reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony na pół etatu?

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony na pół etatu?

Kodeks pracy uzależnia okres wypowiedzenia od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Ile w związku z tym wynosi długość okresu wypowiedzenia przy umowie na niepełny etat, np. pół etatu?

Okres wypowiedzenia na pół etatu

Zgodnie z art. 32 Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Wówczas do rozwiązania umowy o pracę dochodzi w momencie upływu okresu wypowiedzenia. Ile więc trwa ten czas?

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Kodeks pracy wprost uzależnia długość okresu wypowiedzenia od okresu zatrudnienia u danego, aktualnego pracodawcy. Od 2016 r. reguła ta dotyczy zarówno umowy na czas nieokreślony jak i umowy na czas określony. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to umowa na pełny, czy na niepełny etat. Wiele pracowników zatrudnionych na pół etatu zastanawia się czy ich okres wypowiedzenia będzie więc krótszy o połowę w związku z zatrudnieniem na 1/2 wymiaru czasu pracy. Okazuje się, że nie. Ustawodawca nie uzależnia długości okresu wypowiedzenia od wymiaru czasu pracy. Jedyną wytyczną jest okres czasu, u którego dana osoba pracuje u aktualnego pracodawcy czyli tzw. staż pracy

Na podstawie art. 36 Kodeksu pracy długość okresu wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony i na czas określony można przedstawić w sposób następujący:

Okres zatrudnienia u pracodawcy

Okres wypowiedzenia

  1. Krócej niż 6 miesięcy

2 tygodnie

  1. Co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

  1. Co najmniej 3 lata

3 miesiące

Więcej informacji na temat długości okresu wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony: Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony 2020

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama