożony wniosek urlopowy.

Jak wynika z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Natomiast plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Decydujące znaczenie w temacie formy składania wniosków mają zatem przepisy obowiązujące i praktycznie stosowane w danym zakładzie pracy. Nie ma więc obowiązku, aby wnioski o urlop były składane na piśmie i koniecznie w wersji papierowej. Najważniejsze jest dostosowanie się pracownika do zasad ustalonych przez pracodawcę i ich respektowanie. Obecnie coraz częściej można spotkać w firmach elektroniczne wnioski urlopowe. Nie ma bowiem żadnych prawnych przeszkód, aby pracodawca mógł zastosować elektroniczny system obiegu wniosków urlopowych, czy tzw. e-urlopy, które w znaczący sposób ułatwiają zarządzanie i kontrolę nad urlopami pracowników.

Czym jest elektroniczny wniosek urlopowy?

Wniosek o urlop to podanie składane przełożonemu w celu uzyskania dnia wolnego przez pracownika. Elektroniczne wnioski urlopowe w znaczny sposób pomagają zarządzać całym procesem związanym z udzielaniem urlopów zatrudnionym pracownikom. Tradycyjne wnioski składane na papierze często są wypełniane z błędami i należy je poprawiać. W dodatku sytuacja dla pracownika w kwestii pozostałych dni urlopowych może być niejasna, gdy firma nie korzysta z e-urlopów. Ile pracownikowi pozostało jeszcze urlopu do wykorzystania? - taką informację musi uzyskać na piśmie.

Wprowadzenie systemu e-urlopów pozwala na sprawniejszą obsługę każdej części związanej z administracją procesu zarządzania urlopami. Można wymienić tutaj takie etapy jak: składanie wniosków, następnie ich zatwierdzanie lub odrzucanie, a także możliwość szczegółowej analizy wniosków. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo danych. Dostęp do elektronicznego systemu urlopowego powinny mieć tylko osoby uprawnione i należy precyzyjnie uregulować funkcjonowanie takiego systemu w konkretnym przedsiębiorstwie.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii - jeżeli pracownik korzysta z elektronicznego wniosku urlopowego i zgodnie z decyzją pracodawcy otrzymuje zgodę na urlop, należy ten fakt odnotować w ewidencji czasu pracy, która jest prowadzona odrębnie dla każdego pracownika.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Co powinien zawierać wniosek urlopowy?

Dobrze przygotowany wniosek urlopowy powinien zawierać kilka elementów, które uznać należy za najważniejsze, aby mógł być rozpatrzony przez pracodawcę i formalnie uznany za prawidłowy. W pierwszej kolejności na wniosku powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, następnie zajmowane stanowisko oraz data i miejsce przygotowanego wniosku. W dalszej kolejności umieszczamy dane firmy i kierownika, do którego kierujemy naszą prośbę o urlop. W treści wniosku musi być również zawarty zakres dat, kiedy chcemy skorzystać z urlopu. W wersji papierowej wniosku na samym końcu powinien znaleźć się podpis pracownika.

Jeżeli korzystamy z elektronicznego wniosku urlopowego wiele danych będzie już automatycznie uzupełnionych, ponieważ takie systemy najczęściej rejestrują określonego użytkownika np. po jego numerze identyfikacyjnym lub nazwisku i w ten sposób miejsce w strukturze organizacyjnej firmy jest już przypisane. Dzięki temu nie trzeba osobno uzupełniać informacji na temat obecnego działu czy też nazwiska przełożonego. Wszystkie te informacje będą już gotowe i wystarczy, że pracownik wybiera interesujący go termin i rodzaj urlopu, z którego chce skorzystać.

E-urlopy - czy warto?

Coraz więcej firm korzysta z tak zwanych systemów RCP, czyli elektronicznej metody ewidencji czasu pracy pracownika. RCP składa się z dwóch modułów - systemu oprogramowania oraz urządzeń rejestrujących czas pracy. Jeżeli dział kadr decyduje się na wdrożenie i korzystanie z elektronicznych systemów mierzenia czasu pracy zatrudnionych, tym samym proponuje również pracownikom system do e-urlopów. Elektroniczne wnioski urlopowe są wygodne nie tylko dla działu kadr, ale przede wszystkim dla pracowników, którzy w transparentny sposób mogą zarządzać przysługującym im czasem urlopowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

inEwi

inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock
Elektroniczny wniosek urlopowy? Czy Kodeks pracy reguluje taką formę składania wniosku o urlop?/fot. Shutterstock

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama