| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Okres, przez który przysługuje zasiłek chorobowy, nazywany jest „okresem zasiłkowym” i obejmuje każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy objęty zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Długość okresu zasiłkowego jest oznaczona w dniach. W zasadzie wynosi on 182 dni, a jedynie wtedy, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą (kod D na zwolnieniu lekarskim) albo przypada na okres ciąży (kod B na zwolnieniu lekarskim), jest dłuższy i wynosi nie więcej niż 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy >>

WAŻNE!

Do okresu zasiłkowego należy wliczać każdy dzień niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik, który ma 53 lata, przedłożył zwolnienie lekarskie od 2 do 26 października br. W zakładzie pracy obowiązuje podstawowy system czasu pracy (soboty i niedziele są dniami wolnymi od pracy). Pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 2 do 15 października, tj. za pierwszych 14 dni orzeczonej niezdolności do pracy. Od 16 do 26 października pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Łącznie pracownik wykorzystał 25 dni ze 182 dni okresu zasiłkowego.

Okresy wliczane do okresu zasiłkowego

Do okresu zasiłkowego należy przede wszystkim wliczać okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie na podstawie art. 92 Kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy. Licząc okres zasiłkowy trzeba jednak uwzględniać również te okresy, za które pracownik nie ma prawa do żadnego świadczenia z powodu:

  • odsunięcia od pracy w związku z podejrzeniem o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, jeżeli pracownik nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu (art. 14 ustawy zasiłkowej),
  • niezdolności do pracy powstałej w wyniku popełnionego przez pracownika umyślnego przestępstwa lub wykroczenia (art. 15 ustawy zasiłkowej),
  • niezdolności do pracy powstałej w wyniku nadużycia alkoholu (art. 16 ustawy zasiłkowej),
  • sfałszowania zaświadczenia lekarskiego (art. 17 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
  • wykonywania przez ubezpieczonego pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Pracownik choruje nieprzerwanie od 24 września 2010 r. Ostatnie zwolnienie lekarskie przedłożył na okres od 4 do 17 listopada br. Na tym zwolnieniu lekarz wpisał kod C, co oznacza, że niezdolność do pracy powstała w związku z nadużyciem alkoholu. Z tego powodu pracownikowi nie należy wypłacać zasiłku chorobowego za pierwsze 5 dni tego zwolnienia, tj. za okres od 4 do 8 listopada. Za okres od 9 do 17 listopada pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. 5 dni, za które pracownik nie otrzymał zasiłku chorobowego, należy wliczyć do okresu zasiłkowego. Pracownik wykorzystał od 24 września do 17 listopada br. 55 dni okresu zasiłkowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »