REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik może odwołać urlop?

Czy pracownik może odwołać urlop i wrócić do pracy? / Fot. Fotolia
Czy pracownik może odwołać urlop i wrócić do pracy? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który rozpoczął korzystanie z urlopu wypoczynkowego, może z różnych powodów zmienić zdanie i chcieć wrócić do pracy. Czy może odwołać urlop w trakcie jego trwania? Czy Kodeks pracy tego zakazuje?

Odwołanie urlopu wypoczynkowego

Kwestia urlopów wypoczynkowych uregulowana jest w dziale siódmym kodeksu pracy. Określa on w szczególności jego wymiar, zasady oraz terminy udzielania. Do kwestii odwołania urlopu odnosi się bezpośrednio tylko art. 167 KP stanowiący, że Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Powyższe oznacza, że pracodawca jest znacznie ograniczony, jeśli chodzi prawo do odwołania urlopu, a ocena czy takie postępowanie było zasadne, jest dokonywana indywidualnie w każdej sprawie. W orzecznictwie oraz literaturze przedmiotu za uzasadnione przyczyny odwołania pracownika z urlopu wskazuje się m.in. konieczność usunięcia awarii urządzeń, niespodziewana kontrola dotycząca stanowiska pracy danego pracownika, niezapowiedziany przyjazd delegacji zagranicznej, przesunięcie się terminu rozprawy sądowej sprawy, w której pracownik reprezentuje pracodawcę.[1]

Pracownik zobowiązany jest do podporządkowania się decyzji pracodawcy, na mocy art. 100 KP, jednak zasadność przesłanek odwołania, które należy pracownikowi wskazać, może być przedmiotem sporu przez sądem pracy (np. w sprawie o mobbing lub dyskryminację).

Odwołanie urlopu przez pracownika

Żaden przepis nie zawiera natomiast żadnych ograniczeń w zakresie możliwości odwołania urlopu przez samego pracownika. W myśl ogólnych zasad kodeksu pracy urlop jest uprawnieniem pracowniczym o charakterze osobistym, którego nie można się zrzec (art. 152 KP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak wyraźnie rozgraniczyć kwestię zrzeczenia oraz odwołania.

Zrzeczenie się oznacza bowiem, że pracownik całkowicie rezygnuje z przysługującego mu prawa. Stoi to w sprzeczności z podstawowymi zasadami zarówno prawa krajowego, jak i regulacji międzynarodowych. Zgodnie z art. 24 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka każdy człowiek ma prawo do urlopu i wypoczynku, włączając w to rozsądne ograniczenie godzin pracy i okresowe płatne urlopy. Z kolei art. 2 pkt 3 Europejskiej Karty Społecznej zobowiązuje państwa-strony do zapewnienia osobom świadczącym pracę corocznego, co najmniej 2-tygodniowego płatnego urlopu. Konwencja MOP Nr 132 z 1970 r. dotycząca corocznych, płatnych urlopów (nieratyfikowana przez Polskę) wymaga zapewnienia każdej osobie zatrudnionej płatnego urlopu wynoszącego co najmniej 3 tygodnie robocze.[2]

REKLAMA

Odwołanie oznacza natomiast, że pracownik rozpoczął już korzystanie z urlopu, jednak na skutek pewnych okoliczności postanowił o wcześniejszym powrocie do pracy. Jak już wspomniano, KP nie reguluje tej kwestii. Możliwość rezygnacji przewidziana została jedynie w odniesieniu do urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego.

W orzecznictwie wskazuje się natomiast, że przerwanie przez pracownika urlopu jest możliwe, jednak powrót do pracy i wykonywanie obowiązków służbowych musi być każdorazowo zaakceptowane przez pracodawcę.

Nie dochodzi do przerwania urlopu wypoczynkowego na skutek samowolnych działań pracownika, który zamiast wykorzystywać urlop, wykonuje bez polecenia pracodawcy czynności zawodowe (tak: wyrok Sądu Najwyższego- Izba Pracy z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. akt I PK 40/16).

Jednocześnie, jeśli chodzi o pozostałą część urlopu, strony stosunku pracy powinny ustalić późniejszy termin jego wykorzystania.


[1] Tak: Kodeks pracy. Komentarz. red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski

[2] tamże

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

REKLAMA

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

REKLAMA