reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA

Wysłałam do ZUS błędny dokument wyrejestrowujący z ubezpieczeń zleceniobiorcę. Jako datę wyrejestrowania wpisałam 30 maja 2015 r. zamiast 30 maja 2016 r. Jak w tej sytuacji powinnam naprawić błąd? Czy należy złożyć korektę dokumentu ZUS ZWUA, czy skorygować błąd poprzez ponowne zarejestrowanie zleceniobiorcy na druku ZUS ZUA i wyrejestrowanie go z prawidłową datą – pyta Czytelniczka z Iławy.

Błędną datę wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń należy poprawić, składając ponownie formularz ZUS ZWUA, ale w trybie korekty. W skorygowanym dokumencie, w bloku IV, należy podać prawidłową datę, tj. 30 maja 2016 r.

Polecamy: Zasiłki 2016 (książka)

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu, tj. w przypadku zleceniobiorcy – od daty rozwiązania (wygaśnięcia) umowy zlecenia (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej). Wyrejestrowania dokonuje płatnik składek na formularzu ZUS ZWUA. Jednak druk ten służy nie tylko do wyrejestrowania osoby z ubezpieczeń w razie ustania stosunku prawnego między płatnikiem a tą osobą. Poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA (a potem ponowne zgłoszenie) płatnik zawiadamia również ZUS o zmianach, jakie zaszły u ubezpieczonego, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania.

Zgłoszenie wyrejestrowania zleceniobiorcy płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń (rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy).

W opisanym przypadku błąd wystąpił w bloku IV formularza, tj. „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń”. W bloku tym wpisuje się trzy istotne informacje:

● kod tytułu ubezpieczenia, który został wykazany w zgłoszeniu do ubezpieczeń – pole 01,
● datę wyrejestrowania ubezpieczonego z danym kodem tytułu ubezpieczenia; przy czym np. ostatni dzień zatrudnienia jest jeszcze dniem ubezpieczenia, zatem wyrejestrowanie powinno nastąpić z datą następnego dnia (np. data rozwiązania umowy zlecenia 29 maja, wyrejestrowanie z datą 30 maja) – pole 02,
● 3-znakowy kod przyczyny wyrejestrowania (np. 100 – ustanie tytułu do ubezpieczeń, 500 – zgon ubezpieczonego, 600 – inna przyczyna) – pole 03.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama