| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy

Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy

W regulaminie pracy ustaliliśmy, że pracownicy nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych w grudniu danego roku, poza przypadkami udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach rodzicielskich (macierzyńskim, ojcowskim itp.) na wniosek pracownika. Co roku w tym miesiącu mamy bowiem duże spiętrzenie prac w firmie. Czy taki zapis w regulaminie pracy jest dopuszczalny?

Taki zapis w regulaminie pracy jest niedopuszczalny. Oprócz tego, że pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu pracownikom wracającym po urlopach rodzicielskich, powinien również udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Poza tym wprowadzony zapis w regulaminie pracy niczemu nie służy. Pracodawca może bowiem poza szczególnymi przypadkami zawsze odmówić pracownikom udzielenia urlopu wypoczynkowego ze względu na zapewnienie w zakładzie normalnego toku prac, a nie ze względu na wskazane w pytaniu postanowienia regulaminu pracy.

Z przepisów w zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych wynika, że generalnie o terminie wykorzystania przez pracownika urlopu decyduje pracodawca. Udzielając pracownikom urlopu, bierze on pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, ale i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Dotyczy to zarówno urlopów, których pracodawca udziela zgodnie z planem urlopów, jak i urlopów, których udziela po porozumieniu z pracownikiem (art. 163 § 1 i 11 k.p.). A zatem nie każdy wniosek urlopowy pracownika musi zostać przez pracodawcę zaakceptowany.

Jednak w pewnych przypadkach pracodawca jest zobowiązany zaakceptować wniosek pracownika, udzielając mu urlopu we wnioskowanym terminie.

Dotyczy to pracowników, którzy chcieliby wykorzystać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie:

  • macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.) i dodatkowym urlopie macierzyńskim (art. 1821 § 6 k.p.),
  • ojcowskim (art. 1823 § 3 k.p.),
  • na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183 § 1 zd. 2 k.p.) i dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183 § 4 k.p.), a także
  • młodocianego uczęszczającego do szkoły, który chce wykorzystać urlop w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 3 k.p.).

A zatem tych pracowników nie mogą dotyczyć postanowienia regulaminu pracy wyłączające możliwość korzystania z urlopu w pewnym okresie roku. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem w ogóle prawa pracodawcy do odmowy udzielenia takiemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego w jednym z wymienionych wyżej okresów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »