reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aktualne oświadczenie znajduje się w artykule: Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Specustawa ws. koronawirusa wprowadziła możliwość skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek oświatowych (żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego). 

Opieka nad dzieckiem do 8 roku życia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (jak informuje ZUS - z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka), i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania.

Rząd pracuje nad zmianą specustawy w sprawie podniesienia limitu wieku (prawdopodobnie wiek zostanie podniesiony do 12 roku życia). Projekt ma być gotowy na początku przyszłego tygodnia. Więcej na ten temat >>> Zasiłek opiekuńczy (z powodu COVID-19) dla rodziców dzieci do 12 roku życia [zmiana ta nie została wprowadzona].

Co z osobami pracującymi na umowę o dzieło? Jak podała Minister Rozwoju, zasiłek przysługuje również osobom pracującym na umowę o dzieło, jeżeli z umowy odprowadzane są składki.

Czy rząd będzie wypłacał zasiłki dla osób, które mają nieoskładkowane umowy o dzieło? 
"Dzisiaj mówimy o tych umowach, które są oskładkowane. Tam, gdzie składkę pracownik płaci, tam otrzymuje świadczenie. Na razie nie rozważaliśmy rozszerzenia tego świadczenia. Będziemy analizowali sytuację na bieżąco" - odpowiedziała Minister Rozwoju. (źródło: PAP).

Ile wynosi

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

60 dni + 14 dni

Wymiar podstawowego zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego. W przypadku dodatkowego zasiłku opiekuńczego wymiar ten wynosi 14 dni. Zaznaczyć należy, że okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14 [aktualnie limit 14 dni nie obowiązuje - zasiłek przysługuje za cały okres zamknięcia placówek wychowawczych w związku z COVID-19].

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

Od kiedy do kiedy

W związku z zamknięciem placówek w związku z COVID-19 dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 12 marca do 26 kwietnia 2020 r. (okres ten został wydłużony nowelizacją ustawy).

Jak wpisać okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem?

W oświadczeniu można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których pracownik nie był zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

ZUS wskazuje, że możliwe jest podanie całego okresu od 12 do 25 marca, albo innego okresu np. od 16 do 25 marca albo okresu, w którym dziecko miało uczęszczać do placówki, która została zamknięta, np. 12-13, 16-20, 23-25 marca, lub inny okres, w których dziecko nie mało zapewnionej opieki. Aktualnie zasiłek przysługuje aż do 26 kwietnia 2020 r.

Oświadczenie złożone pracodawcy

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy konieczne jest złożenie oświadczenia do swojego pracodawcy. Z kolei osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie do ZUS. 

Nie jest potrzebne złożenie wniosku Z-15A ani zaświadczenia płatnika składek Z-3b.

ZUS przygotował uproszczony wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8.

POBIERZ WZÓR OŚWIADCZENIA >>> Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły 

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien powiadomić swojego pracodawcę, zleceniobiorca - zleceniodawcę, natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą powiadamia ZUS.

Oświadczenie może zostać złożone w trakcie korzystania lub po zakończeniu opieki.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

W sytuacji gdy oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą również podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni, czyli 7 dni matka i 7 dni ojciec dziecka.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Opracowano na podstawie informacji ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 30.06.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły - jak wypełnić druk/ źródło: Infor.pl
Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły - jak wypełnić druk/ źródło: Infor.pl

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama