Koszty grypowych nieobecności pracowników – czy firmy mogą się przed nimi uchronić?
18 sty 2023
Od listopada 2022 roku zachorowalność na grypę w Polsce stale rośnie. Z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w pierwszym tygodniu stycznia 2023 r. liczba zachorowań wyniosła 306,6 tys. w porównaniu do 60,8 tys. w 2022 r. Jak wiemy z absencją chorobową wiążą się koszty, które ponosi zarówno państwo, jak i przedsiębiorcy – czy mogą się przed nimi zabezpieczyć?
Nieobecność w pracy? Poinformuj pracodawcę
19 wrz 2022
Zdarzają się w życiu sytuacje, które uniemożliwiają pracownikowi przyjście do pracy. Najczęściej dotyczy to choroby lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia losowego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracownik? Odpowiadamy.
15 lat otrzymywał wynagrodzenie, a nigdy nie przyszedł do pracy
22 kwi 2021
Wynagrodzenie za pracę pobierał 15 lat, a nigdy nie przyszedł do pracy. To przypadek pracownika włoskiej publicznej służby zdrowia.
Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy
21 kwi 2021
Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy - czy przysługuje zwolnienie od pracy? Jak usprawiedliwić nieobecność?
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy
21 sty 2021
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy reguluje rozporządzenie. Jak należy postąpić, kiedy stawiennictwo w pracy jest niemożliwe? Jak w sposób zgodny z prawem usprawiedliwić swoją nieobecność i czy pracodawca może obniżyć wówczas wynagrodzenie lub żądać odrobienia nieobecnych godzin?
Kwarantanna a nieobecność w pracy
12 lis 2020
Kwarantanna to inaczej odosobnienie osoby zdrowej, ale podejrzanej o zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Jakie wynagrodzenie przysługuje w czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny? Co w przypadku opieki nad dzieckiem? Jak poinformować o kwarantannie domownika osoby chorej na COVID-19?
Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?
29 paź 2020
ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?
Nieobecność pracownika a zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej
30 wrz 2020
Stosując kary porządkowe, pracodawcy często stają przed dylematem, co zrobić w sytuacji, gdy po wysłuchaniu pracownika, jest on nieobecny w pracy, a zbliża się termin, w którym powinna być wymierzona kara. Nieobecność podwładnego nie pozbawia pracodawcy możliwości wykonywania swoich uprawnień. W artykule tłumaczymy, jakie działania powinien podjąć, by mógł skorzystać ze swoich praw .
Kiedy pracodawca nie może rozwiązać umowy
05 kwi 2019
W niektórych przypadkach, określonych w Kodeksie pracy, obowiązuje zakaz rozwiązywania umów. Kto i kiedy może liczyć na ochronę?
Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy
08 mar 2019
Przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy może być wiele, m.in. urlop, oddanie krwi czy wezwanie do sądu.
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy
12 gru 2017
Sposobów na usprawiedliwienie nieobecności w pracy jest kilka. Przykładowe to oddanie krwi, badania lekarskie czy wezwanie do sądu.
Dyscyplinowanie pracowników
27 wrz 2017
Kodeks pracy stanowi, że w razie, gdy pracownik nie będzie przestrzegał ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może zastosować wobec pracownika kary porządkowe: upomnienia lub nagany.
Zwolnienie dyscyplinarne z powodu nieobecności w pracy przy zadaniowym czasie pracy
30 sie 2017
W orzecznictwie i doktrynie prawnej za ugruntowany należy uznać pogląd, iż nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy - w zależności od okoliczności konkretnego przypadku - może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy (tak chociażby wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1981 r., I PRN 57/81). Czy, z uwagi na specyfikę zadaniowego systemu czasu pracy, zasada ta ma także zastosowanie wobec pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy?
Jednodniowa nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy z winy pracownika
11 sie 2017
Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy
25 lip 2017
Nieobecność pracownika w pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku. Poprawne ustalenie podstawy zależy od rodzaju tej nieobecności.
Rozwiązanie bez wypowiedzenia a niezdolność do pracy pracownika
20 lip 2017
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia nawet w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej chorobą. Przepisy Kodeksu pracy dają pracodawcy taką możliwość w przypadku przedłużającego się okresu niezdolności do pracy.
Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu
07 mar 2017
Jak kształtują się uprawnienia urlopowe przy długich nieobecnościach w pracy? Czy pracownikowi, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?
Zwolnienie od pracy na wezwanie sądu
14 lis 2016
Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu w charakterze świadka. Czy obowiązek ten będzie miał miejsce w sytuacji, gdy pracownik jest stroną postępowania, czyli powodem albo pozwanym?
Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem - wzór
08 wrz 2016
W przypadku choroby pracownika pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia pod pewnymi warunkami. Jak zatem prawidłowo rozwiązać umowę z chorym pracownikiem? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?
29 wrz 2015
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemożliwiające stawienie się pracownika do pracy, powinien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i przewidywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności najpóźniej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy.
Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy – jak wyliczać
08 wrz 2015
Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Za czas tej nieobecności przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował. W przypadku stałej pensji obliczenie takie jest proste. Problem pojawia się, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia.
Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy
18 cze 2015
Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?
Rozliczanie spóźnień i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy
29 maja 2015
Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy niezwłocznie, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Jak rozliczać spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy? Czy pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie?
Sposoby na usprawiedliwienie nieobecności w pracy
22 wrz 2014
Kodeks pracy wskazuje na okoliczności w których pracownikowi przysługuje wolne w pracy. Są jednak sytuacje, kiedy pracownik nie może stawić się w firmie z przyczyn od niego niezależnych. Jak wówczas może usprawiedliwić swoją nieobecność i czy jest to w ogóle możliwe?
Usprawiedliwiona nieobecność w pracy
29 sie 2014
Najczęściej występujące zwolnienia od pracy dotyczą rodziców. Nie są to jednak tylko przypadki pracownic. Pracownik, który jest rodzicem ma możliwość usprawiedliwienia nieobecności w pracy,
z powodu choroby niani lub opiekuna.
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy
28 sie 2014
Nieobecność w pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika, dlatego pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o przyczynie nieobecności najpóźniej w drugim dniu jej trwania. W jaki sposób można usprawiedliwić nieobecność, zanim zostaną wyciągnięte konsekwencje?
Konsekwencje kontroli zwolnienia lekarskiego
17 sty 2014
Niezdolność pracownika do pracy powinna być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do kontrolowania zaświadczeń lekarskich w zakresie ich treści, a także prawidłowości późniejszego wykorzystania. Jakie uprawnienia im przysługują?
Umowa na zastępstwo
30 sie 2013
Umowa na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony. Pracodawca zatrudnia na jej podstawie pracownika, który zastępuje innego pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Co ważne może być poprzedzona umową na okres próbny, a okres jej wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.
Choroba niani a zasiłek opiekuńczy
11 sty 2013
Jak uzupełnić wynagrodzenie
31 gru 2012
Zdarza się, że w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru
świadczeń chorobowych, pracownik wskutek nieobecności w pracy nie osiąga
pełnego wynagrodzenia. Ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy pamiętać o uzupełnieniu pensji w miesiącu, w którym została ona pomniejszona z powodu usprawiedliwionej nieobecności. Stanie się tak np. w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego.
Ryczałt za używanie prywatnego samochodu a nieobecność w pracy
14 gru 2012
Pracownikom, wykorzystującym do pracy prywatne samochody, przysługuje z tego tytułu rekompensata w postaci ryczałtu samochodowego. Jest to stała z góry ustalona kwota, jeżeli jednak pracownika nie ma w pracy, wartość ryczałtu ulega obniżeniu.
Jak wysoka może być kara pieniężna
09 lis 2012
Pracodawca za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności może nałożyć na pracownika karę pieniężną w wysokości do jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia pracy stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za tę część dnia.
Jak obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca
27 wrz 2012
Może dojść do sytuacji, w której pracownik wykonywał pracę tylko przez
część miesiąca, a przez resztę był nieobecny w pracy albo jej nie
wykonywał z innych powodów. Pojawiają się też sytuacje, w których
pracownik jest nieobecny przez kilka dni w miesiącu. Za pozostałą część
przepracowaną również przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, ale musi
być ono wówczas odpowiednio obniżone.
Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe
26 wrz 2012
Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?
Jaka nieobecność w pracy powoduje zmniejszenie wynagrodzenia
18 wrz 2012
Jeśli przepis szczególny tak stanowi, za czas niektórych nieobecności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Obliczanie wynagrodzenia za część miesiąca
27 sie 2012
Zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia za pracę wykonaną, jednak mogą się zdarzyć wypadki, gdy zatrudniony przez część miesiąca nie będzie pracował. W takiej sytuacji wynagrodzenie za pracę powinno być odpowiednio przeliczone.
Nieobecności w pracy powodujące zmniejszenie wynagrodzenia
22 sie 2012
Wysokość wynagrodzenia pracownika jest uzależniona od czasu przepracowanego w danym miesiącu. Przepisy stanowią bowiem, że za czas niewykonywania pracy, poza pewnymi wyjątkami, wynagrodzenie nie przysługuje.
Wynagrodzenie chorobowe za część miesiąca
18 cze 2012
Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to pracodawca powinien wypłacić za ten okres wynagrodzenie chorobowe, natomiast za pozostałą część miesiąca normalne wynagrodzenie.
W jaki sposób zastąpić nieobecnego pracownika
23 lut 2012
Pracodawca, chcąc zastąpić nieobecnego pracownika, może zatrudnić nową osobę na podstawie umowy na zastępstwo. W takiej umowie może on określić inne warunki zatrudnienia niż te zawarte w umowie o pracę pracownika zastępowanego, np. zmienić warunki wynagradzania.
Co grozi pracownikowi za porzucenie pracy
21 lut 2012
Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który porzucił pracę. Dodatkowo może żądać m.in. zapłaty odszkodowania w wysokości poniesionej szkody oraz zrekompensowania utraconych korzyści.
Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe
06 gru 2011
Zatrudniamy od 2 listopada br. pracownika, który zachorował 14 listopada br., tj. w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszym zakładzie nie przewiduje wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak w takiej sytuacji ustalić wynagrodzenie za czas przepracowany – czy jak za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory, czy jak za przepracowaną część miesiąca odejmując kwotę wynagrodzenia za czas nieprzepracowany od wynagrodzenia za cały miesiąc?
Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka
01 gru 2011
Nasza pracownica wystąpiła o zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 10-letniego wnuka, którym tymczasowo się opiekuje. Rodzice dziecka wyjechali do pracy za granicę kilka miesięcy temu. Czy w takiej sytuacji babce przysługuje zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony
17 lis 2011
Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy
17 lis 2011
Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z
roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania
pracy.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym
27 paź 2011
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić?
Czy pracownik powinien odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy?
21 paź 2011
Nasz pracownik w zeszłym tygodniu wyszedł kilka razy w środku dnia pracy na sąsiednią ulicę załatwić prywatne sprawy bankowe. Czy pracownik musi odpracować takie wyjście prywatne i czy może to zrobić po godzinach pracy albo w dzień wolny? Czy za taką pracę nie będzie mu przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych?
Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei
20 paź 2011
Jeden z naszych pracowników dojeżdża codziennie do pracy pociągiem z miejscowości oddalonej o ok. 50 km. Z powodu strajku przewoźnika pracownik ten spóźnił się do pracy 2 godziny, nie odpracował tego spóźnienia i pracował tego dnia przez 6 godzin. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy potrącić mu wynagrodzenie za część dniówki?
Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy
18 paź 2011
Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku?
Nieobecność pracownicy w pracy i brak zwolnienia lekarskiego
14 paź 2011
Prowadzę duży sklep odzieżowy i zatrudniam kilkunastu pracowników. Ostatnio jedna z pracownic tak bardzo się opaliła, że nie była w stanie pracować. Wprawdzie przyszła do pracy, ale z powodu poparzeń po nadmiernym opalaniu nie mogła podjąć pracy. Odesłałam ją do domu, ale teraz nie wiem, jak rozliczyć jej czas pracy za ten dzień. Jak traktować taką nieobecność? Pracownica była niezdolna do pracy, ale nie przedstawiła zwolnienia lekarskiego.
Urlop bezpłatny pracownika
03 paź 2011
Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, kiedy udzielenie urlopu bezpłatnego jest zasadne. Nawet złożenie umotywowanego wniosku o urlop bezpłatny nie powoduje obowiązku uwzględnienia go przez pracodawcę.