Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy
REKLAMA
Taki zapis w regulaminie pracy jest niedopuszczalny. Oprócz tego, że pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu pracownikom wracającym po urlopach rodzicielskich, powinien również udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Poza tym wprowadzony zapis w regulaminie pracy niczemu nie służy. Pracodawca może bowiem poza szczególnymi przypadkami zawsze odmówić pracownikom udzielenia urlopu wypoczynkowego ze względu na zapewnienie w zakładzie normalnego toku prac, a nie ze względu na wskazane w pytaniu postanowienia regulaminu pracy.
Z przepisów w zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych wynika, że generalnie o terminie wykorzystania przez pracownika urlopu decyduje pracodawca. Udzielając pracownikom urlopu, bierze on pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, ale i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Dotyczy to zarówno urlopów, których pracodawca udziela zgodnie z planem urlopów, jak i urlopów, których udziela po porozumieniu z pracownikiem (art. 163 § 1 i 11 k.p.). A zatem nie każdy wniosek urlopowy pracownika musi zostać przez pracodawcę zaakceptowany.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat