Nieobecność w pracy. Jak się usprawiedliwić
REKLAMA
REKLAMA
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są – poza zdarzeniami i okolicznościami określonymi przepisami prawa pracy – przypadki niemożności wykonywania pracy:
REKLAMA
- wskazane przez pracownika i
- uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Nieobecność w pracy usprawiedliwiona niezwłocznie
Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
Jeżeli wystąpią przyczyny uniemożliwiające pracownikowi stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania.
Pracownik ma obowiązek dokonać zawiadomienia o przyczynie swojej nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania niezwłocznie (tzn. bez nieuzasadnionej zwłoki), jednak nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Przepisy pozwalają na niedotrzymanie tego terminu, jeżeli jest to spowodowane szczególnymi okolicznościami, zwłaszcza obłożną chorobą pracownika połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Po ustaniu przyczyn, które uniemożliwiały terminowe zawiadomienie pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności w pracy, pracownik ma obowiązek dokonać tego zawiadomienia niezwłocznie, jednak nie później niż drugiego dnia od ustania tych przyczyn.
W jakiej formie zawiadomić pracodawcę o nieobecności
Pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy oraz jej okresie osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową. W tym ostatnim przypadku za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
Jeżeli jednak przepisy prawa pracy obowiązującego u danego pracodawcy (np. układ zbiorowy, regulamin) określają sposób zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy, pracownik powinien dokonać zawiadomienia w tak określony sposób.
Nieobecność w pracy z powodów zdrowotnych
Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy może być zaświadczenie lekarskie wystawione w sposób określony przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nimi zaświadczenie lekarskie jest wystawiane w formie dokumentu elektronicznego, który lekarz wystawiający zaświadczenie przekazuje na elektroniczną skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku nie może być dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy.
Innym dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z powodów zdrowotnych jest decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych – w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami.
Nieobecność w pracy na wezwanie organu publicznego
Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy jest również imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez:
- organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony,
- organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego,
- sąd,
- prokuraturę,
- policję lub
- organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia.
Za usprawiedliwioną w ten sposób może być uznana nieobecność pracownika wezwanego przez uprawniony organ w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tym organem. Żeby nieobecność została usprawiedliwiona dokument przedstawiony przez pracownika musi zawierać przy tym adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na wezwanie organu.
Nieobecność w pracy usprawiedliwiona przez pracownika
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy może również nastąpić na podstawie oświadczenia złożonego pracodawcy przez pracownika.
Oświadczenie pracownika może być usprawiedliwić jego nieobecność w pracy w razie:
- zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
- choroby niani, z którą pracownik zawarł umowę uaktywniającą na podstawie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, lub dziennego opiekuna, sprawujących opiekę nad dzieckiem pracownika (w takim przypadku do oświadczenia musi zostać załączona kopia zaświadczenia lekarskiego w formie elektronicznej albo wystawionego na zwykłym druku, stwierdzających niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna, potwierdzone przez pracownika za zgodność z oryginałem).
Ponadto dowodem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy może być jego oświadczenie potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, której przyczyna jest inna niż niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat