REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieobecność w pracy. Jak się usprawiedliwić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieobecność w pracy w niektórych sytuacjach może być nieobecnością usprawiedliwioną. Przepisy prawa pracy określają przyczyny usprawiedliwiające nieobecności w pracy i sposób ich usprawiedliwiania. Kiedy pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o nieobecności? Co może być przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy?

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są – poza zdarzeniami i okolicznościami określonymi przepisami prawa pracy – przypadki niemożności wykonywania pracy:

Autopromocja
 • wskazane przez pracownika i 
 • uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Nieobecność w pracy usprawiedliwiona niezwłocznie

Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.

Jeżeli wystąpią przyczyny uniemożliwiające pracownikowi stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. 

Ważne
Kiedy pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o nieobecności w pracy

Pracownik ma obowiązek dokonać zawiadomienia o przyczynie swojej nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania niezwłocznie (tzn. bez nieuzasadnionej zwłoki), jednak nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy

Przepisy pozwalają na niedotrzymanie tego terminu, jeżeli jest to spowodowane szczególnymi okolicznościami, zwłaszcza obłożną chorobą pracownika połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Po ustaniu przyczyn, które uniemożliwiały terminowe zawiadomienie pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności w pracy, pracownik ma obowiązek dokonać tego zawiadomienia niezwłocznie, jednak nie później niż drugiego dnia od ustania tych przyczyn.

W jakiej formie zawiadomić pracodawcę o nieobecności

Pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy oraz jej okresie osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową.  W tym ostatnim przypadku za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli jednak przepisy prawa pracy obowiązującego u danego pracodawcy (np. układ zbiorowy, regulamin) określają sposób zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy, pracownik powinien dokonać zawiadomienia w tak określony sposób.

Nieobecność w pracy z powodów zdrowotnych

Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy może być zaświadczenie lekarskie wystawione w sposób określony przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nimi zaświadczenie lekarskie jest wystawiane w formie dokumentu elektronicznego, który lekarz wystawiający zaświadczenie przekazuje na elektroniczną skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne
ZUS ZLA

 

 

Zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku nie może być dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy.

Innym dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z powodów zdrowotnych jest decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych – w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami.

Nieobecność w pracy na wezwanie organu publicznego

Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy jest również imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez:

 • organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, 
 • organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, 
 • sąd, 
 • prokuraturę, 
 • policję lub 
 • organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia.

Za usprawiedliwioną w ten sposób może być uznana nieobecność pracownika wezwanego przez uprawniony organ w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tym organem. Żeby nieobecność została usprawiedliwiona dokument przedstawiony przez pracownika  musi zawierać przy tym adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na wezwanie organu.

Nieobecność w pracy usprawiedliwiona przez pracownika

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy może również nastąpić na podstawie oświadczenia złożonego pracodawcy przez pracownika. 

Oświadczenie pracownika może być usprawiedliwić jego nieobecność w pracy w razie:

 • zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
 • choroby niani, z którą pracownik zawarł umowę uaktywniającą na podstawie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, lub dziennego opiekuna, sprawujących opiekę nad dzieckiem pracownika (w takim przypadku do oświadczenia musi zostać załączona kopia zaświadczenia lekarskiego w formie elektronicznej albo wystawionego na zwykłym druku, stwierdzających niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna, potwierdzone przez pracownika za zgodność z oryginałem).

Ponadto dowodem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy może być jego oświadczenie potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.

Ważne

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, której przyczyna jest inna niż niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA