reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ile dni urlopu przysługuje pracownicy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego

Ile dni urlopu przysługuje pracownicy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego

Zatrudnienie pracownicy przebiegało następująco:20 czerwca 2010 r. – ukończenie studiów magisterskich,17 lipca 2010 r. – zawarcie umowy o pracę na pełny etat na okres 1 roku,16 października 2010 r. – zwolnienie lekarskie ze względu na zagrożoną ciążę,od 19 listopada 2010 r. do 13 stycznia 2011 r. – urlop macierzyński ze względu na poronienie,od 14 stycznia do 28 lutego 2011 r. – urlop bezpłatny na wniosek pracownicy,1 marca 2011 r. – zmniejszenie etatu do 1/4 na wniosek pracownicy,1 maja 2011 r. – zmiana zatrudnienia na pełny etat i na czas nieokreślony,1 czerwca 2011 r. – zwolnienie lekarskie ze względu na zagrożoną ciążę,od 24 października 2011 r. do 8 kwietnia 2012 r. – urlop macierzyński wraz z dodatkowym urlopem macierzyńskim.Pracownicy nie udzielono żadnego urlopu wypoczynkowego przez cały okres zatrudnienia. Jest to jej pierwsza praca. Ile urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwać po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Państwa pracownicy po powrocie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego do pracy będzie przysługiwać 44,3 dnia urlopu wypoczynkowego, czyli 352 godziny i 18 minut urlopu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Państwa pracownica ukończyła studia magisterskie, zatem do okresu pracy, od którego zależy wymiar jej urlopu, należy wliczyć 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Wymiar urlopu Państwa pracownicy wynosi 20 dni, ponieważ jest ona zatrudniona krócej niż 10 lat (art. 154 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego w przypadku pracowników podejmujących pracę w ramach stosunku pracy po raz pierwszy w życiu jest uregulowane w szczególny sposób. Państwa pracownica uzyskiwała z upływem każdego miesiąca pracy w roku kalendarzowym, w którym podjęła pracę, prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego jej po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Zatem w 2010 r., czyli w pierwszym roku pracy pracownicy uprawnionej do 20-dniowego rocznego wymiaru urlopu przysługuje 1,66 dnia urlopu (1/12 x 20 dni urlopu) z upływem każdego pełnego przepracowanego miesiąca. Mogą Państwo na korzyść pracownicy i dla ułatwienia wyliczeń dokonać zaokrąglenia tego urlopu do 2 dni. Jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby w takim przypadku zaokrąglać urlop wypoczynkowy.

Wymiar urlopu przysługujący Państwa pracownicy za 2010 r. to 8,3 dnia (1,66 dnia x 5 pełnych miesięcy) lub 10 dni (2 dni x 5 pełnych przepracowanych miesięcy), jeżeli zdecydują się Państwo go zaokrąglić.

Jeśli pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w życiu nie przepracuje pełnego miesiąca w danym roku kalendarzowym, pracodawca nie będzie zobowiązany do naliczenia urlopu za ten miesiąc.

PRZYKŁAD

Pracownica w lipcu 2011 r. ukończyła wyższe studia licencjackie. W okresie od 14 sierpnia do 14 listopada 2011 r. wykonywała różne zlecenia na podstawie kilku umów cywilnoprawnych. 5 grudnia 2011 r. została zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na okres 2 lat. W takim przypadku osoba ta nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego, ponieważ do końca roku nie upłynie pełny miesiąc pracy (świadczenie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych nie jest zaliczane do okresu pracy uprawniającego do urlopu). Mimo że pracownica przepracowała większą część grudnia, pracodawca nie ma podstaw do naliczenia urlopu za ten rok. Jednak wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego pracownica nabędzie prawo do urlopu w pełnym wymiarze.

Na wymiar urlopu wypoczynkowego w 2010 r. nie wpłynie korzystanie z urlopu macierzyńskiego i przebywanie na zwolnieniu lekarskim. Za okres tych usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracownica nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego, jakby w tym czasie pracowała.

W 2011 r. na zmniejszenie 20-dniowego wymiaru urlopu Państwa pracownicy mają wpływ dwa zdarzenia: przebywanie na urlopie bezpłatnym oraz zmniejszenie wymiaru jej czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama