reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, strażacy lub górnicy.

Przepisy szczegółowe

Urlop ten regulują szczegółowe przepisy branżowe, pragmatyki zawodowe. Kodeks pracy nie zawiera regulacji w tym zakresie. Urlop dla poratowania zdrowia jest dodatkowym przywilejem pracowników, przyznanym obok pozostałych uprawnień urlopowych. Ustawodawca posłużył się przy tym terminem „urlop”, który w prawie pracy oznacza usprawiedliwiony okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy o określonym przeznaczeniu. Urlop dla poratowania zdrowia jest zatem odmianą urlopu pracowniczego, najbardziej zbliżoną w swej konstrukcji i celu do urlopu wypoczynkowego, stąd nie można z obydwu tych instytucji korzystać w tym samym czasie (por. wyr. SN z 10.02.1988 r., III PZP 4/88).

Polecamy: Forum Kadry – Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Specyfika urlopu

Urlop taki udzielany jest w konkretnym celu. Przysługuje pracownikowi w trakcie trwania stosunku pracy. Jest płatny. Biorąc pod uwagę istotę takiego urlopu należy przyjąć, że są do niego uprawnieni pracownicy zatrudnieni na co dzień w cięższych i bardziej szkodliwych warunkach, wymagający poddania się po pewnym okresie pracy leczeniu, celem odzyskania pełnej zdolności do pracy i jej prawidłowego kontynuowania.

Wniosek

Urlop dla poratowania zdrowia wymaga, jak w przypadku innych urlopów, udzielenia przez pracodawcę (lub inny podmiot określony przepisami). Konieczne jest każdorazowe otrzymanie przez pracownika urlopu, niezależnie od spełnienia przez niego wszystkich pozostałych wymaganych prawem przesłanek (np. staż pracy, wymiar czasu pracy, upływ okresu od zakończenia poprzedniego urlopu). Pracownik nie „bierze” go sam, nawet jeśli udzielenie urlopu w danej sytuacji jest obowiązkiem pracodawcy [gdy przepis stanowi, że urlopu „udziela się”, a nie „można udzielić”, na wniosek pracownika]. W takiej sytuacji wniosek zainteresowanego (…) jest konieczną przesłanką formalną zastosowania instytucji urlopu (…). W razie odmowy udzielania urlopu (…) można dochodzić swoich roszczeń w tym przedmiocie na drodze sądowej w trybie przepisów o postępowaniu odrębnym z zakresu prawa pracy (por. wyr. SN z 13.06.2012 r., II PK 298/2011).

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Wymiar, zasady nabywania i przyznawania urlopu

Przepisy określają szczegółowo wymiar urlopu, zasady nabywania prawa do urlopu oraz jego przyznawania. Są one zróżnicowane w odniesieniu do poszczególnych profesji. Przykładowo można wskazać, że urlop nauczyciela (zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony) przysługuje po przepracowaniu co najmniej 7 lat, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, a łącznie w okresie całego zatrudnienia - 3 lat.

www.ghmw.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop dla poratowania zdrowia. /Fot. Fotolia
Urlop dla poratowania zdrowia. /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama