Urlop dla poratowania zdrowia
15 maja 2013
Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został
przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom
zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy,
policjanci, strażacy lub górnicy.
Urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego
19 kwi 2013
Urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich uczelni publicznej lub
niepublicznej regulują przepisy szczególne. Wszystkim nauczycielom,
niezależnie od poziomu wykształcenia czy okresu zatrudnienia,
przysługuje prawo do wyższego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 36 dni
roboczych i powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć.
Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać
03 kwi 2013
Urlop okolicznościowy to dwa dni (lub jeden dzień) wolne od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności rodzinnych. Do takich okoliczności zalicza się ślub pracownika, urodzenie się mu dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.
Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania i wypłacania
13 mar 2013
Pracodawca może wyjątkowo wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop. Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w całości lub w części do dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy o pracę. W celu określenia wysokości ekwiwalentu stosuje się zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Zgoda pracodawcy na urlop bezpłatny
04 mar 2013
W celu udania się na urlop bezpłatny pracownik musi przedłożyć pracodawcy pisemny wniosek. Pracodawca nie jest jednak nim związany. Bez jego zgody pracownik nie będzie mógł skorzystać z urlopu. W jaki sposób pracodawca może wyrazić zgodę?
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy a urlop
26 lut 2013
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia ustalone między stronami stosunku pracy w drodze porozumienia nie może zostać zmienione bez zgody zatrudnionego. Pracodawca nie nałoży na niego obowiązku wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego.
Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego
21 lut 2013
Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Nie wlicza się go do czasu pracy. Istnieje jednak możliwość udzielenia urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy i ten czas pracy wlicza się do okresu pracy u pracodawcy dotychczasowego.
Kiedy Kodeks pracy umożliwia wypłatę ekwiwalentu za urlop?
06 lut 2013
Zgodnie z Kodeksem pracy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest
możliwa, gdy stosunek pracy z danym pracownikiem zostaje rozwiązany lub
wygasa, a nie został wykorzystany przysługujący pracownikowi urlop
wypoczynkowy.
Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów
24 sty 2013
Zasady udzielenia urlopu szkoleniowego
20 sty 2013
Urlop szkoleniowy jest jednym z przywilejów, na jaki może liczyć pracownik zatrudniony u pracodawcy. Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego? Kiedy pracodawca zobowiązany jest do udzielenia urlopu szkoleniowego?
Urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego
19 sty 2013
Przebywanie na urlopie wychowawczym powodowało proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Obniżenie wymiaru następowało z każdym pełnym miesiącem. Obecnie po nowelizacji Kodeksu pracy urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?
19 sty 2013
Wykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wyłącznie do jego uprawnień. Pracodawca – poza określonymi prawem sytuacjami – nie może zmuszać pracownika do udania się na urlop.
Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego
17 sty 2013
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownicy, która urodziła dziecko i nie skorzystała z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca podejmie taką decyzję, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika i musi liczyć się z tym, że w razie kontroli PIP może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.
Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku
03 sty 2013
Od 1 września 2013 roku wejdą w
życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona zostanie
nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której będą miały prawo
zarówno matki, jak i ojcowie.
Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej
31 gru 2012
Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?
Ustalanie planu urlopów – rozstrzygamy twoje wątpliwości
10 gru 2012
Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).
Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego
06 gru 2012
Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.
Ustalanie planu urlopów – co sprawia największe problemy
05 gru 2012
Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).
Zgłoszenie urlopu na żądanie za pomocą sms-a
27 lis 2012
Czy mogę zgłosić u pracodawcy chęć wykorzystania jednego dnia urlopu na żądanie za pomocą SMS-a?
Prawo do urlopu na żądanie w służbie cywilnej
25 paź 2012
Prawo pracy reguluje zasady udzielania urlopu na żądanie, wskazując, że pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy
28 wrz 2012
Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę o pracę w wymiarze 0,3 etatu. Jej dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. i 35 min. Ile urlopu wypoczynkowego w dniach/godzinach przysługuje tej pracownicy?
Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego
24 wrz 2012
Posłowie zaproponowali zmianę przepisów dotyczących zasad udzielania urlopów wychowawczych. Jeżeli ustawa nowelizująca zostanie uchwalona, urlop będzie można podzielić na pięć części.
Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych
03 wrz 2012
Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W bieżącym roku po raz pierwszy zaległych urlopów za 2011 r. należy udzielać pracownikom najpóźniej do 30 września, a nie jak do tej pory do 31 marca.
Jak zaokrąglać urlop wypoczynkowy niepełnoetatowcom w pierwszym roku pracy
09 sie 2012
Zatrudniliśmy od 14 maja 2012 r. na 3/4 etatu pracownika, który podjął u nas swoją pierwszą pracę. Wiemy, że nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdego miesiąca. Czy w związku z tym, że pracownik pracuje na niepełny etat, wymiar tego urlopu powinniśmy po przepracowaniu każdego miesiąca zaokrąglać, czy nie trzeba tego robić, ponieważ jest to pierwsza praca pracownika?
Czy można udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który po raz pierwszy podjął pracę
07 sie 2012
Od 18 czerwca 2012 r. zawarliśmy umowę o pracę z osobą, która nie wykonywała wcześniej pracy w ramach stosunku pracy (we wrześniu ukończyła studia wyższe, od października 2011 r. do lutego 2012 r. świadczyła pracę w kancelarii prawnej na podstawie umowy zlecenia). Pracownica wystąpiła ostatnio z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego w lipcu 2012 r. w wymiarze 5 dni ze względów osobistych. Zgadzamy się na skorzystanie przez pracownicę z tego urlopu. Czy jednak dopuszczalne jest zaliczkowe udzielanie urlopu wypoczynkowego?
Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego
25 lip 2012
Zatrudniliśmy niepełnosprawnego pracownika, któremu przysługuje 10
dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten w całości ujęliśmy w
planie urlopów na 2012 r. w lipcu. Pracownik napisał podanie, że chce
ten urlop podzielić na części w taki sposób, aby wykorzystać go po 1–2
dni w każdym miesiącu, żeby móc chodzić do przychodni lekarskiej w
dogodnych dla niego terminach. Czy powinniśmy uwzględnić prośbę
pracownika?
Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy
11 lip 2012
W regulaminie pracy ustaliliśmy, że pracownicy nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych w grudniu danego roku, poza przypadkami udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach rodzicielskich (macierzyńskim, ojcowskim itp.) na wniosek pracownika. Co roku w tym miesiącu mamy bowiem duże spiętrzenie prac w firmie. Czy taki zapis w regulaminie pracy jest dopuszczalny?
O zwrot jakich kosztów może ubiegać się pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego
18 cze 2012
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach. Ma wówczas obowiązek zwrócić pracownikowi koszty, które ten poniósł w związku z przerwaniem urlopu. Przepisy nie wskazują jednak, jakie to są koszty; wskazują jedynie na koszty „pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu”. W tym zakresie istnieje pewna praktyka, przy czym każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.
Jak zapewnić zastępstwa za pracowników na urlopach wypoczynkowych
11 cze 2012
Każdego roku w czasie letnich miesięcy duża liczba pracowników korzysta z urlopów wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.
Czy pracownik może żądać od pracodawcy zwrotu kosztów wycieczki, jeżeli nie otrzymał urlopu
18 kwi 2012
Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w terminie od 30 kwietnia do 4 maja br. Jednak z powodu zwiększonej liczby zamówień od klientów w kwietniu br. odmówiliśmy mu udzielenia urlopu w tym terminie. Pracownik żąda od nas zwrotu kosztów zarezerwowanej i opłaconej wcześniej wycieczki, z której nie będzie mógł skorzystać. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?
Jakie są skutki udzielenia urlopu w wyższym wymiarze
21 mar 2012
Pracodawca musi udzielić urlopu w wymiarze, na jaki zgodził się, podpisując wniosek urlopowy pracownika. W przypadku udzielenia urlopu w zbyt wysokim wymiarze pracodawca nie może żądać odpracowania nienależnych pracownikowi dni urlopu.
Kto i kiedy jest uprawniony do urlopu okolicznościowego
19 mar 2012
Pracownikowi przysługuje 2-dniowy urlop m.in. w razie urodzenia się dziecka. Pracodawca nie musi go udzielać w sytuacji, gdy zdarzenie uprawniające do urlopu miało miejsce podczas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. podczas urlopu wypoczynkowego.
Ile dni urlopu przysługuje pracownicy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego
28 lut 2012
Zatrudnienie pracownicy przebiegało następująco:20 czerwca 2010 r. – ukończenie studiów magisterskich,17 lipca 2010 r. – zawarcie umowy o pracę na pełny etat na okres 1 roku,16 października 2010 r. – zwolnienie lekarskie ze względu na zagrożoną ciążę,od 19 listopada 2010 r. do 13 stycznia 2011 r. – urlop macierzyński ze względu na poronienie,od 14 stycznia do 28 lutego 2011 r. – urlop bezpłatny na wniosek pracownicy,1 marca 2011 r. – zmniejszenie etatu do 1/4 na wniosek pracownicy,1 maja 2011 r. – zmiana zatrudnienia na pełny etat i na czas nieokreślony,1 czerwca 2011 r. – zwolnienie lekarskie ze względu na zagrożoną ciążę,od 24 października 2011 r. do 8 kwietnia 2012 r. – urlop macierzyński wraz z dodatkowym urlopem macierzyńskim.Pracownicy nie udzielono żadnego urlopu wypoczynkowego przez cały okres zatrudnienia. Jest to jej pierwsza praca. Ile urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwać po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe pracowników
24 lut 2012
Plan urlopów musi tworzyć pracodawca, u którego działają zakładowe organizacje związkowe, chyba że zgodzą się one na nietworzenie takiego dokumentu. Jednak nawet wtedy warto go wprowadzić, ponieważ pomaga zaplanować pracę i zastępstwa.
Kiedy pracownik uzyska prawo do urlopu uzupełniającego
23 lut 2012
Pracownik skończył studia 18 czerwca 2010 r. i rozpoczął pracę 1 września 2010 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. Kiedy nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni?
Urlop wypoczynkowy podczas delegacji
15 lut 2012
Pracownik będący w delegacji służbowej rozpoczął wykonywanie
czynności służbowych, a następnie zwrócił się do pracodawcy o udzielenie
mu urlopu na część dnia roboczego bądź udzielenie na cały ten dzień
urlopu na żądanie. Czy w opisanej sytuacji odmowa pracodawcy udzielenia
pracownikowi urlopu jest zgodna z obowiązującymi przepisami?
W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r.
13 lut 2012
Pracownica ma zaległy urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r. Nie wykorzystała go z powodu długotrwałej choroby. Pracownica zachorowała pod koniec 2010 r. w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego za 2010 r., który został wówczas przerwany. Obecnie pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i nadal jest u nas zatrudniona. W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy pracownicy za 2010 r. i 2011 r.?
Czy uwzględniać naukę za granicą przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego
27 sty 2012
Zatrudniani przez nas pracownicy często przynoszą dyplomy zagranicznych wyższych uczelni lub świadectwa ukończenia szkół za granicą. Czy powinniśmy uwzględniać ukończenie takich szkół lub uczelni przy ustalaniu stażu pracy do urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Czy można wprowadzić zakaz korzystania z urlopów wypoczynkowych w niektórych miesiącach
12 sty 2012
W regulaminie pracy ustaliliśmy, że pracownicy nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych w grudniu danego roku, poza przypadkami udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach rodzicielskich (macierzyńskim, ojcowskim itp.) na wniosek pracownika. Co roku w tym miesiącu mamy bowiem duże spiętrzenie prac w firmie. Czy taki zapis w regulaminie pracy jest dopuszczalny? Pracownicy uważają takie postanowienie za niezgodne z prawem.
Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym
19 gru 2011
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, które są naszymi pracownikami, a wcześniej pracowały w gospodarstwie rolnym? Czy i w jaki sposób włączamy ten okres do obliczenia przysługującego im wymiaru urlopu?
Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia
21 lis 2011
Zatrudniliśmy pracownika na czas określony od 1 marca do 30 listopada 2011 r. Czy za ten okres pracy pracownikowi przysługują 3 czy 4 dni urlopu na żądanie? W styczniu i lutym tego roku pracownik nigdzie nie pracował. Teraz chce skorzystać u nas z 4 dni urlopu na żądanie.
Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
08 lis 2011
Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?
Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika, który porzucił pracę
31 paź 2011
Pracownik przepracował u nas pierwsze 2 tygodnie września i porzucił pracę. Nie była to jego pierwsza praca. Czy w takim przypadku pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i przysługuje mu za niego ekwiwalent?
W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego
26 wrz 2011
Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?
Choroba pracownika w trakcie urlopu bezpłatnego
20 wrz 2011
Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 13 do 22 lipca. Wcześniej wnioskował również o urlop bezpłatny od 25 lipca do 12 sierpnia i otrzymał od pracodawcy zgodę na ten urlop. Następnie do zakładu pracy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika od 13 do 26 lipca. W związku z tym jego urlop wypoczynkowy został przesunięty na późniejszy termin. Czy ta sama zasada dotyczy urlopu bezpłatnego? Co zrobić w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie pokrywa się z urlopem bezpłatnym? Czy należy wypłacić wynagrodzenie za całe zwolnienie lekarskie czy tylko za dni do urlopu bezpłatnego?
Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego
14 wrz 2011
Nasz zakład zatrudnia pracownika na 1/2 etatu, jego dniami pracy są: poniedziałek – 7 godzin, wtorek – 5 godzin oraz czwartek – 8 godzin. Proszę o informację, jak powinnam udzielać urlopu wypoczynkowego takiemu pracownikowi? Chodzi mi o kwestię ciągłości urlopu – czy jeżeli pracownik ten nabywa prawo do 10 dni urlopu, to taki urlop mogę traktować jako ciągły, czy mam go udzielić wyłącznie w dni, w których pracownik powinien pracować?
Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP
26 sie 2011
Zatrudniliśmy pracownicę na czas określony od 23 maja do 31 grudnia 2011 r. Ukończyła ona studia licencjackie i 30 czerwca 2008 r. uzyskała dyplom licencjata. Dostarczyła nam również zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy, w którym wykazano okres pobierania stypendium z tytułu odbywania stażu w okresie od 1 września 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Jak należy obliczyć należny pracownicy urlop za 2011 r. i czy wskazany okres odbywania stażu należy wliczać do stażu urlopowego?
Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko
19 sie 2011
Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?
Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim
16 sie 2011
Zatrudniliśmy od 1 lipca br. pracownika, który odbywał u nas w zeszłym roku staż absolwencki na podstawie skierowania z urzędu pracy. Pracownik był na stażu w naszej firmie przez 6 miesięcy. Poza tym stażem pracownik nigdzie nie pracował. Jak w takim przypadku naliczać mu urlop wypoczynkowy? Czy jeśli odbywał on staż w ubiegłym roku, to obecnie nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, czyli od pierwszego dnia zatrudnienia, proporcjonalnie za okres ustalony w umowie o pracę?
Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu
04 sie 2011
Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.