| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Pakiet ustaw zdrowotnych przedstawionych przez rząd trafi do prac w komisji zdrowia - zdecydowali posłowie.

W piątek, 29 października, rozstrzygną podczas głosowania, czy projekt ustawy o sieci szpitali autorstwa PiS również trafi do komisji, czy zostanie odrzucony. Klub PO zgłosił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o sieci szpitali. Negatywnie ocenił go również rząd.

Osiem rządowych projektów posłowie skierowali do dalszych prac w komisji zdrowia.

Pakiet ustaw zdrowotnych - kto zapłaci długi szpitali >>

Projekty zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.

Rząd przyjął drugą część pakietu ustaw zdrowotnych >>

Projekt PiS zakłada, że do sieci szpitali miałyby być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne. Projekt PiS zakłada, że szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z NFZ - o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »