reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?

 Nie powinni Państwo waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ wskaźnik waloryzacji w czwartym kwartale br. nie przekracza 100% (wynosi 98,6%). Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego będzie ta sama kwota, od której był liczony zasiłek chorobowy.

UZASADNIENIE

 Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przysługuje ono przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, tj. 360 dni.

Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętą do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego można zwaloryzować wyłącznie wtedy, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego, przekroczy 100%.

WAŻNE!

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli wskaźnik waloryzacji obowiązujący w danym kwartale nie przekracza 100%.

Jeśli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%, podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie należy w ogóle waloryzować. Nie ma bowiem możliwości obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a tym samym wysokości świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego za jeden dzień będzie zatem taka sama jak wysokość pobieranego wcześniej zasiłku chorobowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama