Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dokumenty ubezpieczeniowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dokumenty ubezpieczeniowe.
Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka
Aktualizacja: 01.12.2011
Nasza pracownica wystąpiła o zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 10-letniego wnuka, którym tymczasowo się opiekuje. Rodzice dziecka wyjechali do pracy za granicę kilka miesięcy temu. Czy w takiej sytuacji babce przysługuje zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? »
Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego
Aktualizacja: 27.07.2011
Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem? »
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych
Aktualizacja: 04.02.2011
Kwota wstrzymanych lub obniżonych świadczeń chorobowych w całym ubiegłym roku przekroczyła 141 mln zł. To efekt prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli zwolnień lekarskich. »
Rozliczanie świadczeń wypłaconych na przełomie roku
Aktualizacja: 20.01.2011
Pracodawcy powinni zwrócić uwagę na poprawność dokumentów rozliczeniowych składanych do ZUS, w których wykazują nieobecności i świadczenia wypłacane pracownikom. W jednym bloku tego samego raportu ZUS RSA nie wolno bowiem wykazać niezdolności do pracy przypadającej w ciągłości w poprzednim i bieżącym roku. »
Aktualizacja: 22.12.2010
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia? »
Aktualizacja: 30.11.2010
Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika? »
Pracodawca a przepisy ustawy powodziowej
Aktualizacja: 30.08.2010
Od 9 lipca obowiązuje ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Jej celem jest zagwarantowanie powodzianom niezbędnej pomocy oraz uproszczenie procedur związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad