reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu

Od 1 stycznia 2011 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownika, który ukończył 50 lat. Zasiłek chorobowy będzie wówczas wynosił 80 proc. podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70 proc. podstawy wymiaru.

Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70 proc. Takiego obniżenia nie stosuje się, gdy za czas pobytu w szpitalu pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego przez pracodawcę.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia >>

Wskazane zasady są obecnie niekorzystne dla pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Takim osobom prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje tylko za 14 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, a nie za 33 dni. W związku z tym, jeśli w okresie choroby przypadającej od 15. do 33. dnia przebywają w szpitalu, to nie otrzymują wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80 proc., lecz zasiłek chorobowy w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Natomiast młodsi pracownicy za ten sam okres otrzymują wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 proc., nawet jeśli przebywają w szpitalu.

Od 1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja niweluje niekorzystne zasady obliczania zasiłku chorobowego należnego pracownikom po ukończeniu 50. roku życia. Tacy pracownicy nadal będą mieli prawo do wynagrodzenia chorobowego tylko za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Jeśli jednak taka osoba będzie przebywać w szpitalu w okresie przypadającym od 15. dnia niezdolności do pracy, to uzyska zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Choroby zawodowe - nowe przepisy ws. orzecznictwa lekarskiego >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

kadry.infor.pl

Zdjęcia


Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama