REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA
Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA

Autopromocja

Wysłałam do ZUS błędny dokument wyrejestrowujący z ubezpieczeń zleceniobiorcę. Jako datę wyrejestrowania wpisałam 30 maja 2015 r. zamiast 30 maja 2016 r. Jak w tej sytuacji powinnam naprawić błąd? Czy należy złożyć korektę dokumentu ZUS ZWUA, czy skorygować błąd poprzez ponowne zarejestrowanie zleceniobiorcy na druku ZUS ZUA i wyrejestrowanie go z prawidłową datą – pyta Czytelniczka z Iławy.

Błędną datę wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń należy poprawić, składając ponownie formularz ZUS ZWUA, ale w trybie korekty. W skorygowanym dokumencie, w bloku IV, należy podać prawidłową datę, tj. 30 maja 2016 r.

Polecamy: Zasiłki 2016 (książka)

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu, tj. w przypadku zleceniobiorcy – od daty rozwiązania (wygaśnięcia) umowy zlecenia (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej). Wyrejestrowania dokonuje płatnik składek na formularzu ZUS ZWUA. Jednak druk ten służy nie tylko do wyrejestrowania osoby z ubezpieczeń w razie ustania stosunku prawnego między płatnikiem a tą osobą. Poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA (a potem ponowne zgłoszenie) płatnik zawiadamia również ZUS o zmianach, jakie zaszły u ubezpieczonego, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie wyrejestrowania zleceniobiorcy płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń (rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy).

W opisanym przypadku błąd wystąpił w bloku IV formularza, tj. „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń”. W bloku tym wpisuje się trzy istotne informacje:

● kod tytułu ubezpieczenia, który został wykazany w zgłoszeniu do ubezpieczeń – pole 01,
● datę wyrejestrowania ubezpieczonego z danym kodem tytułu ubezpieczenia; przy czym np. ostatni dzień zatrudnienia jest jeszcze dniem ubezpieczenia, zatem wyrejestrowanie powinno nastąpić z datą następnego dnia (np. data rozwiązania umowy zlecenia 29 maja, wyrejestrowanie z datą 30 maja) – pole 02,
● 3-znakowy kod przyczyny wyrejestrowania (np. 100 – ustanie tytułu do ubezpieczeń, 500 – zgon ubezpieczonego, 600 – inna przyczyna) – pole 03.

W przypadku korekty danych z bloku IV, gdy dotyczy ona daty wyrejestrowania z ubezpieczeń czy kodu przyczyny wyrejestrowania, należy złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tj. zaznaczając „X” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne” (rys. 1) i podając we wszystkich blokach, w tym w bloku IV (rys. 2), poprawne dane.

Inaczej przebiega korekta w przypadku konieczności zmiany rodzajów ubezpieczeń, którym podlega ubezpieczony (zmiana tzw. schematu ubezpieczenia). Jego płatnik składek najpierw dokonuje wyrejestrowania, a potem ponownie zgłasza osobę do ubezpieczeń społecznych, z prawidłowymi danymi na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Przykład

Płatnik składek zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego, od 1 lutego 2016 r., na druku ZUS ZUA. W tym czasie dla zleceniobiorcy umowa cywilna była bowiem jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jednak w kwietniu zleceniobiorca poinformował swojego płatnika, że od 1 marca 2016 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę, z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. W związku z tym umowa zlecenia stała się tytułem do ubezpieczeń dobrowolnych, a obowiązkowy status zachowało tylko ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik powinien więc wyrejestrować wykonawcę ze wszystkich dotychczasowych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z datą 1 marca 2016 r. i ponownie go zgłosić z datą 1 marca 2016 r., ale tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, na druku ZUS ZZA (zleceniobiorca nie wnioskował o objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi).

W przypadku błędnej daty zarejestrowania konieczne jest najpierw wyrejestrowanie (z tą samą, błędną datą, za pomocą formularza ZUS ZWUA), a następnie ponowne zarejestrowanie, tym razem z prawidłową datą na druku ZUS ZUA, lub ZUS ZZA (w zależności od rodzaju obowiązkowych ubezpieczeń).

Przykład

Zleceniodawca, zgłaszając wykonawcę zlecenia do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego na druku ZUS ZUA, wpisał błędną datę powstania obowiązku ubezpieczeń. Zamiast 1 maja 2016 r. pojawiła się data 1 maja 2015 r. Błąd należy skorygować poprzez złożenie wyrejestrowania na ZUS ZWUA z datą zgłoszenia, tj. 1 maja 2015 r., a następnie dokonać zgłoszenia na ZUS ZUA z prawidłową datą, czyli 1 maja 2016 r.

Warto zatem pamiętać, że formularz ZUS ZWUA wypełnia się nie tylko w celu wyrejestrowania osoby ubezpieczonej, ale również w celu:

● zgłoszenia korekty danych o wyrejestrowaniu ubezpieczonego,
● zgłoszenia korekty danych o dacie powstania obowiązku ubezpieczeń (zarejestrowania ubezpieczonego).

Rys. 1

Autopromocja

infoRgrafika

Rys. 2

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- art. 36 ust. 1, ust. 2, ust. 11, ust. 13, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615),

- § 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, załączniki nr 1, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222).

Autor: Izabela Nowacka - ekonomistka, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA