REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba pracownika, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował wiceminister zdrowia Marek Haber.

Ile może kosztować wypadek przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?

REKLAMA

Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Moja żona przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Chciałbym razem z nią skorzystać z takiego urlopu. Czy możemy obydwoje przebywać na macierzyńskim? 

Kiedy pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Osobie niezdolnej do pracy po wykorzystaniu zasiłku chorobowego przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Pakiet zdrowotny - kontynuacja prac nad ustawami

W czwartek, 14 października 2010 r., rząd będzie kontynuować prace nad ustawami z pakietu zdrowotnego. Zajmie się m.in. projektem ustawy o działalności leczniczej, zgodnie z którym - chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki - to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone stawką godzinową, oprócz tego w umowie jest zapis, że może on otrzymać do 1000 zł premii. W jaki sposób należy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który został przyjęty do pracy 6 sierpnia 2010 r., natomiast od 20 sierpnia 2010 r. stał się niezdolny do pracy?

REKLAMA

Jak rozliczać składki za osobę pobierającą zasiłek macierzyński

Za osoby pobierające zasiłek macierzyński budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozlicza je podmiot wypłacający zasiłek – czyli albo płatnik składek, albo ZUS. Od tego, kto wypłaca świadczenie, zależy rodzaj dokumentów rozliczeniowych i sposób wypełnienia dokumentów, jakie płatnik musi przekazać do ZUS za osobę na zasiłku.

Choroba nauczyciela

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Jak ustalić wysokość zasiłku, jeśli pracownik otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Nasz pracownik przez 5 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim we wrześniu br. Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli za jeden z miesięcy, które są wliczane do podstawy wymiaru, pracownik otrzymał premię proporcjonalnie pomniejszaną za czas choroby, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i wynagrodzenie urlopowe?

Zaległy urlop wypoczynkowy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Od 2 stycznia br. jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym ma 7 dni niewykorzystanego urlopu z zeszłego roku. Czy w takiej sytuacji mam wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia wysłać na zaległy urlop?

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Choroba zakaźna powodem odsunięcia pracownika od pracy

U pracownika naszego zakładu w czasie badań okresowych wystąpiło podejrzenie, że jest nosicielem choroby zakaźnej. Został więc odsunięty od wykonywania dotychczasowych obowiązków. Zaproponowaliśmy mu przeniesienie do innej pracy, po wcześniejszym przeszkoleniu. Pracownik jednak nie wyraził na to zgody. Czy w tej sytuacji przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego i następnie zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, który został skierowany do prac w sejmowej komisji zdrowia.

Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych - nowelizacja ustawy

Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.

Zakres badań okresowych a odpowiedzialność za wypadek przy pracy

Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika do pracy bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego tylko wówczas, gdy badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a pracodawca albo o tym wie, albo nieprawidłowości te są widoczne.(Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 29/10)

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Pracownik miał w sierpniu br. wypadek przy pracy i jest na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu poprzedniego roku, z którego wynagrodzenie musimy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik ten przepracował 11 dni, przez 12 dni korzystał z zasiłku opiekuńczego (8 dni roboczych), a przez jeden dzień był nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia. Zgodnie z harmonogramem powinien przepracować 20 dni. Czy wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku za sierpień br.?

Zwolnienie pracownika chronionego

Sprzątaczka po chorobie wykorzystała okres zasiłkowy, a obecnie jest na zasiłku rehabilitacyjnym. Kobieta ma 58 lat i znajduje się w okresie ochronnym. Czy po 3 miesiącach pobierania zasiłku rehabilitacyjnego można ją zwolnić z pracy z zachowaniem przepisów prawa pracy?

Urlop zdrowotny

Przez okres 5 lat byłam nauczycielem akademickim. Obecnie pracuję od 4 lat w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela języka polskiego. Od 2 lat choruję na gardło i chciałabym ubiegać się o urlop zdrowotny. Pracodawca twierdzi, że nie mam uprawnień. Czy ma rację?

Becikowe i ulga prorodzinna - czy będą zmiany

Becikowe ani ulga prorodzinna nie zachęcają do posiadania większej liczby dzieci - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach.

Jak ZUS kontroluje chorych pracowników

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócenia się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli.

Dostępność usług medycznych - pacjenci czekają w kolejkach do lekarza

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniała dziennikarzy, że w pakiecie ustaw jest propozycja rozwiązania problemu kolejek do lekarza. Przyznała, że nie zna ostatniego raportu NIK w tej sprawie, ale - jak zaznaczyła - "każdy raport powinien być materiałem do wyciągania wniosków".

Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego

Jeden z naszych pracowników przebywa od 5 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym, które zostało przyznane na 10 miesięcy. W dniu 9 czerwca 2010 r. stawił się do pracy i zażądał skierowania na badania kontrolne, twierdząc, że odzyskał zdolność do pracy, na co przedstawił orzeczenie lekarza prowadzącego. Czy pracodawca powinien skierować tego pracownika na badania do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne?

Równe prawa dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

Szansą dla pacjentów jest zrównanie zasad, na jakich funkcjonują publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.

Dokumentacja pracownika przebywającego w szpitalu

Pracownik choruje od dłuższego czasu. Zwolnienia 14-dniowe przynosił od różnych lekarzy. Natomiast 30 listopada przyniósł zwolnienie za okres od połowy października do 30 listopada, a cały ten okres przebywał w szpitalu. Jak mam rozwiązać ten problem i czy muszę skorygować poprzednie zwolnienia do wysokości 70%?

Pakiet zdrowotny - założenia ustaw

Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą płaciły ich długi, leki refundowane otrzymają stałe marże i ceny, pacjenci będą dochodzić odszkodowań bez sądu, lecznice zostaną zinformatyzowane - to główne założenia pakietu ustaw zdrowotnych.

Choroby zawodowe nauczycieli

Choroby zawodowe są zawsze konsekwencją niewłaściwych warunków pracy oraz nieprzestrzegania przez pracowników lub pracodawców podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka sytuacja może się zdarzyć w każdym zakładzie pracy. Wśród pracowników edukacji stanowią one aż 97,7% ogółu.

Na jakiej podstawie wypłacić zasiłek pracownikowi, który zachorował w czasie pobytu za granicą

Pracownik zachorował, będąc w czasie urlopu poza granicami Polski. Dostarczył zaświadczenie lekarskie wystawione w obcym języku. Czy ma obowiązek je przetłumaczyć na swój koszt? Na jakiej podstawie możemy wypłacić pracownikowi świadczenie chorobowe?

Kiedy pracodawca musi przejąć od ZUS wypłatę zasiłku w trakcie roku

Nasza pracownica, która była w ciąży, przebywała na zasiłku chorobowym od 3 listopada 2009 r. do 8 lipca br. i otrzymywała zasiłek z ZUS. Złożyliśmy dokumentację do ZUS, aby ustalił prawo do zasiłku macierzyńskiego od 9 lipca br. Umowę o pracę mieliśmy zawartą z pracownicą do dnia porodu, który nastąpił 16 lipca br., dlatego do składanej dokumentacji dołączyliśmy akt urodzenia i świadectwo pracy. ZUS odesłał nam wniosek w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego do dnia rozwiązania umowy o pracę, gdyż na 30 listopada 2009 r. zatrudnialiśmy 65 osób. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, skoro na przełomie lat 2009/2010 to ZUS wypłacał świadczenia pracownicy? Czy ZUS powinien przejąć całą wypłatę zasiłku, jeżeli rozwiązujemy umowę o pracę z dniem porodu?

Jak należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, w  którym pracownik zachorował. Należy w niej uwzględnić również miesięczną premię uznaniową oraz premie kwartalne za ostatnie 4 kwartały. Wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, należy uzupełnić na zasadach uzupełniania składników zmiennych.

Ustawa o działalności leczniczej - projekt ministerstwa zdrowia

Kwestia przekształceń szpitali zostanie uregulowana w ustawie o działalności leczniczej. Wchodzi ona w skład pakietu zdrowotnego, który jesienią ma zostać złożony w Sejmie.

Tylko do 1 września matki mogą ubiegać się o umorzenie składek

ZUS przypomina, że tylko do 1 września matki, które prowadząc własną działalność gospodarczą przebywały na zasiłku macierzyńskim, bądź urlopie wychowawczym, mogą ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Procedura ujawniania choroby zawodowej

W przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przez pracownika pracodawca musi powiadomić o tym przypadku inspekcję sanitarną oraz z nią współdziałać w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby.

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

W efekcie kontroli zwolnień lekarskich ZUS w I półroczu br. cofnął lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 76 mln zł.

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne

Co drugi pracownik korzysta lub nie widzi nic złego w korzystaniu z „lewego” zwolnienia lekarskiego.

Czy pracownik może żądać odszkodowania z tytułu choroby, której powodem była rozmowa z przełożonymi

Choroba wywołana stresem spowodowanym rozmową z pracodawcą lub przełożonym jest podstawą do żądania przez pracownika odszkodowania cywilnoprawnego (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 4/10).

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

Czy pracodawca, który wypłaci zasiłek mimo braku uprawnień, zostanie ukarany przez ZUS

Przez kilka lat nasza firma zatrudniała około 30 pracowników. W drugim półroczu 2009 r. zatrudnienie znacznie się zmniejszyło. Przez nieuwagę, w 2010 r. wypłaciliśmy zasiłki chorobowe dwóm pracownikom, mimo że w tym roku nie jesteśmy już uprawnieni do wypłaty zasiłków. Czy mamy ten zasiłek w jakiś sposób zwrócić, dopłacić składki, które potrąciliśmy? Czy grożą nam jakieś kary?

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

W przypadku urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego urlop wychowawczy trwa nadal. Nie zostaje on ani przerwany ani też zawieszony.

Czy w razie zmiany etatu w trakcie choroby trzeba na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Zatrudniamy 39 osób i sami wypłacamy zasiłki pracownikom. W bieżącym roku ze względu na trudną sytuację zakładu (związaną z powodzią) oraz charakter naszej linii produkcyjnej, w celu utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia musieliśmy na okres sezonu letniego od 1 lipca do 30 września obniżyć wymiar czasu pracy części załogi do 1/2 etatu. Pracownica zatrudniona od 3 września 2007 r. pobierała zasiłek chorobowy od 15 marca do 5 lipca br. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie od 12 lipca do 3 sierpnia br. Od jakiej podstawy wymiaru naliczać jej zasiłek należny od 1 lipca br.? Czy na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku z uwzględnieniem niższego wynagrodzenia? W jaki sposób przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nagrodę roczną za 2009 r.?

Według jakiej stawki obliczyć odprawę, gdy pracownik chorował

Nasz pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze 2350 zł. Dostał wypowiedzenie z przyczyn go niedotyczących, które upływa z końcem lipca 2010 r. Przez 10 dni tego miesiąca pracownik chorował, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Jakie wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru należnej mu odprawy ekonomicznej: określone w angażu (2350 zł brutto miesięcznie) czy faktycznie wypłacone w lipcu, tzw. częściowe (1566,70 zł brutto)?

Kontrola ZUS osób przebywających na zwolnieniu lekarskim

Co dziesiąta osoba, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej przez ZUS od stycznia do czerwca 2010.

Kiedy można żądać od pracownika zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego

Przy sprawdzaniu dokumentów rozliczeniowych okazało się, że została zawyżona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy, która nie pracuje u nas od 2 lat. W związku z tym wypłaciliśmy pracownicy zawyżony zasiłek. Firma jest płatnikiem zasiłków również w tym roku. Co mamy w tej sytuacji zrobić? Czy jesteśmy zobowiązani do przeliczenia zasiłku i skorygowania dokumentów? Czy możemy żądać od pracownicy zwrotu zasiłku chorobowego za ten okres?

Urlop macierzyński a prawo do urlopu okolicznościowego

Podstawowym uprawnieniem przysługującym pracownicy po urodzeniu dziecka jest prawo do urlopu macierzyńskiego. Prawo pracy daje także uprawnienie do skorzystania z 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku urodzenia się dziecka. Czy te dwa uprawnienia wykluczają się wzajemnie?

REKLAMA