Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź, kiedy możesz opuścić miejsce pracy lub nie przyjść do pracy w ogóle, a Twoja nieobecność i tak zostanie usprawiedliwiona.
REKLAMA
Urlop, zwolnienie lekarskie… - nie tylko w ten sposób można usprawiedliwić nieobecność w pracy. Przepisy dopuszczają również inne przyczyny usprawiedliwienia.
Oddanie krwi
Osoby oddające krew otrzymają zwolnienie od pracy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi oraz na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Usprawiedliwieniem jest zaświadczenie wystawione przez Centrum Krwiodawstwa potwierdzające oddanie krwi w danym dniu i niezdolność do pracy z tego powodu.
Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia
Okoliczności usprawiedliwiające
Przepisy określają okoliczności, które uprawniają pracowników do wolnego. Jest to tzw. urlop okolicznościowy, który udzielany jest w wymiarze 2 dni w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka lub dziecka, ojca, matki, ojczyma bądź macochy. Jeden dzień wolnego przysługuje w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Warunkiem usprawiedliwienia jest dołączenie aktu ślubu, urodzenia lub zgonu.
Badania lekarskie
Zwolnienie od pracy przysługuje również na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych w przepisach.
Wezwanie
Usprawiedliwieniem nieobecności jest także wezwanie do stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny do załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania lub na czas niezbędny na stawienie się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
W celu usprawiedliwienia należy przedstawić wezwanie.
Na ratunek innych
Członkowie ochotniczej straży pożarnej i ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w „Służbie SAR” oraz ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uzyskają zwolnienie od pracy na czas niezbędny do uczestnictwa w działaniach ratowniczych oraz do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu. Strażacy dodatkowo mają prawo do 6 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego na szkolenie pożarnicze.
Za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia lub otrzymuje od pracodawcy zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia, na podstawie którego właściwy organ rekompensuje stratę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat