Pielęgniarki i położne chronione jak funkcjonariusze publiczni
REKLAMA
Podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślał, że projekt ustawy powstał w wyniku konsultacji i uzgodnień z pielęgniarkami i położnymi. Jak mówił, porządkuje on dotychczasowe przepisy i reguluje funkcjonowanie tych zawodów.
REKLAMA
Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej >>
Zdaniem Habera, pielęgniarki i położne powinny być objęte ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym, gdyż często są one narażone na agresję ze strony niektórych pacjentów.
Wiceminister zdrowia poinformował, że pielęgniarka, która przez pięć kolejnych lat nie będzie wykonywała swojego zawodu, by do niego powrócić będzie musiała odbyć sześciomiesięczną praktykę.
Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych pozytywnie odnieśli się do założeń ustawy. W ocenie posła Tadeusza Naguszewskiego (PO), projekt wpłynie na poprawę jakości opieki medycznej.
Jolanta Szczypińska (PiS) podkreślała, że ustawa nie poprawi dramatycznej sytuacji polskich pielęgniarek, ale - jak mówiła - nie taki był jej cel.
Równe prawa dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej >>
Elżbieta Steker-Dembińska (Lewica) zwracała uwagę, że projekt nie jest zgodny z ustawą o działalności leczniczej, która wchodzi w skład pakietu zdrowotnego PO. Posłanka podkreślała, że może się okazać, iż trzeba będzie go poprawiać.
Uznanie pielęgniarek i położnych za funkcjonariuszy publicznych oznaczałoby, że zgodnie z Kodeksem karnym, za ich znieważanie podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, groziłaby kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.
Zgodnie z projektem ustawy o zawodzie pielęgniarskim, pielęgniarki i położne będą zobowiązane, w oparciu o posiadane kwalifikacje zawodowe, do udzielenia pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mogą odmówić wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo zagrożenia życia chorego.
Dostępność usług medycznych - pacjenci czekają w kolejkach do lekarza >>
REKLAMA
Pielęgniarki i położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez siebie świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
Projekt przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód: w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki. Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru.
Grupowa praktyka pielęgniarska może być prowadzona w formie spółki cywilnej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Dopuszczona zostaje także możliwość wykonywania zawodu w zakładzie opieki zdrowotnej na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, członkiem jego rodziny lub opiekunem prawnym.
Ustawa o działalności leczniczej - projekt ministerstwa zdrowia >>
W projekcie zapisano, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Minister zdrowia ma w rozporządzeniu określać czynności wykonywane przez pielęgniarkę lub położną, samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Ustawa porządkuje także istniejące już przepisy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat