reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Według orzeczenia TK, finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niekonstytucyjne. Trybunał dał 15 miesięcy na zmianę zakwestionowanych przepisów.

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne >>

PSL uważa, że z inicjatywą zmian powinna wyjść minister zdrowia, gdyż reforma ubezpieczeń zdrowotnych powinna być komplementarna i dotyczyć całego systemu. "Czekam na rozwiązania minister zdrowia, jak widzi to w stosunku do innych grup, bo nie można teraz zajmować się rolnikami, tylko dlatego, że RPO zaskarżył przepisy dotyczące tej grupy" - powiedział szef klubu parlamentarnego ludowców Stanisław Żelichowski.

Kopacz, pytana, czy w resorcie zdrowia trwają prace nad projektem zmieniającym zasady opłacania składek zdrowotnych rolników, odpowiedziała: "nic mi na ten temat w tej chwili nie wiadomo". "Natomiast wiem, że taka deklaracja padała ze strony Ministerstwa Rolnictwa, że jakieś prace są tam czynione i to trwało już kilka miesięcy temu" - dodała.

Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne >>

Wniosek do TK skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według tych przepisów składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.

"Sytuacja rolników jest zróżnicowana, obejmuje jednostki o bardzo wysokich dochodach, ale także nadal bardzo pokaźną liczbę osób prowadzących gospodarstwa rolne o bardzo niskiej dochodowości i wydajności, żyjących na poziomie minimum egzystencji" - zaznaczył TK w uzasadnieniu swojego wyroku.

Składki zdrowotne będą naliczane od najniższego wynagrodzenia >>

W ocenie Trybunału istotną cechą różnicującą jest właśnie sytuacja ekonomiczna rolników, decydująca o ich zdolności do płacenia składek zdrowotnych lub braku takiej zdolności. Dlatego też - w jego ocenie - przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujący finansowanie składek wszystkich rolników - bez względu na ich sytuację materialną - jest niezgodny z konstytucją.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama