reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Nieobecność w pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika, dlatego pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o przyczynie nieobecności najpóźniej w drugim dniu jej trwania. W jaki sposób można usprawiedliwić nieobecność, zanim zostaną wyciągnięte konsekwencje?

Kiedy i jak usprawiedliwić nieobecność?

Nieobecność należy usprawiedliwić u pracodawcy najpóźniej w drugim dniu jej trwania. Jeżeli wewnętrzne przepisy zakładowe nie regulują, w jaki sposób należy poinformować pracodawcę, można to zrobić osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności lub drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego. Jeżeli pracownik zna przyczynę i czas nieobecności, powinien poinformować pracodawcę wcześniej.

Lista obecności pracowników

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Z rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy wynika, że nieobecność w pracy może zostać usprawiedliwiona na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, decyzji inspektora sanitarnego w razie konieczności odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych w przepisach. Pracownik sam może przekazać pracodawcy oświadczenie o przyczynie nieobecności, jeśli przyczyną ta jest konieczność sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 roku życia. Jednak powód musi być dla pracownika nieprzewidziany – jak zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły, do której dziecko uczęszcza. Inną możliwością samodzielnego usprawiedliwienia nieobecności jest oświadczenie potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że od rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek. Nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona, jeżeli pracownik w tym czasie musiał pojawić się w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przez ograny takie jak sąd, prokuratura, policja, z zastrzeżeniem, że pracownik musi posiadać dokument z adnotacją potwierdzającą wezwanie. 

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - tryb i termin

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Niedotrzymanie terminu poinformowania o nieobecności

Niedotrzymanie terminu poinformowania pracodawcy o nieobecności może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami, np. nagłym wypadkiem losowym, obłożną chorobą połączoną z brakiem domowników, którzy nie mogą zawiadomić pracodawcy.

Konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy stanowi ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy nie jest okolicznością powodującą wygaśnięcie umowy o pracę z mocy prawa, jednak konsekwencje zostaną wyciągnięte, gdy pracownik miał świadomość, że jego nieobecność narazi pracodawcę na szkodę lub co gorsze swoją nieobecnością stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pracowników. Pracodawca może ukarać pracownika karą upomnienia, nagany, a nawet karą pieniężną, która za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika. W praktyce pracodawcy zazwyczaj decydują się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dopiero po upływie dwóch lub więcej dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama