Kategorie

Jak zaokrąglać urlop wypoczynkowy niepełnoetatowcom w pierwszym roku pracy

Bożena Lenart
Zatrudniliśmy od 14 maja 2012 r. na 3/4 etatu pracownika, który podjął u nas swoją pierwszą pracę. Wiemy, że nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdego miesiąca. Czy w związku z tym, że pracownik pracuje na niepełny etat, wymiar tego urlopu powinniśmy po przepracowaniu każdego miesiąca zaokrąglać, czy nie trzeba tego robić, ponieważ jest to pierwsza praca pracownika?
Reklama

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego mu w danym roku kalendarzowym zawsze wymiar tego urlopu należy zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Jeżeli dla danego pracownika jest to pierwszy kalendarzowy rok pracy, to proporcję 1/12 z upływem każdego miesiąca pracy należy liczyć z takiego zaokrąglonego wymiaru. Nie ma jednak podstaw prawnych, aby zaokrąglać wynik tego działania. Szczegóły w uzasadnieniu.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się zawsze proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu obowiązujący przy pełnym wymiarze czasu pracy. W takiej sytuacji niepełny dzień urlopu należy zaokrąglać w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy). Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Taki sposób ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego dotyczy zatem także pracownika, który podjął pierwszą w swoim życiu pracę w ramach stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pracę na 3/4 etatu na podstawie umowy o pracę. Wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego na cały rok kalendarzowy wynosi:

 • 15 dni – jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat (3/4 z 20 dni) albo
 • 20 dni – jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat (3/4 z 26 dni = 19,5 dnia; wynik ten należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia).

Taki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi – w skali roku kalendarzowego – niezależnie od tego, czy:

 • jest to dla niego pierwsza w życiu praca w ramach stosunku pracy czy jest to jego kolejny rok zatrudnienia,
 • będzie pozostawał w stosunku pracy cały rok kalendarzowy czy tylko przez część roku (w tym drugim przypadku będzie mu jednak przysługiwała tylko część urlopu w określonym wyżej wymiarze, tj. stosownie do liczby miesięcy pozostawania w zatrudnieniu).

W przypadku pracownika, który pierwszy raz w życiu podjął pracę w ramach stosunku pracy, po ustaleniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, przysługującego mu z tytułu pracy na część etatu w skali roku kalendarzowego, należy jeszcze obliczyć wymiar urlopu przysługującego mu z upływem każdego miesiąca pracy. Z art. 153 § 1 Kodeksu pracy wynika bowiem, że taki pracownik uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Jednak przy dokonywaniu tych obliczeń nie ma podstaw prawnych, aby wynik zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Nie wynika to bowiem z żadnego przepisu.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pierwszą w życiu pracę na podstawie umowy o pracę na 3/4 etatu. Z upływem każdego miesiąca pracy nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze:

 • 1 i 1/4 dnia – jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat (1/12 z przysługujących mu przy 3/4 etatu 15 dni na cały rok kalendarzowy) albo
 • 1 i 2/3 dnia – jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat (1/12 z przysługujących mu przy 3/4 etatu 20 dni na cały rok kalendarzowy); 10-letni staż pracy przy pierwszej pracy może wynikać z tzw. okresów wliczalnych do urlopowego stażu pracy (np. okresów nauki w szkołach ponadpodstawowych, pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub pracy w gospodarstwie rolnym).

W celu udzielenia pracownikowi urlopu pracodawca powinien przeliczyć go na godziny zgodnie z zasadą, że przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 Kodeksu pracy). Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracownik wykorzystywał urlop po każdym miesiącu pracy, co będzie oznaczać jego wykorzystywanie także w częściach dnia. Jeżeli jednak nie odpowiada to interesom pracownika lub pracodawcy, pracownik może kumulować urlop aż do momentu, gdy będzie mógł wykorzystać kilka (kilkanaście) pełnych dni wypoczynku. Pracodawca, udzielając pracownikowi urlopu wypoczynkowego, powinien bowiem brać pod uwagę zarówno wnioski pracowników, jak i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu nabył z upływem pierwszego miesiąca pracy prawo do 1 i 1/4 dnia urlopu. Wymiar tego urlopu wynosi 10 godzin (1 i 1/4 dnia x 8 godzin). Jeżeli pracownik pracuje po 8 godzin na dobę, może wykorzystać ten urlop przez jeden cały dzień pracy i przez 2 godziny w innym dniu pracy. Jeżeli natomiast pracuje po 6 godzin na dobę, może go wykorzystać przez jeden cały dzień pracy i 4 godziny w innym dniu. Nie ma natomiast możliwości, aby pracownik wykorzystywał ten urlop przez kilka dni, w których pracuje, tylko przez część godzin pracy – np. 5 razy po 2 godziny. Urlop powinien być wykorzystany maksymalnie przez 2 dni: jeden cały dzień pracy i drugi – przez część dnia pracy. Jeżeli jednak taki sposób wykorzystywania urlopu nie odpowiada pracownikowi albo pracodawcy, to urlop może być wykorzystywany tylko w pełnych dniach, gdy pracownik stopniowo (w kolejnych miesiącach) będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów.

Wprawdzie niektórzy pracodawcy praktykują zaokrąglanie wymiaru urlopu pracowników zatrudnionych w pierwszym kalendarzowym roku pracy w ramach stosunku pracy w górę do pełnego dnia, ale jest to ryzykowna praktyka. Z przepisu wynika bowiem, że z upływem każdego kolejnego miesiąca pracy pracownik nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zaokrąglanie urlopu w górę do pełnego dnia po każdym miesiącu pracy powoduje, że przed końcem roku pracownik wyczerpie wymiar urlopu przysługującego mu w skali roku, jednak na podstawie art. 153 Kodeksu pracy i tak z upływem każdego kolejnego miesiąca pracy będzie nabywał prawo do kolejnej 1/12 części urlopu.

Podstawa prawna:

 • art. 153 § 1, art. 154 § 1 i § 2, art. 1542 § 1 i § 2, art. 163 § 1 zd. 2 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?