reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić wysokość zasiłku, jeśli pracownik otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Jak ustalić wysokość zasiłku, jeśli pracownik otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Nasz pracownik przez 5 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim we wrześniu br. Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli za jeden z miesięcy, które są wliczane do podstawy wymiaru, pracownik otrzymał premię proporcjonalnie pomniejszaną za czas choroby, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i wynagrodzenie urlopowe?

Ponieważ pracownik otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia, a w miesiącu, który wymaga uzupełnienia, otrzymał również wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, przy uzupełnianiu wynagrodzenia za ten miesiąc całość wynagrodzenia (w tym także składniki stałe) należy potraktować jak składniki zmienne. Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę, a finansowanych przez pracownika składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe (art. 3 pkt 3–4 ustawy zasiłkowej). Jeżeli w okresie przyjmowanym do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. choroby, opieki nad członkiem rodziny), wówczas ustalając podstawę zasiłku należy:

  • wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  • przyjąć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, po uprzednim uzupełnieniu (art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Uzupełnianie wynagrodzenia stałego

W sytuacji gdy wynagrodzenie, które trzeba uzupełnić, jest określone w stałej miesięcznej stawce, należy uznać, że uzupełnione wynagrodzenie to kwota określona w umowie o pracę. Kwotę tę należy wliczyć do podstawy wymiaru po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne, tj. emerytalne, rentowe, chorobowe, finansowane przez ubezpieczonego (art. 37 ust. 1 pkt 2, art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Pracownikowi zatrudnionemu od 1 maja 2010 r. w umowie o pracę określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 4450 zł. Pracownik w okresie od 10 do 12 maja br. oraz od 28 do 31 sierpnia 2010 r. sprawował opiekę nad chorym dzieckiem. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie stanowić wynagrodzenie za maj 2010 r., tj. wynagrodzenie określone w umowie o pracę po pomniejszeniu o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika.:

4450 zł x 13,71% = 610,10 zł,

4450 zł – 610,10 zł = 3839,90 zł,

3839,90 zł x 80% = 3071,92 zł.


Uzupełnianie wynagrodzenia zmiennego

Uzupełnienie wynagrodzenia określonego w zmiennej wysokości polega na podzieleniu kwoty wynagrodzenia za dni robocze faktycznie przepracowane przez liczbę tych dni i pomnożeniu przez liczbę dni roboczych obowiązujących do przepracowania w danym miesiącu (art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Krystyna P. jest zatrudniona od 1 lutego 2009 r. i otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. W sierpniu 2010 r. Krystyna P. zachorowała. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres od sierpnia 2009 r. do lipca 2010 r. W grudniu 2009 r., w którym pracownica była zobowiązana przepracować 20 dni roboczych, faktycznie świadczyła pracę przez 12 dni i otrzymała wynagrodzenie w wysokości 1340 zł (po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczoną – 1156,29 zł), natomiast przez 8 dni była niezdolna do pracy z powodu choroby.

Krystyna P. otrzymuje również premię miesięczną pomniejszaną proporcjonalnie za okresy niezdolności do pracy w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego. Za grudzień 2009 r. otrzymała 201 zł premii (po pomniejszeniu o składki finansowane przez ubezpieczoną 173,44 zł). W grudniu 2009 r. pracowała również w godzinach nadliczbowych, za co otrzymała wynagrodzenie w wysokości 136,50 zł (po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczoną – 117,79 zł).

Wynagrodzenie za pracę oraz premię za grudzień 2009 r. należy uzupełnić w następujący sposób:

1156,29 zł (wynagrodzenie) + 173,44 zł (premia) = 1329,73 zł,

1329,73 zł : 12 dni x 20 dni = 2216,22 zł.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe należy przyjąć w kwocie faktycznej, tj. 117,79 zł.

W podstawie wymiaru należy uwzględnić przychód za grudzień 2009 r. w wysokości:

2216,22 zł + 117,79 zł = 2334,01 zł.

Wynagrodzenie stałe i zmienne za czas urlopu

Jeśli pracownik otrzymuje zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia, oddzielnie należy uzupełniać składniki stałe i składniki zmienne.

Zasada ta nie ma jednak zastosowania, gdy w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik był na urlopie wypoczynkowym. Wówczas całość wynagrodzenia przy uzupełnieniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego należy traktować jak wynagrodzenie zmienne (art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama