REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

oprac. Marta Borysiuk
Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły - jak wypełnić druk/ źródło: Infor.pl
Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły - jak wypełnić druk/ źródło: Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aktualne oświadczenie znajduje się w artykule: Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

REKLAMA

Autopromocja

Specustawa ws. koronawirusa wprowadziła możliwość skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek oświatowych (żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego). 

Opieka nad dzieckiem do 8 roku życia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (jak informuje ZUS - z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka), i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania.

Rząd pracuje nad zmianą specustawy w sprawie podniesienia limitu wieku (prawdopodobnie wiek zostanie podniesiony do 12 roku życia). Projekt ma być gotowy na początku przyszłego tygodnia. Więcej na ten temat >>> Zasiłek opiekuńczy (z powodu COVID-19) dla rodziców dzieci do 12 roku życia [zmiana ta nie została wprowadzona].

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z osobami pracującymi na umowę o dzieło? Jak podała Minister Rozwoju, zasiłek przysługuje również osobom pracującym na umowę o dzieło, jeżeli z umowy odprowadzane są składki.

Czy rząd będzie wypłacał zasiłki dla osób, które mają nieoskładkowane umowy o dzieło? 
"Dzisiaj mówimy o tych umowach, które są oskładkowane. Tam, gdzie składkę pracownik płaci, tam otrzymuje świadczenie. Na razie nie rozważaliśmy rozszerzenia tego świadczenia. Będziemy analizowali sytuację na bieżąco" - odpowiedziała Minister Rozwoju. (źródło: PAP).

Ile wynosi

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

60 dni + 14 dni

Wymiar podstawowego zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego. W przypadku dodatkowego zasiłku opiekuńczego wymiar ten wynosi 14 dni. Zaznaczyć należy, że okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14 [aktualnie limit 14 dni nie obowiązuje - zasiłek przysługuje za cały okres zamknięcia placówek wychowawczych w związku z COVID-19].

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

Od kiedy do kiedy

W związku z zamknięciem placówek w związku z COVID-19 dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 12 marca do 26 kwietnia 2020 r. (okres ten został wydłużony nowelizacją ustawy).

Jak wpisać okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem?

W oświadczeniu można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których pracownik nie był zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

ZUS wskazuje, że możliwe jest podanie całego okresu od 12 do 25 marca, albo innego okresu np. od 16 do 25 marca albo okresu, w którym dziecko miało uczęszczać do placówki, która została zamknięta, np. 12-13, 16-20, 23-25 marca, lub inny okres, w których dziecko nie mało zapewnionej opieki. Aktualnie zasiłek przysługuje aż do 26 kwietnia 2020 r.

Oświadczenie złożone pracodawcy

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy konieczne jest złożenie oświadczenia do swojego pracodawcy. Z kolei osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie do ZUS. 

Nie jest potrzebne złożenie wniosku Z-15A ani zaświadczenia płatnika składek Z-3b.

ZUS przygotował uproszczony wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA >>> Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły 

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien powiadomić swojego pracodawcę, zleceniobiorca - zleceniodawcę, natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą powiadamia ZUS.

Oświadczenie może zostać złożone w trakcie korzystania lub po zakończeniu opieki.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

W sytuacji gdy oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą również podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni, czyli 7 dni matka i 7 dni ojciec dziecka.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Opracowano na podstawie informacji ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

REKLAMA