REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA
Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA

REKLAMA

Wysłałam do ZUS błędny dokument wyrejestrowujący z ubezpieczeń zleceniobiorcę. Jako datę wyrejestrowania wpisałam 30 maja 2015 r. zamiast 30 maja 2016 r. Jak w tej sytuacji powinnam naprawić błąd? Czy należy złożyć korektę dokumentu ZUS ZWUA, czy skorygować błąd poprzez ponowne zarejestrowanie zleceniobiorcy na druku ZUS ZUA i wyrejestrowanie go z prawidłową datą – pyta Czytelniczka z Iławy.

Błędną datę wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń należy poprawić, składając ponownie formularz ZUS ZWUA, ale w trybie korekty. W skorygowanym dokumencie, w bloku IV, należy podać prawidłową datę, tj. 30 maja 2016 r.

Polecamy: Zasiłki 2016 (książka)

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu, tj. w przypadku zleceniobiorcy – od daty rozwiązania (wygaśnięcia) umowy zlecenia (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej). Wyrejestrowania dokonuje płatnik składek na formularzu ZUS ZWUA. Jednak druk ten służy nie tylko do wyrejestrowania osoby z ubezpieczeń w razie ustania stosunku prawnego między płatnikiem a tą osobą. Poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA (a potem ponowne zgłoszenie) płatnik zawiadamia również ZUS o zmianach, jakie zaszły u ubezpieczonego, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie wyrejestrowania zleceniobiorcy płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń (rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy).

W opisanym przypadku błąd wystąpił w bloku IV formularza, tj. „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń”. W bloku tym wpisuje się trzy istotne informacje:

REKLAMA

● kod tytułu ubezpieczenia, który został wykazany w zgłoszeniu do ubezpieczeń – pole 01,
● datę wyrejestrowania ubezpieczonego z danym kodem tytułu ubezpieczenia; przy czym np. ostatni dzień zatrudnienia jest jeszcze dniem ubezpieczenia, zatem wyrejestrowanie powinno nastąpić z datą następnego dnia (np. data rozwiązania umowy zlecenia 29 maja, wyrejestrowanie z datą 30 maja) – pole 02,
● 3-znakowy kod przyczyny wyrejestrowania (np. 100 – ustanie tytułu do ubezpieczeń, 500 – zgon ubezpieczonego, 600 – inna przyczyna) – pole 03.

W przypadku korekty danych z bloku IV, gdy dotyczy ona daty wyrejestrowania z ubezpieczeń czy kodu przyczyny wyrejestrowania, należy złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tj. zaznaczając „X” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne” (rys. 1) i podając we wszystkich blokach, w tym w bloku IV (rys. 2), poprawne dane.

Inaczej przebiega korekta w przypadku konieczności zmiany rodzajów ubezpieczeń, którym podlega ubezpieczony (zmiana tzw. schematu ubezpieczenia). Jego płatnik składek najpierw dokonuje wyrejestrowania, a potem ponownie zgłasza osobę do ubezpieczeń społecznych, z prawidłowymi danymi na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Przykład

REKLAMA

Płatnik składek zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego, od 1 lutego 2016 r., na druku ZUS ZUA. W tym czasie dla zleceniobiorcy umowa cywilna była bowiem jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jednak w kwietniu zleceniobiorca poinformował swojego płatnika, że od 1 marca 2016 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę, z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. W związku z tym umowa zlecenia stała się tytułem do ubezpieczeń dobrowolnych, a obowiązkowy status zachowało tylko ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik powinien więc wyrejestrować wykonawcę ze wszystkich dotychczasowych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z datą 1 marca 2016 r. i ponownie go zgłosić z datą 1 marca 2016 r., ale tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, na druku ZUS ZZA (zleceniobiorca nie wnioskował o objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi).

W przypadku błędnej daty zarejestrowania konieczne jest najpierw wyrejestrowanie (z tą samą, błędną datą, za pomocą formularza ZUS ZWUA), a następnie ponowne zarejestrowanie, tym razem z prawidłową datą na druku ZUS ZUA, lub ZUS ZZA (w zależności od rodzaju obowiązkowych ubezpieczeń).

Przykład

Zleceniodawca, zgłaszając wykonawcę zlecenia do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego na druku ZUS ZUA, wpisał błędną datę powstania obowiązku ubezpieczeń. Zamiast 1 maja 2016 r. pojawiła się data 1 maja 2015 r. Błąd należy skorygować poprzez złożenie wyrejestrowania na ZUS ZWUA z datą zgłoszenia, tj. 1 maja 2015 r., a następnie dokonać zgłoszenia na ZUS ZUA z prawidłową datą, czyli 1 maja 2016 r.

Warto zatem pamiętać, że formularz ZUS ZWUA wypełnia się nie tylko w celu wyrejestrowania osoby ubezpieczonej, ale również w celu:

● zgłoszenia korekty danych o wyrejestrowaniu ubezpieczonego,
● zgłoszenia korekty danych o dacie powstania obowiązku ubezpieczeń (zarejestrowania ubezpieczonego).

Rys. 1

infoRgrafika

Rys. 2

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- art. 36 ust. 1, ust. 2, ust. 11, ust. 13, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615),

- § 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, załączniki nr 1, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222).

Autor: Izabela Nowacka - ekonomistka, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA