reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Usprawiedliwiona nieobecność w pracy

Usprawiedliwiona nieobecność w pracy

Najczęściej występujące zwolnienia od pracy dotyczą rodziców. Nie są to jednak tylko przypadki pracownic. Pracownik, który jest rodzicem ma możliwość usprawiedliwienia nieobecności w pracy, z powodu choroby niani lub opiekuna.

Pracownik poprzez nawiązanie stosunku pracy zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (Kodeks pracy).

Pracownik co do zasady powinien więc w godzinach pracy przebywać w swoim miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Nieobecność w pracy jest więc sytuacją wyjątkową i jako taka powinna być usprawiedliwiona przez pracownika.

Nieobecność w pracy

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, dalej: rozporządzenie o usprawiedliwianiu nieobecności).

W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie

Nowelizacja przepisów po 22 listopada 2013 roku

Przed nowelizacją pracownik mógł, złożyć pracodawcy oświadczenie w razie konieczności sprawowania przez niego osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, mógł usprawiedliwić swoją nieobecność wyłącznie z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza.

Po zmianach wprowadzonych 22 listopada 2013 roku, rodzic ma możliwość złożenia oświadczenie, oprócz wymienionych już przypadków, w sytuacji nagłego zamknięcia klubu dziecięcego oraz w przypadku nagłej choroby niani lub opiekuna dziecka.

Nieobecność w pracy z powodu choroby

Najczęściej przyczyną usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest zwolnienie lekarskie. Przez wielu pracowników jest ono uważane za bezwzględny okres ochronny i chętnie stosowane. Tymczasem po pewnym czasie jest ono dla pracownika niebezpieczne, bo może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia, czyli jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy, godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami, takimi jak: lojalność wobec pracodawcy, obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwiania nieobecności.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama