REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Sylwia Rudek
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy. /Fot. Fotolia
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieobecność w pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika, dlatego pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o przyczynie nieobecności najpóźniej w drugim dniu jej trwania. W jaki sposób można usprawiedliwić nieobecność, zanim zostaną wyciągnięte konsekwencje?

Kiedy i jak usprawiedliwić nieobecność?

Nieobecność należy usprawiedliwić u pracodawcy najpóźniej w drugim dniu jej trwania. Jeżeli wewnętrzne przepisy zakładowe nie regulują, w jaki sposób należy poinformować pracodawcę, można to zrobić osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności lub drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego. Jeżeli pracownik zna przyczynę i czas nieobecności, powinien poinformować pracodawcę wcześniej.

REKLAMA

Autopromocja

Lista obecności pracowników

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Z rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy wynika, że nieobecność w pracy może zostać usprawiedliwiona na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, decyzji inspektora sanitarnego w razie konieczności odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych w przepisach. Pracownik sam może przekazać pracodawcy oświadczenie o przyczynie nieobecności, jeśli przyczyną ta jest konieczność sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 roku życia. Jednak powód musi być dla pracownika nieprzewidziany – jak zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły, do której dziecko uczęszcza. Inną możliwością samodzielnego usprawiedliwienia nieobecności jest oświadczenie potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że od rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek. Nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona, jeżeli pracownik w tym czasie musiał pojawić się w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przez ograny takie jak sąd, prokuratura, policja, z zastrzeżeniem, że pracownik musi posiadać dokument z adnotacją potwierdzającą wezwanie. 

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - tryb i termin

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedotrzymanie terminu poinformowania o nieobecności

Niedotrzymanie terminu poinformowania pracodawcy o nieobecności może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami, np. nagłym wypadkiem losowym, obłożną chorobą połączoną z brakiem domowników, którzy nie mogą zawiadomić pracodawcy.

Konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy stanowi ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy nie jest okolicznością powodującą wygaśnięcie umowy o pracę z mocy prawa, jednak konsekwencje zostaną wyciągnięte, gdy pracownik miał świadomość, że jego nieobecność narazi pracodawcę na szkodę lub co gorsze swoją nieobecnością stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pracowników. Pracodawca może ukarać pracownika karą upomnienia, nagany, a nawet karą pieniężną, która za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika. W praktyce pracodawcy zazwyczaj decydują się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dopiero po upływie dwóch lub więcej dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA