reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury

Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury

Osoba mająca prawo do emerytury nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i nie pobierała emerytury ze względu na jej zawieszenie (wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2010 r., I UK 41/10).

Małgorzata C. w grudniu 2005 r. uzyskała prawo do emerytury, jednak nie pobierała jej, gdyż nadal pracowała i otrzymywała wysokie wynagrodzenie.

Od lutego do sierpnia 2007 r. Małgorzata C. pobierała zasiłek chorobowy. Po tym okresie lekarz orzecznik stwierdził dalszą niezdolność do pracy i przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne. Zgodnie z art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje m.in. osobie uprawnionej do emerytury. Jednak we wniosku Małgorzata C. nie podała informacji, że ma prawo do emerytury.

ZUS, na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika przyznał prawo do świadczenia na okres między sierpniem 2007 r. a lutym 2008 r. Jednak po pewnym czasie w tym samym oddziale ZUS „odnalazła” się decyzja w sprawie emerytury dla Małgorzaty C. W efekcie ZUS wszczął postępowanie wyjaśniające, następnie wydał decyzję o braku prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i zażądał zwrotu już pobranego świadczenia – ponad 12 tys. zł.

Orzeczenia sądów

Małgorzata C. odwołała się od tej decyzji do sądu, twierdząc, że nie wiedziała, czy jest uprawniona do emerytury. Potwierdziła posiadanie decyzji emerytalnej, ale wskazała, że nie otrzymywała emerytury.

Sąd pierwszej instancji przychylił się do jej twierdzeń i zmienił decyzję ZUS, wskazując, że mogła ona nie mieć świadomości swojej rzeczywistej sytuacji prawnej. Uznał, że uprawnienie do emerytury to nie tylko przyznanie emerytury (samo prawo do świadczenia, zresztą zawieszone), ale i jej pobieranie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama